| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume, de ce femeile au luptat atata pentru independenta si sustin ca vor sa fie mandre si independente dar cand vine vorba sa imparta nota de plata cu barbatul stramba din nas si da cu pumnul in masa pentru ca ele zic ca e normal ca barbatul sa plateasca tot?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si mai vor si flori. Si sa le dai dreptate, desi fura curent mai mereu.
Nu cred ca "au luptat" pentru independenta, doar si-au depasit conditia de animal de companie (in general, nu toate).
Femeile aduc alte chestii in relatie, de aia asteapta ca barbatul sa plateasca. Rolul barbatului e de spectator, in rest.
Si totusi gagicile misto mai si insista sa plateasca, uneori.

13 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Intotdeauna ma amuza faptul ca ele au senzatia ca ne fac noua un serviciu culcandu-se cu noi...si ca noi, intr-un fel sau altul, trebuie sa platim pentru acest serviciu.winking Doar noi barbatii vrem sex, ele nu! laughing

| Hammurabi a răspuns (pentru wildthing):

Păi diferența e că ele au sex la dispoziție oricând au chef, pe când bărbații, nu.
Orice femeie poate găsi (de exemplu aici pe siteul TPU) cel puțin câțiva cu care să facă sex oricând are chef.
Ți se pare că și un bărbat are posibilitatea asta? Vezi câți plâng aici pe site. laughing

| wildthing a răspuns (pentru Hammurabi):

Si noi barbatii (multi dintre noi) putem face sex oricand vrem noi, doar ca in general nu cu alea cu care ne-ar placea noua.
Cred ca asa e si la ele, pot gasi oricand barbati sa le-o traga, dar poate nu pe placul lor. happy

| Nyarlathotep a răspuns (pentru wildthing):

Femeile pot avea sex cand si cu cine vor, dar nu pot fi in relatie cu cine si-ar dori cu adevarat.
Barbatii invers, nu pot avea sex cu cine si-ar dori, sau cand, sau de cate ori si-ar dori, dar un barbat oricand poate refuza oricand o relatie, sau poate pleca dintr-o relatie, fie ca femeia vrea sau nu asta.

Femeile au control deplin asupra sexului, barbatii au control deplin asupra relatiilor. Iar balanta de putere sta intotdeauna in mainile celui/celei care ii pasa cel mai putin.

Cu cat o tipa isi exprima vadit pretentia ca tu sa platesti, cu atat te place mai putin si te obliga sa compensezi cu bani pentru faptul ca nu esti modelul ei de barbat ideal. Asta este pedeapsa ei pentru tine ca: nu esti suficient de inalt, nu esti suficient de frumos, nu esti suficient de carismatic, nu esti suficient de potent etc.

La polul opus cu cat te place o femeie mai mult cu atat iti va trece cu vederea anumite aspcte, ba chiar mai mult, va plati ea pentru tine, doar sa nu te piarda.

Acesta este cel mai bun indicator cand o femeie te place sau nu, si cat de mult sau cat de putin te place, in functie de cat de mult insista ca tu sa platesti, de cate ori tipa la tine, are nervi cu tine, te contrazice, sau de cate ori te complimenteaza (frumos, destept, sexy, cool, puternic, inteligent etc), de cate ori iti completeaza ideea ori de cate ori ii vorbesti, de cate ori iti ia apararea in societate si te pune intr-o lumina favorabila, asa iti dai seama daca vei plati tu, sau ea.

| wildthing a răspuns (pentru Nyarlathotep):

"Femeile pot avea sex cand si cu cine vor"?! Pff! Dac-ai sti tu cate femei am refuzat eu...

| Nyarlathotep a răspuns (pentru wildthing):

"Pff! Dac-ai sti tu cate femei am refuzat eu..." - Ia zi, ai trezit niste vecini cand au incept alea sa urle la tine ca le-ai refuzat, nu?

| Violleta2022 a răspuns:

Macar nota aia de plata sa o plateasca barbatul, fiindca dupa masa la restaurant ele platesc in natura! laughing

| Drimmero a răspuns:

Ideea e simpla, cine invita plateste, asta daca se aplica si intre prieteni, colegi, rude si nu doar intre intalniri. Daca ea vine cu invitatia ceea ce e mai rar daca nu va cunoasteti atunci ar trebui sa aiba initiativa sa plateasca, daca el a invitat atunci sa-i plateasca si fetei. Eu unul nu voi accepta sa-mi plateasca ea chiar daca m-ar invita, mi-as plati eu pentru ca m-as simti nasol, nu-mi place sentimentul, daca mi-a placut compania dau si partea ei sau macar ma ofer + insist. Eu nu am acceptat sa-mi plateasca nici persoanele apropiate, maxim m-am imprumutat si am dat inapoi banii la prima ocazie. Intr-o relatie nu se mai tine cont, da cine are in momentul ala

| Emma30555 a răspuns:

Femeile vor independenta si egalitate in drepturi si obligatii. Vor sa fie respectate. Nota de plata tine cumva de cavalerism, arata ca barbatul nu e zgarcit, si ca barbatul acela isi permite sa plateasca din cand in cand nota. Sunt femei care insiata sa plateasca partea sau chiar fac cinste depinde de situatie. Dar un barbat care invita o femeie intr-un loc ales de el, si daca este si un loc mai fițos ar fi cazul sa plateasca el. Daca nu vrea sa plateasca sa o invite amical intr-un loc obisnuit, in care sa nu conteze cine plateste nota. Deci succesul unei intalnire tine si de inteligenta.

| Dandinelle a răspuns:

Hahahaha uite cum bagi totul într-un sac. Deci și toți bărbații strâmbă din nas și dau cu pumnul în masă cand se enervează? Vai ce violenta pentru nimic laughing și totuși așa de standard? Haaha
Eu prefer să-mi plătesc singura cina și dacă invit vreun tip în oraș asta nu înseamnă că mă aștept ca el sa plătească salata mea bio și apă plată cu lămâiță pentru că sunt femeie( sau burgerul cu cartofi prăjiți și salata coleslow). Nu ies și nu invit daca nu am îndeajuns bani in portofel sa plătesc consumația la amândoi (in caz de fuge de la masa, mai știi) + taxiul meu acasă. Știu că multe nu gândesc așa dar eu de mica m-am băgat sa nu depind de nimeni mai ales la mâncare laughing

| LonelyGuy07 a răspuns:

Asa-i de cand lumea omule, in ziua de azi daca faci o videochatista curva si panarama are tendinta sa te injure pe considerent ca o jignesti laughing)

| Sure14 a răspuns:

Nu stiu ce cine ai iesit tu la date-uri, dar eu mereu am avut o problema cu nota de plata in situatia asta. In sensul ca unele asteapta sa le platesti, iar altele se supara ca le platesti.

| dariaenache a răspuns:

Pentru ca au intelectu in perioade