| Vert a întrebat:

Sal, am 17 ani si sunt prins intr-o chestie cam complicata.Sunt o persoana destul de timida, si nu am avut pana acum nici o relatie. De la un timp am inceput sa ies cat mai des cu prietenii in oras, si am inceput sa cunosc cat mai multa lume. Intr-o activitate extrascolara am intalnit o fata din acelasi liceu ca si mine, lucru ciudat pentru ca nu o mai vazusem pana atunci, era impreuna cu prietena ei... iar eu eram cu prietenii mei. Am intrat in vorba, si in ultima vreme am iesit si in oras cu ele. Sincer sa fiu, ea nu parea genul de fata care s-ar potrivi cu mine datorita personalitatii ei. Faza e alta in schimb, de la un timp am ajuns ca noi 2 sa vorbim din ce in ce mai des, si sa flirtam aproape la fiecare conversatie care o avem, dar.aici incepe "distractia" ea are un prieten de 20 si ceva de ani, si locuieste impreuna cu el. Ea mi-a spus ca acesta va pleca in strainatate vara aceasta datoria slujbei lui. Nu sunt foarte sigur ce vrea exact aceasta fata, dar incepe sa imi displaca aceasta "relatie" deoarece am inceput sa ma indragostesc de ea, si nu prea cred ca e un lucru ok. Cu toate ca m-am gandit si la a 2-a posibilitate. aceea de a incerca ceva la vara, cand prietenul ei va fi plecat, dar din nou nu stiu cat de ok ar fi acest lucru mai ales pentru ca ar fi oarecum prima mea relatie propiu-zisa. Daca ati avut experiente de genul as fi recunoscator daca m-ati ajuta.Numai bine.

Răspuns Câştigător
| trik17 a răspuns:

Daca nu ai avut nici o relatie pana acum, eu zic sa incerci. Stii ca nu are viitor aceasta relatie, insa macar incearca sa obtii ce se poate obtine din ea.Petreci timp cu fata respectiva, inveti despre cum ar trebui sa fie o relatie, e un fel de exersare pentru o viitoare relatie serioasa. Si...in plus, probabil ca oricum isi va face alt prieten cat prietenul ei e plecat. Si atunci o sa regreti ca nu esti in locul acelui baiat. Am trecut printr-o situatie asemanatoare, asa ca iti spun ca se merita, doar incearca sa nu pui suflet. Priveste-o ca pe o modalitate de a petrece momente frumoase cu cineva...si atat. Fara implicatii sentimentale.

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Da-mi voie sa-ti spun ca in aceasta relatie,fata e sef de orchestra,oricat iti displace lucrul asta.
Ea face muzica,iar tu canti.
Te vei convinge de lucrul asta in momentul cand prietenul ei va pleca si ea va dori sa fie cu tine.O sa ti-o spuna si chiar o sa fie cu tine.
Ii placi,i-ai starnit curiozitatea si nu te va lasa in pace.
Depinde de tine,daca vei accepta sau nu.
Daca accepti,vei avea o vara minunata,te vei indragosti pana peste urechi,vei fi fericit,dupa care,va veni prietenul ei si vei suferi cum inca nu-ti poti imagina ca poate suferi un om.
Daca nu accepti sa fi cu ea,puteti ramane simpli prieteni, va trebui sa te lupti cu sentimentele pe care le simti pentru ea si, vei cauta o alta fata de care sa te indragostesti.Nu se stie cand o vei gasi...
Acum, tu decizi.

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Da, am patit si eu ceva in genul si sper ca o sa-mi asculti sfatul. Ideea e ca ea e cam prima ta fata cu care ai avea ceva mai serios si o sa ajungi sa te atasezi mult de ea. Ea oricum se va intoarce la ala sau va veni ala dupa ea... in fine ideea e ca ea probabil vrea doar o aventura (si faza e ca tu oricat consideri ca poti face doar atata nu o sa fie chiar asa deoarece o sa incepi sa pui suflet si pe urma cand vine ala ea nu prea o sa te mai bage in seama si o sa te cam simti naspa cand o vei vedea cu ala sau cu gandul ca acum e cu ala.
Exista si alte fete, dar diferenta e ca relatia cu altele probabil nu va fi asa de complicata si care sa se lase cu sentimente de cacao care te vor face sa te simti ca naiba si sa-ti doresti sa nu fi simtit niciodata ce inseamna sa te indragostesti.
Deci ea ce vrea e doar o aventura si se cam foloseste de tine ca sa obtina ce vrea, dupa aceea o sa se comporte ca si cum nu te-ar cunoaste (si data viitoare poate o vezi ca umbla cu un amic de-al tau cand o sa fie iar ala plecat).
Sper ca te-a ajutat raspunsul meu.
Daca te-ar interesa totusi sa incerci ceva atunci tine legatura cu ea si vezi cum o sa decurga totul pentru ca in final o sa-ti dai seama ce intentii are (oricum o relatie serioasa nu o sa ai deoarece nici o fata sanatoasa mintal nu isi lasa iubitul cu care s-a si mutat pentru alt baiat, pentru ca oricum la un moment dat o sa-l lase si pe ala pentru altul sau macar o sa-l insele).
Ai grija la ce-ti doresti si ce alegi.
Eu zic ca sunt destule fete si destul timp sa gasesti o fata calumea, ci nu rebuturi (stiu, misogin) happy

| tpuu a răspuns:

Nu am avut! dar te ajut!
uite care e problema esti un baiat inchis! timid si cred ca si sensibil thinking
nu incerca nimic cu fata asta!winking. pentru ca nu e de tine mai ales daca are un prieten de 20 de ani oh go on. nu are rost.
asteapa! parerea mea. nu te complica pentru ca nu are rost.

| VIPlidia a răspuns:

Personal nu am avum o astfel de situatie, dar iti dau un sfat, nu incerca nimic cu ea.Deodata ce ea are prieten,si vrea sa il insele cu tine, va face chestia asta si cu tine, te va insela.Prietenul ei cand va veni din strainatate, ea va fi din nou cu el, si tu singur.Nu iti bate capul pentru cine nu merita, o relatie de prietenie este mai mult ca susìficient.Persoana potrivita va veni la timpul ei,nu trebuie sa te grabesti, ai foarte mult timp inainte, si ai un viitor de realizat.Mai bine singur decat cu o persoana care te poate face sa suferi.

| superman_5598 a răspuns:

Hmm.nu mi se pare tocmai in regula.Sincer nu cred ca ar trebui sa-ti incepi "viata amoroasa" cu o relatie (sau cu o fata) de genul asta.Insa.daca chiar te-ai indragostit de ea.cea mai buna si rationala solutie ar fi sa-i zici ceea ce simti,si sa-i zici ca nu poti continua astfel(cu flirtul), si nu poti sa incepi o relatie serioasa cu ea, decat daca se desparte de iubitul sau.Adica.nu stiu ce fel de persoana este ea daca vine cu idei din astea'! Cine stie,poate peste ceva timp, daca o sa fiti impreuna, si pleci undeva poate asa o sa faca si cu tine.Nu vreau sa o critic prea tare,pentru ca o inteleg ca ii este greu sa se desparta de prietenul ei,mai ales daca stau si impreuna etc...dar totusi trebuie sa te pui pe tine pe primul loc si sa-i explici clar :ori se desparte de el si puteti fi impreuna, ori sa te lase in pace si sa nu iti mai dea sperante desarte, pentru ca nu vei accepta sa fi niciodata cu o fata care e capabila sa intoarca asa repede spate si sa-i insele pe cei ce-i iubeste.
Daca tine la tine atunci (ii va lua ceva timp) dar se va desparti de prietenul ei. Daca incearca cu alte vrajeli care dau de inteles ca nu are de gand sa se desparta de el atunci las-o naibi ca fete gasesti destule happy.Pupkisskiss

| Vert explică:

Faza e ca nici nu cred ca imi doresc o relatie cu asa fata, dar nu stiu daca are rost sa am o aventura cu ea...mai ales ca o sa incep sa pun suflet probabil.si nu se merita thinking