| anonim_4396 a întrebat:

imi puteti spune la ce varsta incep sa spuna mamele chestii sexuale la fete?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ar fi indicat ca mamele sa inceapa educatia sexuala a fetelor cam din momentul in care apare prima menstruatie.Din acel moment o fata devine apta sa procreeze si din acest motiv trebuie ca ea sa fie informata despre ceea ce se poate intampla in cazul unui act sexual neprotejat. Tot mama ar trebui sa isi invete fata despre metodele de preventie, precum si cele de protectie. In concluzie educatia sexuala ar trebui inceputa cam de pe la varsta de 11-12 ani.

| Daniela28004 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu am 11 ani si nu mi-a zis...

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Daniela28004):

Sa stii ca unele mame nu explica aceste lucruri care ar fi strict necesare de a fi cunoscute de fetele de varsta ta, mai ales in momentul in care apare si menstruatia, deoarece pur si simplu nu stiu, nu au cunostintele necesare in acest domeniu iar altele nu o fac deoarece considera ca este vorba despre lucruri "imorale", sau/adica considerate ca fiind taboo sa fie discutate mai ales cu cineva de varsta ta.O fata educata care doreste sa fie in cunostinta cu problemele sexuale, are acum la indemana internetul sau alte forme de a se informa.Este de laudat dorinta ta de a cunoaste. Sa cresti mare.

| Daniela28004 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Multumesc!

4 răspunsuri:
| Mussette a răspuns:

Unele niciodata, sau prea tarziu.