| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume, ce parere aveți de femeile revoltate pe femeile care au luptat pentru independența femeii deoarece din cauza lor femeia a ajuns muncitoare și isi rupe spatele la job ca sa câștige bani iar bărbații nu le mai tin în puf ca înainte pentru ca acum sunt independente? Colega mea de birou e nervoasa pe femeile alea pentru ca din cauza lor ea e nevoită sa muncească ca sa fie egala cu bărbatul. A dat cu pumnul în masa și mi-a vărsat cafea pe pantaloni, a zis ca nu mai rezista, mult și iei caută un milionar sa o întrețină.

4 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Haide, lasă.

Cele care sunt deranjate că își rup spatele la job, au varianta să fie femei casnice, nu este interzis să fii femeie de casă, să stai la cratiță. De fapt, feminismul și emanciparea femeii nici nu și-au propus să interzică statutul casnic al unei femei, scopul lor a fost acela de a avea mai multe posibilități și libertatea de a alege, în deplină cunoștință de cauză.

| TheGentleman a răspuns:

BTW, Mița Biciclista și Mariana Cür de Fier au fost femei independente și nonconformiste, în special prima: practica ciclismul de întreținere, purta pantaloni și și-a satisfăcut și nevoile materiale. Aaa, era să uit de doamna Elena Lupescu.

Deci variante sunt. Discută aceste aspecte cu colega ta nemulțumită

| ILikeBlackCats a răspuns:

Nu erau tinute in puf nici inainte, fii sigur de asta. Părerea mea e ca nu trebuie sa sufere toate femeile, sa nu aibă drepturi sau mai stiu eu ce, numai din cauza unora care nu au chef de munca

| Mda01 a răspuns:

Pai inainte femeiile erau exploatate la treburile casnice si din gospodarie si erau considerate proprietatea barbatului, un fel de sluga daca vrei, nu insemna ca daca femeia nu aduce bani in casa ca sta degeaba. Unele femei nu isi dau seama ce noroc au ca traiesc in timpurile noastre in care au sansa la egalitate cu barbatii din punct de vedere profesional, au dreptul de a alege ce sa faca cu viata lor, ceea ce zic ca e ceva ca pana la urma femeiile care au luptat pentru aceste drepturi nu au facut treaba asta din cauza ca le era prea bine.