| Arghantis a întrebat:

Heya, am 17 ani si sunt prins intr-o chestie cam complicata.Sunt o persoana destul de timida, si nu am avut pana acum nici o relatie. De la un timp am inceput sa ies cat mai des cu prietenii in oras, si am inceput sa cunosc cat mai multa lume. Intr-o activitate extrascolara am intalnit o fata din acelasi liceu ca si mine, lucru ciudat pentru ca nu o mai vazusem pana atunci, era impreuna cu prietena ei... iar eu eram cu prietenii mei. Am intrat in vorba, si in ultima vreme am iesit si in oras cu ele. Sincer sa fiu, ea nu parea genul de fata care s-ar potrivi cu mine datorita personalitatii ei. Faza e alta in schimb, de la un timp am ajuns ca noi 2 sa vorbim din ce in ce mai des, si sa flirtam aproape la fiecare conversatie care o avem, dar.aici incepe "distractia" ea are un prieten de 20 si ceva de ani, si locuieste impreuna cu el. Ea mi-a spus ca acesta va pleca in strainatate vara aceasta datoria slujbei lui. Nu sunt foarte sigur ce vrea exact aceasta fata, dar incepe sa imi displaca aceasta "relatie" deoarece am inceput sa ma indragostesc de ea, si nu prea cred ca e un lucru ok. Cu toate ca m-am gandit si la a 2-a posibilitate. aceea de a incerca ceva la vara, cand prietenul ei va fi plecat, dar din nou nu stiu cat de ok ar fi acest lucru mai ales pentru ca ar fi oarecum prima mea relatie propiu-zisa. Daca ati avut experiente de genul as fi recunoscator daca m-ati ajuta.

P. S: Stiu foarte bine ca o relatie intre noi doi este greu de realizat, dar nici macar nu cred ca vreau acest lucru, dar totusi ma intreb daca ar trebui sa fac un pas, macar ca sa mai prind ceva experienta.

5 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Te felicit in primul rand ca ai reusit sa iesi din "carapace" iesind cat mai mult cu prietenii, pentru ca dupa cum vezi nu ai decat de castigat.
In ceea ce priveste "relatia' ta cu domnisoara te-as sfatui sa fii cat mai retinut pentru a te scuti de o eventula dezamagire.Ea are o relatie si din moment ce locuieste cu acel baiat e clar ca e o relatie serioasa.Nu conteaza ca el va pleca in strainatate,ei doi au ceva serios care s-ar putea sa invinga si distanta iar tu ai putea avea de suferit.
Chiar daca intre voi e "ceva"un flirt nevinovat,pentru ea asta poate fi doar un joc feminin extrem de des intalnit la sexul frumos,un fel de "intarire"a sentimentului de incredere in propriile capacitati de seductie.
Fii baiat istet si nu-i pica in plasa in sensul ca nu trebuie sa te indragostesti de ea pentru a nu suferi tu mai tarziu. Daca ea vrea mai mult de la tine insa, desi are o relatie, e clar ce gen de femeie e si nu ai decat sa incerci pentru"experienta"asa cum spui tu.Insa mare grija sa nu te arzi cu focul!

| stuff144 a răspuns:

Eu zic sa nu te indragostesti asa repede de fata aia pentru ca inseamna ca e una mai parasuta daca LOCUIESTE cu unu de 20 de ani. dar cu siguranta ar trebui sa iti faci o prietena pentru ca totusi, ai 17 ani. noroc

| HackMyWorld a răspuns:

laughing) Pai eu spun din propria experienta sa stai cat mai mult de vorba cu ea. sa o intrebi ce vrea de fapt.sa nu iti mai dea atatea sperante daca o relatie intre voi este imposibil de realizat. spune-i despre sentimentele tale, pentru ca ea sa stea sa analizeze situatia si sa stie ce are de facut. poate se simte si ea atrasa de tinetongue

| TheFeeye a răspuns:

Nu stiu daca e un raspuns cert dar : fetele chiar daca sunt intr-o relatie cu cineva, tot flirteaza( stiu sigura asta, crede-ma ). Acum depinde de tine si de ce vrei, poate o sa iti dea experienta chestia asta.

| dany3la a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui sa incerci, pentru ca o relatie la distanta face ca cei 2 sa-si piarda sentimentele unul pentru altul.