| JustMe2099 a întrebat:

În ultimul timp am un număr de simptome, cărora nu le știu cauza. Am dureri de cap, de spate, sunt balonată mereu, am momente când amețesc, sânii sunt mai sensibili ca de obicei, dar nu foarte tare și am urinări mai dese, de 3-4 ori pe zi, pe când înainte aveam o dată sau maxim de două ori, iar acum cateva zile erau mult mai dese, de 5-6 ori si aveam usturimi foarte mari. Menstruatia incă nu mi-a venit, azi fiind in 26, iar luna trecută mi-a venit pe 24, dar asta mi s-a mai întâmplat acum ceva timp, deoarece nu am un ciclu perfect regulat. Acum o lună am avut primul contact sexual, a fost protejat si la o zi dupa terminarea menstruației, iar el nu și-a dat drumul, chiar dacă avea protecție. Care ar putea fi cauza acestor simptome? Vă mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Toate semnele descrise de tine apartin de cele premenstruale.Inceperea vietii sexuale in general se soldeaza cu dereglari hormonale care la randul lor genereaza dereglari ale ciclului menstrual. In cazul in care dezvirginarea s-a produs imediat dupa terminarea menstruatiei in perioada cu fertilitatea cea mai redusa, cu folosirea protectiei inlatura orice posibilitate de sarcina. Simptomele descrise anunta iminenta viitoarei menstruatii.Multa sanatate.

| SkyPilot a răspuns:

Primul candidat este o infectie urinara, dar nu se explica toate simptomele. Ai putea avea si o dereglare horrmonala datorata inceperii vietii sexuale.
Ar trebui sa mergi la un doctor sa te trimita la analize, infectia urinara de obicei nu trece de la sine.

| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil sa fie vorba de o infectie urinara sau o dereglare hormonala.

| OaiaNinjalău a răspuns:

S-ar putea sa ai infectie urinara... Mai bine te duci si faci niste analize la urina ca sa fii sigura, iar medicul iti va prescrie un tratament.
Cat despre menstruatie si eu am astfel de simptome uneori, dar asta depinde de persoana si de cand ai menstruatie, de varsta... Nu te panica. La un momendat se v-a echilibra, ca sa zic asa.
O zi buna!

| Ania05 a răspuns:

Eu am simptomele astea cand sunt racita jos. Cel mai probabil ai o infectie urinara..nu te speria nu e nimic grav. Dar trebuie sa o tratezi ca sa nu se agraveze.