| anonim_4396 a întrebat:

HELPPP cryingcryingcrying de curand am avut primul meu contact sexual si acum imi este frica ca sunt insarcinata I don't want to see avand in vedere ca nici unul dintre noi nu ne-am protejat. cum as putea sa evit o sarcina cryingcrying plz help si daca ar fi sa raman pot face avort fara sa stie paintii? puppy dog eyes plz help cel mai bun rasp funda :X cryingcrying raspuns urgent si multa seriozitate va rog!

Răspuns Câştigător
| vampirghimbir a răspuns:

Daca esti minora no sa poti face avortul fara parinti dar...(ai sa crezi cas nebuna)dar daca ai ramas cu adev insarcinata poti ca la urmatorul contact sa pierzi copilultongue
dar ai grija e periculos

13 răspunsuri:
| Neimportant a răspuns:

Bună!
Depinde dacă a ejaculat în tine. Dacă nu, nu ar trebui să îţi faci griji. Dacă da, cel mai bine ar fi să îţi faci un test de sarcină (îl poţi lua de la farmacie)... Dacă iese pozitiv, aş zice să vorbeşti cu părinţii tăi şi să le zici de paguba în care ai intrat, chiar dacă o să se supere, măcar o să eviţi o mare problemă sau ar mai fi o soluţie, la ginecolog care te mai poate sfătui. Deci, chiar dacă nu o să le spui, ei o să observe în timp de la semnele pe care o să le dai (ameţeală, stări de greaţă, burta etc) şi aşa e mai bine. Ei vor hotărâ să faci avort deşi este omorarea unui copil, asta este. Depinde şi de vârsta pe care o ai, dacă eşti minoră nu îl poţi păstra, dacă nu eşti e ok.
Baftă!

| mona a răspuns:

Daca esti minora sa faci avort trebuie sa fi insotita de un parinte sau daca,, tratezi,, cu doctorul cred ca ar merge si cu o matusa, o sarcina o poti evita protejandu te, sunt en metode contraceptive de la pilula de a doua zi, prezervativ, conceptionale sau daca stii cum sa ti calculezi perioada fertila bazandu te pe calendar

| Elenamiki a răspuns (pentru mona):

Dar cu fratele nu as putea? happy puppy dog eyespuppy dog eyes

| mona a răspuns (pentru Elenamiki):

Asta nu stiu, poti incerca si asta cu pretextul ca parintii sunt plecati din tara

| ιυвιтα a răspuns:

Te-ai gandit putin cam tarziu la cum ai putea sa eviti o sarcina
Daca vrei sa avortezi trebuie sa fii insotita de un parinte
Nu stiu daca ai auzit de pastila de a 2 a zi ai fi putut s-o iei
isi face efectu doar mai devreme de 72 ore de la ultimul contact sexual
Am vazut ca au trecut 3 zile
Ieri dimineata ai fi putut-o lua si nu mai aveai grija asta...
De ce nu v-ati protejati nu-ti dai seama de riscuri?
Apropo ce varsta ai?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În primul rând, NU se face dragoste /sex NEPROTEJAT, chiar dacă ai fost virgină!

Apoi, dacă ai avut contact sexual şi ŞTI sigur că a ejaculat în tine, atunci puteai lua "pilula de a 2-a zi", în termen de MAXIM 72 ore ( de la acel contact )!

Deoarece tu ai pus întrebarea DOAR la 3 zile după, nu mai puteai lua nici acea pilulă!

Dacă rămâi însărcinată şi eşti minoră, NU poţi face avort DECÂT însoţită de un părinte ( care trebuie să semneze acordul )!

Pentru a verifica dacă ai rămas însărcinată, poţi face un test de sarcină la 3 săptămâni de la acel contact sexual ( presupunând că nu ai mai avut alt contact neprotejat, între timp )!

| iulia91 a răspuns:

Un avort costa intre 300 si 600 de lei (depinde declinica, de ce fel de anestezie preferi). Acum e prea tarziu sa eviti sarcina, faptul e consumat. Pe viitor, insa, poti avea mai multa grija. Metodele sunt multe, cel mai la indemana e prezervativul. Tot ce poti face acum e sa astepti, sa fii optimista. Poate ai avut noroc si nu s-a intamplat nimic happy. Si. da, in cazul in care se ajunge pana acolo..ai nevoie de acordul parintilor sau al tutorilor pentru realizarea avortului.

| Aneel a răspuns:

Buna! ti-am citit intrebarea si este ceva serios parerea mea este ca tu stii cel mai bine daca a ejaculat in tine si daca cumva ai ramas un avort te costa cu toate cheltuielile 10 milioane deci nu poti ascunde asta de parinti. Tu stii cel mai bine ce ai de facut noi te putem doar ajuta scriind dar nu-ti putem spune ce sa faci concret. Te descurci tu. Baftawinking

| AlinaEremiaFan a răspuns:

Pai, depinde cat timp a trecut de cand ati facut-o! Si daca esti minora, nu prea cred ca poti!

| Elenamiki a răspuns (pentru AlinaEremiaFan):

Au trecut 3 zile

| AlinaEremiaFan a răspuns (pentru Elenamiki):

Incearca cu conceptionale, dar daca esti insarcinata, o sa omori copilul si ce o sa urmeze..Pfu, nu vrei sa stii!

| AlinaEremiaFan a răspuns (pentru AlinaEremiaFan):

Uite, eu zic sa le spui parintilor, pentru ca au dreptul sa stie! Dar numai supa ce faci un test de sarcina ca sa vezi daca esti insarcinata! Bafta!

| Catalynutzza a răspuns:

Parerea mea este ca ar fi mut mai bine sa-i spui mamei tale pentru ca ea stie ce sa faca daca est insarcinata dar mai intai ca sa fi mai sigura ar fi bine sa iti faci un test de sarcina