| anonim_4396 a întrebat:

Hey. Deci am avut o relatie la distanta si l-am iubit nespus de mult pe acel baiat si inca il mai iubesc la fel de mult dar nu prea mai am incredere in el si totusi am acceptat sa ii mai dau o sansa, dar e mai complicat caci unui baiat de la mine din clasa ii place si lui de mine si sunt impreuna si cu el :/ Si baiatul cu care am avut o relatie la distanta esta ar fi cam a 4-a sansa caci l-am mai iertat, dar tot il iubesc foarte mult, mult mai mult decat pe baiatul din clasa mea. Ce sa fac? puppy dog eyes puppy dog eyes
Fundita!

Răspuns Câştigător
| girlpoisson555 a răspuns:

Hei. Dacă o să te uiți peste întrebările mele ai să vezi că și eu am o relație la distanță ca să o numesc așa; și eu am acordat nenumărate șanse dar nu regret asta. Totuși realizezi că ceea ce faci nu e bine, deoarece pe cel de la tine din clasă îl rănești deoarece tu îl iubești pe cel de la distanță. E clar că nu toţi partenerii sunt de încredere, indiferent de sex. Să ajungi să cunoşti o persoană aflată la sute poate mii de kilometri distanţă e lucru mare şi nu mulţi sunt capabili de aşa ceva. E ciudat dar în acelaşi timp plăcut, să ai puterea să rezişti tentaţiei de a claca, de a renunţa la tot ce s-a clădit pe aceşti kilometri, să câştigi încrederea celuilalt şi să nu te laşi ademenit de ceea ce întâlneşti în apropiere. Dar cel mai important este să vrei să rezişti şi să te dedici decât unei singure persoane, indiferent cât de departe e, indiferent câte persoane încearcă să îţi fure inima între timp, indiferent cât de mult mai durează până te întâlneşti cu ea. Poate greşesc, dar am impresia că aceasta este o iubire cu adevărat sinceră şi profundă. Pentru că pur şi simplu nu te uiţi la fizicul acelei persoane, nici la haine, nu îţi pasă dacă e şifonat, nearanjat, ci priveşti doar prin suflet, ştii că o inimă caldă se află acolo, undeva în lume, şi că aşteaptă la fel de tare ca tine să vă vedeţi. Şi cu cât e mai mare aşteptarea, cu atât mai mult se acumulează pasiunea, eliberată doar în momentul revederii. Acum tu știi cel mai bine ceea ce îți dorești cu adevărat, doar nu te juca cu sentimentele unor persoane care țin la tine mai mult sau mai puțin. happy

| ღcamyღ a răspuns (pentru girlpoisson555):

Mersi. M-ai ajutat foarte mult meriti cu adevarat fundita!

| girlpoisson555 a răspuns (pentru ღcamyღ):

Plăcerea e de partea mea, dacă cândva o să mai ai nevoie, ști unde mă găsești! Mult noroc și înțelepciue pentru a face alegerea corectă.

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sa pastrezi pe cine ai langa tine si ii vezi ochii, ii simti caldura mainii si a glasului!
Relatiile la distanta sunt numai visele tale asezate pe o persoana necunoscuta, sa stii!

| getutageo a răspuns:

O relatie are nevoie de incredere pentru a rezista. Dupa prima cearta lucrurile se schimba, relatia se raceste increderea dispare.
sfatul meu: nu renunta la colegul tau dar mai intai vezi cum decurge relatia la distanta, apoi o sa fie destul de usor sa alegi

| neutrino a răspuns:

Iubeste-l in continuare pana cand va realiza si el acest lucru.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Relatia la distanta este una dintre cele mai nefericite relatii pe care poti sa le ai in viata.

Motivele sunt:
- niciodata nu este langa tine fizic sa te suporte cand ai nevoie, sa te tina de mana, sa te sarute, etc
- niciodata nu poti fii sigura ca iti este fidel (chiar daca declara)
- nu vei reusi sa il iubesti asa cum este el, ci doar inchipuirea ta asupra modului in care este el.

O relatie presupune ca si tie si lui sa va placa unul de altul. Lui ii place de tine, dar pentru tine nu este decat o persoana de substitutie.

Iertarea si sansa a doua, a treia, etc, nu ar trebui sa existe daca la baza nu exista un fundament serios. La relatia la distanta acest fundament practic nu exista. Decat ceva ce vrei tu sa fie.

La relatia reala, stai cu el ca sa nu stai singura. In acelasi timp insa, cel care ar putea sa iti schimbe viata, nu o sa iti mai bata la usa, pentru ca esti deja ocupata.

Se va duce la alta si in felul acesta tu il vei pierde.

Personal, sfatul meu ar fi sa incepi sa il uiti pe tipul ala la distanta si cu cel de langa tine, incearca sa o rupi usor.