| anonim_4396 a întrebat:

Cititi pana la capat! Sunt intr-o situatie destul de critica! Este vorba despre mine si iubitul meu(am 17 ani el 20). Parintii mei nu prea sunt de acord cu relatia noastra. Cat despre parintii iubitului meu...Sunt despartiti...sau mai bine spus erau. Mama lui este in Franta(acolo locuieste de mult) iar tatal lui care era in Romania a murit intr-un accident de masina acum 5 luni. De atunci viata lui s-a schimbat radical! Cand tatal lui traia il ajuta cu bani si avea tot ce isi dorea. Insa mama lui a vandut casa unde statea dupa ce tatal lui a murit si i-a spus sa vina in Franta sa stea acolo. Iubitul meu nu a acceptat deoarece tine foarte mult la mine si nu ma putea lasa balta dupa 1 an de relatie in care am fost unul langa altul indiferent de situatie! Asadar maica.sa s-a suparat pe el si nu mai vrea sa aiba de aface cu el de atunci, iar recent iubiitul meu si-a pierdut si serviciul pt ca firma la care lucra a dat faliment si nu mai are nici unde sta(pana acum locuia la o matusa dar nu il mai poate tine din motive personale) si deci da, a ramas pe strada! sad Bani nu mai are, a stat pe la prieteni saptamana asta...iar in noaptea asta a stat pe strada crying El vrea sa se angajeze dar nu are unde sta pentru ca chiriile sunt destul de costisitoare si nu i-ar ajunge banii! Cand le-am spus parintilor mei au inceput sa-l faca boschetar si in toate felurile, ca nu e de mine ca e un om al strazii si i-am rugat sa il luam la noi macar pana gaseste unde sa stea ca sa nu stea pe strada si nu vor au zis ca nu le pasa! Chiar nu stiu cum pot sa-l ajut sunt disperata plang in continuu de azinoapte nu am dormit 1 minut si chiar nu stiu unde pot sa cer ajutor m-am gandit ca poate un sfat de la voi macar! Nu mai pot nu stiu ce sa fac tin enorm de mult la el si as face orice pentru el sa nu-l mai stiu pe strada chiar nu mai rezist asa, vreau sa mor crying E groaznic imi urasc viata! Voi ce ati face daca ati fi in situatia mea? Cum sa procedez? Ce sa fac? Cum sa ma calmez ca nu mai pot abia mai vad sa scriu de lacrimi! sad Ce parere aveti? Multumesc anticipat! FUNDA la cel mai bun si folositor raspuns! sad

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Exista doua variante momentan, fie ca va convin, fie ca nu:
1. Incerci sa ii convingi pe ai tai ca nu este boschetar si ca pur si simplu s-a intamplat sa pateasca chestia asta si il iubesti si a ramas aici pentru tine si vrei sa il ajuti.
2. Sa lase orgoliul si sa se duca la ma-sa, macar pana se pune pe picioare acolo.

Si inca ceva, el ca si urmas al lui taica-su, avea si el dreptul la o parte din banii de pe apartamentul ala, nu doar ma-sa.

30 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Deci onul asta si.a distrus viata pentru tine. Nu ai ce face, te pui si vorbesti serios cu parintii tai despre toata chestiunea asta si ca trebuue sa il primeasca, pentru ca tu l.ai adus in starea asta.

| Emilian65 a răspuns:

Este un caz special. Vorbeste cu el si sfatuieste-l sa mearga la mama lui in Franta. Tie iti va fi greu fara el dar gadeaste-te la situatia in care se afla el. Tu vrei sa-l vezi mereu ca doarme pe strada? Daca parintii tai nu-l accepta, lasa-l sa mearga la mama lui si poate acolo va fi mai bine.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Hmm,nasoala treaba la voi. Singura solutie erau parintii tai,altfel ciu ciu. Vorbeste cu ei,incearca sa le explici ca isi va gasi de munca si o sa dea bani in casa sau un motiv mai palpabil,ori ceva mai la sentiment. Le poti explica ca nu o sa stea mult la voi,doar pana se poate descurca cumva. Prost si din partea lui ca nu a plecat,era singura solutie indiferent de amorul vostru. Mergea acolo,muncea si se intorcea la tine. Acum ultima speranta in lipsa rudelor sunt parintii tai,care au si ei un punct de vedere destul de valid. Tu il cunosti cumva,ei cam deloc,plus faptul ca esti minora si naiva, oricat ai crede tu contrariul. Sa vina el in ultima instanta si poate, daca le explica situatia si se dovedeste de incredere o sa ii dea voie. Indiferent cum ai intoarce problema nu exista o solutie care sa il ajute. Daca chiar e dispus la orice poate merge la o biserica. Cu putin noroc poate nu e asa de jigodie popa si ii da un loc sa doarma, mai ales ca sunt si manastiri de preoti unde au cazare la preturi mici, si poate gratis macar o perioada.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-i sa lase prostiile si sa plece in Franta. nu merita sa ajungi pe strada pentru o fata, dar asa e cand esti naiv.

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

big grin A ramas acum fara nimic tipul...

| anonim_4396 explică (pentru Mayar):

Daca e prost. auzi, sa lasi tu o viata mai buna pentru o fata, care oricum i-a dat teapa calumea. desigur ca nu ea ci parintii ei, dar totusi doare.

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Noh, ii aiurea. Adica ala si.a ratat viata pentru o fata, dar si maicasa ii cam luda si nesimtita! Are un copil si ii face vant?! Ce om!

| anonim_4396 explică (pentru Mayar):

Femeia aia a procedat intro oarecare masura bine, trebuie sa il invete pe ala o lectie de viata. cand s-o satura sa stea pe sub poduri si sa manance din gunoaie o sa se intoarca la maicasa si o sa ii pupe si picioarele si alta data sa asculte de ea.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"sa lasi tu o viata mai buna pentru o fata" - Da, dar a facut asta pentru ea. Deci o iubeste.
A avut de ales intre bani si iubire.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aha. si zi-mi, ii prinde bine ca sta pe sub nu stiu ce pod? te rog frumos laughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cica dupa rau vine bine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am uitat ca voi religiosii sunteti eterni optimisti, spune-i si lui asta cat sta sub pod si mananca din gunoaiewinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce trebuie sa te legi de faptul ca sunt religioasa?
Serios, acum. Ce legatura are asta?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"ma iau" pentru ca numai un religios ar fi spus asta fara sa dea 2 bani pe ce se intampla de fapt acum cu acel baiat. o las aici ca facem chat deja

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poti sa fii si satanist si sa fii optimist.
Dar asa este, religiosii au un sprijin, pe Dumnezeu. Nu cred ca este ceva gresit in asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Aha, "religiosii au un sprijin, pe Dumnezeu" spune-le asta alora din Africa sa vedem cine te crede sau alora care se ruga in biserica si a cazut tavanul peste ei omorand 38 de persoane. unde era acel "sprijin "? parca ma faci sa imi para rau cand scrii prostii de genul

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fiecare crede in ce vrea.
Suntem la libera alegere, la libera gandire.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai ce faci? nu comentezi nimic din ce am spus mai sus? unde e sprijunul lui dzeu mai? astept raspuns daca tot tu ai inceput cu dzeu macar termina

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Endo,ti-as zice de teoriile mele despre cei care se bat cu pumnul in piept ca Dumnezeu nu exista si cum isi arunca ei alte teorii in fata, le raspunde omul, dar le trebuiesc alte n-spe mii de raspunsuri ca sa poata sa inteleaga- le refuza pe toate si iar " nu mi-ai raspuns", dar tot nu ai pircepe si ai spune ca nu ti-am raspuns laughing.

Ps. Am raspuns deja.
In spatele raspunsului meu se afla o intreaga filosofie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"In spatele raspunsului meu se afla o intreaga filosofie." mda, filosifia este " am scris 15 randuri dar nu am raspuns de fapt cu nimic". nu ai raspuns pentru ca nu este raspuns, nu se poate sa gasesti motive penibile pentru orice fapta dar asta e. asa sunteti voi tongue

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cat iti place sa generalizezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chestia e ca el nu vrea sa plece in Franta pentru ca maica.sa l-a parasit cand avea 7 ani pentru alt barbat si acum nu mai are ochi sa o vada... e complicat... nu am dat toate amanuntele dar are tot dreptul sa nu o suporte pentru ce i-a facut!

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Ioi!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta schimba mult povestea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda... Va multumesc unora ca sunteti seriosi si ma ajutati si chiar va sunt recunoscatoare... iar ceilaliti, decat sa va irositi timpul batandu-va joc de situatia asta mai bine nu mai raspunde-ti! Nu inteleg de ce unii sunteti asa rai... Eu nu am nici o vina! Nu va mai credeti asa destepti ca nu se stie ce va rezerva viitorul!winking

| PanaDeIdei69 a răspuns:

Sa plece in franta -.-
Ce tot dramatizezi atat?!
Se duce in franta si ma, lasa prostiile ca ''no sa-l mai vezi'' ba o sa-l vezi, da-ti place sa-l vezi pe strada?! sa se duca o data in franta ce tot sta afara.

Sincer, daca as fii in locul lui m-as duce in franta chiar daca ''mama'' m-a parasit la ''7 ani'', decat sa stau pe strada si sa mor de foame, as alege o viata ''cat de cat'' mai buna..chiar daca ar fi s-o vad pe mama care m-o parasit la 7.
Asta as face.
Si nimeni n-ar pierde.
Da ce sa faci.

| Lucitu a răspuns:

Daca a fost prost normal ca i s-a intors prostia inapoi, asta e.

| andruta13 a răspuns:

Fa ce vrei tu!

| BoyAnime a răspuns:

Ce pacat pentru el eu zic sa te pui sa vorbesti serios cu parinti tai

| Madalina12131415 a răspuns:

Hey mi-am facut cont special ca sa-ti raspund deci cred ca ar trebui sa vorbesti serios cu parinti tai si sa le demonstrezi ca chiar il iubesti. TE PUP sper ca ti-am fost de ajutor