| Smileforme40 a întrebat:

ce pot face daca am uitat sa iau drajeul de Rigevidon 21+7 aseara, mi-am amintit azi dimineata pe la 9 si 10 si am luat-o.Mentionez ca ora la care o iau de obicei este 21:45, 22:00 seara.Am citit pe prospect si scria ca trebuie luata in 12 ore deci m-am cam incadrat. Exista vreun pericol sa raman insarcinata? Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Continui cu pastilele la ora ta si te protejezi cu prezervativ minim 7 zile sau, daca vrei sa fii sigura, pana dupa urmatoarea menstruatie.

| Smileforme40 explică (pentru Brigaela):

Pastila omisa a fost ultima din a 2-a saptamana. Daca urmeaza o saptamana de pauza de la vreun contact, dupa aceasta vine si cea cu pilule maro, cea in care trebuie sa am menstruatie.Deci pana la urma o sa pot avea contact abia peste 2 saptamani.Multumesc frumos pentru ajutor!

| Brigaela a răspuns (pentru Smileforme40):

Poti folosi prezervativ, nu e nevoie sa apelezi la abstinenta

| Smileforme40 explică (pentru Brigaela):

Ca sa fiu eu mai sigura, apelez la abstinenta 2 saptamani. Oricum nu prea ma impac bine cu prezervativul, asa ca prefer sa *imi chinui* sotul o vreme. laughing)

| Brigaela a răspuns (pentru Smileforme40):

Nu cred ca este un capat de lume.

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă ÎNAINTE de "incident", în cele 7 zile anterioare, ai luat CORECT tabletele, NU mai sunt necesare măsuri contraceptive suplimentare ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) pentru 7 zile!

Dacă, totuşi, vrei să fi SIGURĂ, atunci puteţi folosi prezervativ/ovule.

"Drajeuri omise :

Dacă femeia întârzie administrarea oricărui drajeu mai puţin de 12 ore, protecţia contraceptivă nu este redusă.
Femeia trebuie să utilizeze drajeul imediat ce îşi aduce aminte, iar restul drajeurilor trebuie luate conform orarului obişnuit.
Săptămâna 2

Femeia trebuie să utilizeze ultimul drajeu omis imediat ce îşi aduce aminte, chiar dacă aceasta înseamnă să utilizeze două drajeuri în acelaşi timp. După aceea, continuă să utilizeze drajeurile conform orarului obişnuit. Nu mai este necesară luarea de măsuri contraceptive suplimentare dacă în cele 7 zile ce au precedat drajeul omis administrarea a fost efectuată corect. Cu toate acestea, dacă nu s-a întâmplat aşa sau dacă a fost omis mai mult de un drajeu, femeia trebuie sfătuită să utilizeze suplimentar o metodă contraceptivă tip barieră (cum este prezervativul) timp de 7 zile." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.medipedia.ro/......-21-7.aspx

Toate cele bune.

| Smileforme40 explică (pentru bursuc001):

Multumesc foarte mult de ajutor!

| bursuc001 a răspuns (pentru Smileforme40):

Cu plăcere!

O seară frumoasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca in prospect scrie asa si tu te-ai incadrat este ok thumbs up