| Alle30 a întrebat:

Hey, sunt măritată de 2 luni de zile si încerc sa rămân însărcinată. Când eram mică nu suportam ciorapii asa ca stăteam desculță, acum prima mestruatie după ce "m-am măritat" a fost dureroasa iar acum o aștept pe a 2 a. Am avut ovulație și am făcut zi de zi timp de 1 sapt și de mai multe ori pe zi și nu cred ca am rămas însărcinată îmi este tare frica ca nu pot face copii sad. Va rog ajutați-mă cu un sfat, ceva, cred ca sunt răcita la ovare sau ceva de genu, chiar nu-mi dau seama. Credeți ca e asta sau sunt chiar sterila la vârsta asta? Țin sa menționez ca am 18 ani, va rog frumoas sa ma ajutați.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca se pare ca atat ciclul tau menstrual dar si unele organe ale aparatului reproducator ar putea fi afectate intr-o anumita masura si sa prezinta probleme medicale, ar trebui ca in mod absolut obligatoriu sa te prezinti la o consultatie ginecologica. Se naste intrebarea daca? sau cand? te-ai prezentat ultima data la ginecologie. Fiindca atunci cand esti constienta ca suferi de anumite afectiuni si doresti sa dai nastere unui copil, in astfel de situatii prima data te prezinti la ginecologie pentru o consultatie general cu ecografierea aparatului reproducator, deoarece asa este normal sa se procedeze in situatia ta.
De asemenea in astfel de situatii este indicat ca sotul tau sa se prezinte la un centrul medical de diagnostic si tratament pentru a-i fi recoltata sperma in vederea efectuarii unei spermograme in vederea constatarii si stabilirii capacitatii lui de a procrea. Multa sanatate!

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si daca problema este la el?

| Alle30 explică (pentru darrio2007):

Nu prea cred adică eu sunt puțin răcita la ovare

| darrio2007 a răspuns (pentru Alle30):

Nu intotdeauna nu poti face copii din cauza unei raceli. Sfatul meu este sa mergi la medic.

| cuvant a răspuns:

Cel mai bine sa mergi la un ginecolog.
Inteleg ca nu ai avut relaxii sexuale inainte de casatorie sau ai avut protejate.
Durerea poate fi de la exces sau o simpla raceala dar e greu sa crezi ca e de cand umblai fara ciorapi.
Mergi la un consult si urmeaza tratamentul plus continua sa te culci cu sotul tau.

| Alle30 explică (pentru cuvant):

Mulțumesc mult da cu el am început viața sexuală nu am mai avut pe nimeni înainte mulțumesc de ajutor

| cuvant a răspuns (pentru Alle30):

Te felicit!

| Violleta2022 a răspuns:

Ce-i atata graba cu copii la doar 18 ani?
Abia te-ai maritat, ai rabdare. da-i cu sexul si intr-un an de zile ramai tu gravida.
Cat priveste nepurtatul ciorapilor, nu au nici o importanta in menstruatie, ovulatie ssau ramas gravida.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă după 6 luni în care vă străduiți rezonabil și debitul conjugal și toate cele, vă puteți gândi să consultați un sexolog, etc.
Până atunci savurați viața și meditați la regula lui Dănuț.
Dacă e să se facă. se face. Iar dacă nu, nu.

| Andreeush a răspuns:

Nu ar trebui să fii stresată.
Dacă vrei poți să mergi la un medic specializat în fertilitate. El îți va spune exact dacă ai probleme.
Oricum cred că e prea devreme pentru ați face griji. Cred că nu erai în perioada fertilă.

| Irinel15123532 a răspuns:

Mergi la medic, noi nu avem de unde sa stim, este cea mai buna cale, mergeti impreuna.

| Alle30 explică (pentru Irinel15123532):

As vrea sa știu doar dacă sunt răcita la ovare mai pot face copii

| Zeulastec a răspuns:

Probabil nu merge sa faceti copii ca nu esti in perioada fertilă sa problema e de la el

| Alle30 explică (pentru Zeulastec):

Am fost in perioada fertila de 2 ori