| pufoșenia31 a întrebat:

Hey.Tpu am și eu o întrebare.. Luna trecuta menstruația mi-a venit pe data de 16... Dar luna asta încă nu.Menționez ca am avut ceva simptome și Mai menționez ca am un an și ceva de când am menstruație.. Mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Neinceperea menstruatiei la data presupusa, pronosticata sau reiesita din calcule mai mult dau mai putin exacte, adica mereu dupa un anumit timp bine stabilit si/sau un acelasi numar de zile mereu constant, se datoreaza faptului ca activitatea hormonala are anumite abateri. Ciclul menstrual mai ales in primii 2-3 ani in unele cazuri se poate produce si manifesta in cazul unor fete chiar foarte neregulat. Aceasta situatie se poate modifica in timp prin a se regla incet incet, dar la fel de bine poate sa ramana la fel de dereglata intreaga viata, ceea ce indica faptul ca glandele endocrine din acel organism sufera de anumite afectiuni si va fi nevoie de tratament medicamentos pentru a se incerca ca in timp sa se regleze ciclul menstrual daca este posibil. In cazul tau deocamdata nu are sens sa te ingrijorezi mai ales daca dereglarile dintre cicluri nu prezinta diferente mult prea mari,. SanatatE!

| IOANAprintesa a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc pentru sfaturi, dar dimineață mi-a venit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de simptome? Oricum,nu cred că e ceva neapărat în neregulă cu asta, ești la început, iar menstruația ta este neregulată, ceea ce este normal. Poate dura câțiva ani până să se regleze, depinde de la fată la fată. Unora nu o să le vină niciodată la dată fixă (nici mie nu îmi vine în aceeași dată, de obicei întârzie de la 2 până la 4-5 zile, ceea ce nu este rău; când eram și eu la început întârzia și o săptămână și jumătate, dar s-a reglat în vreo 4 ani). Deocamdată nu cred că ar trebui să îți faci griji, e normal să întârzie, dar dacă cumva te simți rău sau observi că menstruația ta este prea abundentă spune-i mamei tale să te ducă la un medic.