| CRBMD a întrebat:

Hey.TPU ..Am si eu o intrebare pentru voi. Sunt clasa a 9. si am 15 ani. Imi place o fata de varsta mea dar problema e ca are prieten. Am vb cu ea ceva timp o zis de la un moment dat ca ii place de un baiat si am insistat cum il cheama si nu mi-a spus. In timpu scoli tot se uita la mine pe furis cand nu vb cu ea, pot zice ca am devenit prieteni.mi-a dat nr ei de telefon, mai ma intalnesc cu ea la scoala si pe facebook vb de multe ori cu mine despre lucruri care nu sunt adegvate (sex) etc. Ea este prima persoana de care m-am indragostit cu adevarat. As vrea sa-i spun sau sa o fac sa-si dea seama ca imi place de ea dar nu stiu cum sa o fac. Va rog ajutati-ma cat mai repede

Răspuns Câştigător
| Mirke a răspuns:

Eu am experienta cu iubite care au renuntat la actualul pentru mine, dar nu este o relatie de dorit, are ceva incitant in ea cand stii ca te alege pe tine, ca trebuie sa va vedeti pe furis, sexul e formidabil, desi la tine nu este inca cazul, dar vine si reversul, ca nu te vei simtii confortabil stiind ca exista cel El, cu care ea mai pastreaza legatura, si prietenii ei o stiu cu el, si nu vor stii de tine sau ce e cu tine, deci nu te vei simtii niciodata sigur pe ea si pe relatia voastra! are defectele ei aceasta relatie dar sunt ok daca le accepti si esti pregatit sa nu-i ceri socoteala mai tarziu, te-am avertizat!

13 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Spune-i cat mai repede, are si ea nevoie de certitudine.

| CRBMD explică (pentru neutrino):

Pai nu as prea vrea sa o fortez prea tare in raspunsuri am incercat sa ii bat apropou. Habar nu am ce sa mai fac.

| LoveSleep a răspuns:

Lasă-o dacă are prieten. Nu merită să te bagi.
Poți însă să încerci să forțezi puțin nota, să treci de bariera aia de "just friends". Bate-i unele apropouri și fă-o să creadă că vrei mai mult decât o prietenie, dar totodată lasă loc și de interpretări, nu-i da ocazia să fie sigură că asta vrei. Pe scrut, arată-i că poți fi mai mult decât un simplu prieten pentru ea. Fă-o să se îndrăgostească de tine și speră să se despartă de celălalt.
Până la urmă, "În dragoste și război totul e permis".
Baftă.

| CRBMD explică (pentru LoveSleep):

Incerc sa ii deschid ochi nu stiu daca isi da seama. Mai imi poti da ceva sfat?

| Mirke a răspuns (pentru CRBMD):

In ce fel ii este frica? ca o prinde ca iese cu altii? e gelos? o bate? ce-i face?

| LoveSleep a răspuns (pentru CRBMD):

Nu știu, cred că tot ce îți rămâne de făcut e să continui să vorbești cu ea și să încerci.
Dacă vezi că nu dă niciun rezultat, spune-i că ai început să o placi și vrei să fie ceva mai mult decât o simplă prietenie între voi. Ar fi aiurea să stai să aștepți și să speri să se despartă de celălalt.
Eu nu sunt pentru a-i spune unei fete că o placi, dar dacă nu mai ai nicio soluție, cred că ar fi ok.
Până atunci, încearcă s-o faci pe ea să te placă.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Spune-i

| Mirke a răspuns:

Daca are prieten, cu adevarat, eu zic sa ii zici direct, nu ca o iubesti dar, ca vrei sa iesiti impreuna, sau sa vedeti un film, vezi ce i-ar placea, daca si ei ii place de tine va accepta, cu timpul, dar ai de asteptat, poate va realiza ca se simte mai bine cu tine, si il va lasa, sau te va tine de preten de plictiseala, ca amic sau back-up, tu alegi! Daca crei ca merita efortul da-i bice, daca nu, cauta alta!

| CRBMD explică (pentru Mirke):

Din cate am vb cu ea nu despre noi2 ii ie frica de prietenul ei sad

| CRBMD explică (pentru Mirke):

Azi am fost la suc cu niste colegi in oras dar nu a venit din cauza prietenului ei fiindui frica. Ce sa fac?

| Mirke a răspuns:

Daca zici ca ii e frica de el (se simte amenintata, nu ca il pierde) atunci sustine-o si iarasi daca merita sa ai o confruntare cu respectivul, sa o incurajezi ca o poti apara si ca tu nu ii vei face ce ii face el! santaj emotional, control social, intrebari enervante, justificari, asta nu e un gen de relatie sanatoasa, nu mai e iubire, e posesivitate! deci ai o sansa daca esti barbat!

| MrNob0dy a răspuns:

cu siguranta ar trebui sa ii spui si daca are tovaras nu cred ca ar trebui sa te bagi cu japca i-ti poti creea probleme ....laso pe ea sa se descurce in cazul in care si ea doreste sa aiba o relatie cu tine to doar sustine-o din umbra...

| CRBMD explică:

Daca ii spun imi e frica ca o dau in bara sad