| anonim_4396 a întrebat:

Am o mica mare problemuta. Deci am avut o relatie cu un tip, care nu a tinut prea mult pentru ca eu am renuntat, deoarece aveam sa imi rezolv niste probleme, iar acea relatie nu imi permitea lucrul acesta, simteam ca ma tine in loc. Asa ca am luat o pauza. Faza este ca tipul inca vrea sa aveam o relatie oficiala, pentru ca in acest timp cat mi-am rezolvat problemele, ne-am comportat oarecum ca si cand am fi impreuna.
Partea naspa este ca eu nu prea pun sentimente intr-o astfel de relatie, pentru ca sunt de parerea ca in ziua de azi cei din jur sunt doar niste falsi care cauta sa isi urmeze scopul. Ma rog..pana la urma am decis sa incerc acest lucru si sincera sa fiu m-a cam speriat, pentru ca mi se intamplau lucruri noi si imi era teama sa nu fiu prea " moale" astfel sa se poata juca cu mine. Am trecut si peste acest aspect, dar partea naspa este ca inca mai am mici impulsuri sa renunt si lucrul asta ma face sa iau decizii care nu sunt tocmai okay. Acum am momente cand il vrea sa fie acolo langa mine si sunt draguta cu el, il fac sa simta ce simt eu, insa dupa am momente cand sunt atat de indiferenta si rece, parca nu conteaza pentru mine, nici nu vrea sa il vad in fata ochilor. Ce as putea sa fac in legatura cu asta? De la ce credeti ca se intampla toate asta?
Ps : Acum cateva luni, am reusit sa trec peste niste blocaje emotionale. Ca sa nu fiu ranita de cei din jur, ajunsesem sa imi blochez sentimentele. Nu mai puneam sentimente, dar de la un timp nici nu le simteam ( inclusiv cele ale parintilor si prietenilor ).
Da stiu, este complicat, dar am nevoie de un sfat happy Fundita happy

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Viitorul tau se bazeaza pe singuratate, si eu daca m-as implica intro relatie ajung sa zic ca e o curva si ma inseala incep sa prind o ura asupra ei si uite asa mai bine imi zic in gand dale in p masii de panarame si singur traiesc mai bine, chiar daca uneori ma cam doare sufletul nu conteaza nimeni nu are interes asupra mea

| AMa19 a răspuns (pentru mgtow):

Faza este ca nu prea ai cum sa iti faci un viitor fara o persoana aproape, sau cel putin nu va fi un viitor prea placut.

| mgtow a răspuns (pentru AMa19):

Cum sa nu, un viitor mai intunecat decat cu cineva in care nu ai baza e solutia cea mai buna de a nu fi cu nimeni

| RAY a răspuns:

Intrebarea ta e gandirea mea mai ales ultima parte,ce sa spun ai dreptate lumea asta e plina de oamenii falsi,perversi,ipocriti,materialisti,rai,prosti,cretini dar si noi facem parte din ea asa ca sa ne acceptam pe noi si pe cei din jurul nostru, faptul ca tiai blocat sentimentele deci e imposibil nu putem bloca o parte din creier,nu putem bloca frica, teama, iubirea, emotia, paranoia, ratiunea, noi avem 3 creiere unul reptilian asta se ocupa cu chesti gen reproducere, supravetuire,un creier emotional asta se ocupa cu nevoia emotionala frica,ura,iubirea etc si abia la sfarsit acuma cateva mii de ani o aparut partea rationala,faza e ca partea rationala nu poate bloca celalente parti daca ar putea am deveni roboti complet reci uni fata de alti, ce sfat sasi dau, ai grija in cine crezi pe viitor, viata e dezamagire, suferinta, fericire, dar ultima parte parca am scris-o eu

| AMa19 a răspuns (pentru RAY):

Despre blocarea sentimentelor am vorbit si cu un psiholog si mi-a spus ca este posibil. Atunci cand apare un sentiment de iubire sau pur si simplu atractie, prin diferite procedee, fac in asa fel incat sa il blochez, sa il fac sa dispara sau sa il transform in alt tip de sentiment. Era un fel de bariera ce ma proteja oarecum. La inceput simteam orice altceva in afara de acea atractie fata de o anumita persoana, insa pe parcurs, aceasta bariera s-a extins, adica am ajuns sa nu mai simt decat tristete, dezamagire, neincredere, etc. Faceam diferite lucruri care aveau ca scop sa imi readuca sentimentul de satisfactie, de mandrie, bucurie, fericire, insa nu se intampla asta. Desi cei din jur ma felicitau pentru reusita, totusi nu simteam nimic, mi se parea ceva banal, ii priveam detasata oarecum, rece.