| Adelinuca a întrebat:

dupa ce te dezvirginezi se dregleaza ciclul? deoarece eu am avut un contact sexual neprotejat.dar a ejaculat in exterior..nu in mine. in data de 6 august..chiar dupa 2 zile cand mi s-a terminat ciclul menstrual..ciclul mi-a venit in data de 31 si s-a teriminat in 4. Mie ciclul imi venea la 27-28 sau 29 de zile..cateodata chiar si la 26 de zile imi venea..Astazi e data de 22 august si am vazut ca mi-a venit ciclul..Adica sper ca e ciclu si sa nu fie o sangerare sau altceva.Dar mi se pare repede la 23 de zile cand mie imi venea de obicei la 26-27..sa fii venit mai repede, sa se fi dereglat sau ce poate fi?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, viata sexuala nu regleaza in general menstruatiile. Rareori regleaza mici dereglari 9genul menstre aproape regulate, sau flux prea abundent), dar numai cele lipsite de cauza 9de aceea este obligatoriu ca o femeie cu menstre neregulate sa se investigheze foarte atent ininainte de a-si incepe viata sexuala si sa corecteze tulburarile care au nevoie de tratament).
Probabil ai o dereglare, trebuie sa discuti asta cu ginecologul ales, cel la care ai fost pentru prima consultatie obligatorie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Cu ingaaduinta dumneavoastra, doamna doctor, as mai avea de adaugat ceva
Chiar daca a ejaculat afara, parteneurul elimina sperma si in timpul actului sexual fara sa simta, elimina putina dar indeajuns pentru o viitoare sarcina

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur ca da, dar presupun ca-si doresc copii, de vreme ce fac sex neprotejat acum, cand exista atatea metode contraceptive accesibile si ieftine. Nu cred ca se feresc de sarcina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Tot ce se poate, departe gandul de mine sa ma dau grande, dar m-a pus pe gand fraza aceasta "deoarece eu am avut un contact sexual neprotejat.dar a ejaculat in exterior..nu in mine." si nu cred ca isi doreste o sarcina, dar cine stie, la cumposteaza unii nu-ti dai seama daca mama e tata si tata e verisoara mamei laughing sarut mainile!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ciclul NU se dereglează de la un contact sexual, ci poate fi pe fond medicamentos, hormonal, stres, răceală, afecțiuni ginecologice și de ce nu, semnele de instalare a unei sarcini.
Protecție cu prezervativ, nu te juca că te costă!
Pentru reglare, bea ceai de crețișoară.
Ai grijă de tine!
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Uneori, după începerea vieţii sexuale, se POATE deregla CM - în sensul că se modifică durata acestuia ( se scurtează sau se măreşte )!

Dar, NU este o regulă generală pentru asta.

În cazul tău, poate fi vorba de o simplă dereglare hormonală ( izolată )...
Vei vedea mai exact în lunile următoare.

Toate cele bune.

| Danysan a răspuns:

Nu va inteleg de ce o faceti fara?-E mai marfa nu? Se simte mai bine (asa e da ia sa vezi cu ce te alegi dupa aia ).Tin sa te asigur ca si daca a ejaculat afara sanse tot exista pentru ca ar trebui sa te gandesti daca ala a facut o mare la*a si apoi v-ati pus-o -ai grija. Succesx

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat dar e posibil.insa se deregleaza relatia de iubire cu viitorul tau sot, si se deregleaza viitoarea ta casnicie.din start va porni dereglata, si vei cauta sa o reglezi pe unde ai mai regulat si el el la fel.

| Adelinuca explică:

Mersi Legiuitoarea.dar as mai avea o intrebare..Este normal sa iti vina ciclul la 22-23 de zile? si la inceputul sarcini este posbila sangerarea?

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Adelinuca):

Bună.
Dereglarea nu se face de la o posibilă sarcină, ci la presupusa dată poate apărea într-o cantitate mai mică care indică o instalare de sarcină.
Fă un test de sarcină ca să te liniștești.
Multe, foarte multe femei confundă menstra propriu-zisă cu acea sângerare săracă cantitativ și ca perioadă de timp.
Ai grijă de tine, folosește prezervativul.
Pa, pa.