| MariaAna395 a întrebat:

Hey TPU! Am o problema si va rog sa nu radeti pentru ca este o chestie serioasa.Deci am 13 ani si de la cam 7-8 ani am inceput sa ma masturbez (sunt fata).Ma masturbam de minim 2-7 ori zilnic (stiu foarte des).Si cam de acum un an tot incerc sa ma las din motive personale,si nu, nimeni nu stie ca o fac.Stiu ca este un lucru normal dar eu vreau sa incetez.In fine,deja se implinesc cateva zile de cand nu am m-ai facut-o si sunt foarte mandra de mine, acum hai sa trecem la subiect.Intrebarea mea este ca daca m-am masturbat atatia ani si de atat de multe ori,voi mai simti placere in timpul actului sexual sau nu va fi cine stie ce? si daca nu, ma gandesc ca va reveni la normal in cam 1-3 sapt sau chiar o luna de la ultima masturbare? Uitati, nu vreau raspunsuri ca "ai doar 13 ani, nu ar trebui sa te intereseze asa ceva" sau chestii de genul pentru ca chiar vreau sa imi cunosc propriul corp si sa stiu.Multumesc!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde de partenerii pe care ii vei avea peste cativa ani. Daca vor sti sa te excite, vei avea si placere.

| Violleta2022 a răspuns:

Nimeni nu-ti poate garanta, sau spune ce vei simti tu peste cativa ani, cand iti vei incepe viata personala.
Masturbarea este normala dupa 13 ani, dar tu ai inceput-o foarte devreme, odata ce spui ca ca aveai 7 ani. Poate nu ti-ar strica sa discuti cu un psiholog, pentru ca sunt lucruri nespuse in viata ta si ai avea nevoie de asa ceva.

| doctorandus a răspuns:

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Dintrebare a răspuns:

Foarte bine ca te masturbezi. Este normal sa te masturbezi de cate ori ai chef pe zi. Copiii se masturbeaza. Toata lumea se masturbeaza. Il stii pe preotul ala care iti spune ca nu e bine sa iti incepi viata sexuala pana la casatorie? Si el se masturba cand avea 10 ani. Asa este normal, doar ca lipsa de educatie a stigmatizat de-a lungul timpului foarte multe chestii care sunt normale. Nu vad de ce ti-ai propune sa nu o mai faci. Nu exista niciun motiv sa incetezi sa te masturbezi. Masturbarea te ajuta sa obtii placere. De ce ai vrea sa nu obtii acea placere? Si normal ca vei simti placere in timpul actului sexual. Cu cat inveti sa iti cunosti mai bine corpul, cu atat va fi mai calitativ si actul sexual. Un sfat: nu asculta sfaturile unor adulti care nu cunosc nimic despre ecuatia sexuala si incearca sa te informezi singura din surse updatate cu informatie corecta.

| BloodyLips a răspuns:

Masturbare cu penetrare sau doar la suprafata? Este un aspect destul de important

| vasile2222 a răspuns:

>>voi mai simti placere in timpul actului sexual sau nu va fi cine stie ce?
Pana nu incerci nu poti sa stii. happy Fiecare organism e unic. Eu cred ca vei simti.

| Eibogu a răspuns:

Draga nu îți fa griji, totul va fi bine•\