| girlxx21 a întrebat:

Hmm.cum sa incep? Am o relatie cu cineva mai mare cu vre`o 9 ani decat mine. La inceput totul a fost frumos nu existau certuri era foarte atasat de mine ma suna tot timpul.mesaje nu mai spun. De la un timp s-a schimbat, am incercat sa vb cu el ce se intampla. el imi spune ca din cauza problemelor personale.am lasat-o asa.eu l-am ajutat cat am putut dar nu e cine stie ce schimbare in comportamentul sau. A inceput sa se supere aproape din orice prostie pe care o fac pur si simplu daca merg undeva si nu-i spun. Il iubesc foarte mult.sufar cand ne certam dar nu exista cale de intoarcere sa-mi fi dat seama dinainte sa incep aceasta relatie cu el ce fel de persoana e...atunci cand ne certam nu-mi mai raspunde la telefon ore sau chiar zile... Stie ca -l iubesc...probabil am facut greseala de i-am aratat asta si el spune ca ma iubeste dar nu prea cred nu pot sa va dau detaliu cu detaliu ce se petrece in aceasta relatie. Daca ii spune cineva ca am facut anumite lucruri imediat ia foc pe mine.nici macar nu ma intreaba daca este adevarat pune botu la toate minciunile. Sincer imi pare rau ca l-am intalnit si pe langa asta a fost si primul... el ma va uita foarte usor insa mie imi va fi greu.as vrea sa ma detasez cumva de el sa nu-mi mai pese asa tare dar nu stiu cum sa fac sper ca voi sa ma ajutati cumva. El este o fire dificila azi e bine maine se schimba complet... Cum sa va spun.la inceput facea tot posibilu sa nu ma supere nu pleca nicaieri.la fel fac si eu renunt la orice dar acum nu mai tine cont de asta. din cate observ si-a adunat prietenii pe care ii tine pe primul loc eu sunt pe 2.eu am renuntat la prietene numai sa ne fie bine sa nu-l vad suparat sa nu mai apara noi certuri. Chiar nu stiu ce sa mai fac la ce sa ma gandesc mai intai avand si niste probleme personale...parca mai mult sufar din cauza lui mai ales cand imi adreseaza niste cuvinte urate. dureroase... Il pot schimba cumva oare? sau macar sa nu mai am nici un interes fata de el

20 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Tu vrei pana la urma sa-l schimbi sau sa il uiti? Din punctul meu de vedere singura persoana pe care ai dreptul sa o schimbi esti tu... Daca el nu iti place si nu te satisface poti sa iti cauti pe altcineva. Consider ca nu ai facut bine cand ai renuntat la prietenele tale... Suna-le! Vezi ce mai fac. Intalneste-te cu ele... Povesteste-le ce ti se intampla... Ti-ar prinde bine.

| Dara a răspuns:

Draga mea, stiu ca il iubesti dar oricat ti-ar fi de greu pune tu capat relatiei, inainte de a o face el. Din cate ai spus, cred ca "problemele personale" inseamna relatia cu o alta femeie si nu prietenii. Iti cauta noduri in papura sa nu mai vezi tu alte nereguli in comportamentul lui si pentru ca vede ca suporti dar cu cat ii vei tolera mai multe, cu atat va fi mai rau. E o relatie toxica pentru tine, termina cu ea. Nu ai cum sa il schimbi pentru ca nu vrea, nu te iubeste. E magulit de faptul ca a fost primul dar s-a plictisit, si-a gasit pe altcineva si acum se distreaza cu tine.
Pastreaza-ti demnitatea, da-i papucii si traieste-ti viata linstita nu cu plansete, banuieli, cuvinte dureroase si nopti nedormite. Esti implicata intr-o relatie, nu esti la judecata sa te disculpi tot timpul pentru ce ai facut si pentru ce nu ai facut. Asta nu e dragoste. Eu stiu ca meriti mai mult de atat, trebuie doar sa te convingi si tu de acest lucru. Curaj, nu esti singura!

| cris82ro a răspuns:

NU poti schimba un om! EL se poate schimba pentru tine doar daca vrea! Am trecut si eu prin ceva asemanator... e dificil. Ai viata in fata, barbati mai sunt! Traiestehappy (daca vrei s amai discuti pe subiect mail me)

| denisa_4752 a răspuns:

Pai...parerea mea este ca el nu isi da seama cat de teiubeste sau nu realizeaza ce insemni pentru el! incearca sa fii si tu indiferenta, poarta te si tu cum se poarta el sa vada cum este! lasa l sa si dea seama ca greseste si ca s a schimbat iar daca dupa un timp este la fel si chiar nu se schimba, cred ca nu se merita! tu esti tanara si poti intalni un baiat care sa te pretuiasca la adevarata ta valoarehappystiu ca este greu dar timpul vindeca tot. o sa treci tu peste asta cu ajutorul timpuluihappy.bafta

| LaCrImI sI nUmAi LaCrImI a răspuns:

Buna girlxx21
mi s-a intamplat si mie la fel este normal. dar cel mai bine este sa luati o pauza si sa vezi cum reactioneaza.si daca vezi ca nu te cauta deloc nu are rost sa il cauti sal suni sai spui ca il iubesti ca este de inteles ca nu mai simte ceva pentru tine.probabil s-a plictisit de aceasta relatie si nustie cum sa iti spuna probabil ii este rusine cine stie.si in primul rand nu trebiua sa renunti la toate prietenele tale pentru ai demonstra ca il iubeste asa de mult si sti ce ai mai gresit ca iai demonstrat ca il iubesti.si din toata povestea ta este de inteles ca nu va potriviti.eu iti dau un sfat pe care l-am urmat si eu la randul meu l-am lasat sa mearga pe calea lui si tu pe calea ta.bafta

| valy07kdpv a răspuns:

Pryetenii?
asta e de fatada cu pryetenii
day exit dyn vyata ta
si-a atyns scopul
de cat tymp esti cu el?
sa nu spui ca de cateva luni ca ma faci sa rad cu lacrymi
te-a ambrobodyt asa de tare ca...
ce may cauta motyv de despartyre
a pus stapanire pe tine nu esti propryetatea lui doar nu esti un bibelou sa-l pui acolo si sa nu se miste

| girlxx21 explică:

"probleme personale" nu ma refer la faptul ca mai are pe cineva. pur si simplu are niste probleme... Va multumesc pentru raspunsuri!

| girlxx21 explică:

Am reusit astazi sa vb cat de cat cu el...tot imi spune ca sunt mincinoasa ca toate celelalte. aseara culmea cand ne-am intalnit m-a intrebat unde am fost pe zi. i-am zis ca n-am fost nicaieri cica ia mai gandeste-te la banca ce-ai facut? i-am spus ca am fost... uitasem ca am fost la banca s-a intamplat dimineata...am mai avut ceva suparari prin familie... oricum nu stiu daca el chiar ma iubeste crying. am slabit 3 kg acum o saptamana cand ne-am certat. pur si simplu imi taie pofta de mancare si acum am dureri de cap nu stiu la ce sa ma gandesc mai intai... ca va urma o perioada grea pentru mine de o sa raman fara bani fara nimic... ori la el ca ma supara si l-am ajutat la greu cu ce am putut si acum e nevoit sa ma supere mai tare? Si daca ar fi sa ne impacam as vrea sa fac cumva sa-l inlatur usor usor pana cand nu mai am nimic pentru el pur si simplu sa fie ca un stres pentru mine...nu as vrea sa sufar de acum imi vine sa-mi pun capat zilelor si asa sunt eu suparata pe "viata" mai ma termina si el sad. Va multumesc inca o data pentru interesu acordat de a-mi citi intrebarea si a-mi da un raspuns happy

| Andreea24 a răspuns:

Nu il poti schimba si din tot ceea ce ai povestit despre relatia voastra este clar ca nu va potriviti, sau mai bine zis el nu este persoana potrivita pentru tine.
E normal sa ti se para grea despartirea mai ales ca a fost primul in viata ta, dar nu o lua ca pe o tragedie, nu are rost sa iti irosesti tineretea, frumusetea cu cineva care nu te respecta si nu iti acorda atentia necesara doar pentru ca a fost primul. Vei fi mult mai multumita daca, spre exemplu, vei ramane cu al doilea dar acesta este un om care te iubeste si ti-o dovedeste.
Nu lasa pe maine ce poti face azi, cu cat vei lasa zilele sa treaca, cu atat iti va fi mai greu sa iei o decizie corecta. Daca simti ca nu esti fericita cu el nu mai ezita si nu te mai lega de tot felul de lucruri ca sa continui.
Succes.

| 61n4 a răspuns:

Doamne...esti vreo sora geamana?/? am aceeasi problema.si crede-a nu exagerez deloc.al meu insa este mai maire cu 10 ani...si chestia cu suparatul...imi raspunde la telefon de ce sa spun ca nu...nu stiu ce sfat sa-ti dau...si eu am nvoie de unul...happy...amandoua suntem nesigure in privinta relatiilor noastre. eu uneori dau vina pe varsta...si ma deranjeaza fapt ca nu imi acorda mult timp...nah...eu st si mai copilaroasa...si cred ca ar fi trebuit sa ne gandim la asta inainte sa ne incurcam cu ei.mai ales cand stiam ca va fi si primul...sad o sa citesc si eu ce sfaturi ai primit... poate ma vor ajuta cu ceva.pup...ai grija.ma anunti si pe mine daca ezolvi problemahappy...

| gossipgirlxoxo a răspuns:

Nu il poti schimba... e cam complexat.Nu ai facut bine ca ai renuntat la prieteni...si daca s-a ajuns si la cuvinte jignitoare, e foarte rau! Cand vei gasi cu adevarat o persoana speciala.vei vedea ce repede va disparea din gandurile tale.va fi doar un baiat din trecut...

| Andrinho a răspuns:

Aceasta poveste, una trista de altfel, chiar m-a impresionat.Si asta nu din perspectiva baiatului, ci din perspectiva ta.Ma gandesc ca tu ai facut o mare-mica greseala.Bineinteles ca daca iubesti pe cineva simti nevoia sa stai aproape de acea persoana in fiecare secunda, dar cum imi spun si sorei mele mai mici, fetele nu ar trebui sa se implice atat de mult intr-o relatie.Aceasta treaba apartine baietilor si asta pentru ca daca un baiat observa ca esti "nebuna" dupa el, acesta bineinteles ca se va purta cu tine din ce in ce mai indiferent, tratandu-te ca pe un obiect, nu ca pe o fiinta umana.

Intr-un fel te inteleg, pentru ca si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare, dar nu stiu de ce o fata atat de frumoasa ca tine prefera sa ramana pe locul 2 al unui baiat, cand poti avea, dupa parerea mea, orice baiat din lumea asta.Eu as zice ca daca nu se rezolva problema cu acest baiat sa faci cumva si sa uiti de el pentru ca nu este un capat de tara.Vei gasi cu siguranta o gramada de baieti frumosi si inteligenti in viitor.Asa ca multa bafta!

| Delisha a răspuns:

Parerea mea e ca l-ai pus pe primul loc si l-ai mentinut acolo, pe cand el te-a indepartat. a vazut ca tii la el foarte mult si te-a incercat sa vada daca tine.adica daca face ceva gresit, tu te superi sau il ierti? si presupun ca l-ai iertat si el acum s-a obisnuit cu asta.
te cred ca e greu, mai ales fiind si primul, insa renunta la el, nu te mai merita.cu cat trece mai mult timp, cu atat iti e mai greu.
si nu...nu il poti schimba. daca ar fi vrut, s-ar fi schimbat el de dragul tau, dar se pare ca nu e asa.
bafta multa!happy

| ZupperSweet a răspuns:

Toata lumea trece prin asa ceva...important e sa fi tare sa treci peste.In primul rand pune`ti ordine in ganduri...vezi ce iti doresti de fapt sa ramai cu el sau nu(Sfatul meu din ce povestesti tu ar fi mai bine sa nu)Si daca te vei hotari sa nu cel mai bine e sa iesi cu prietenele sa te distrezi la max sa incerci sa cunosti cat mai multa lume si ai sa vezi ca o sa il uiti. Iar remediul asta sa stii ca l am aplicat si eu si mi a fost foarte bine apoi.Cu toate ca nu m am mai atasat de nimeni si nu mai stiu cum e sa iubesti cu adevarat dar a fost bine si sincer mie imi place mai mult asa... Oricum dk vrei s mai stam de vb lasa-mi un mesaj cu id tau de mess si mai vb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca ai 21 ani. Ai toata viata inainte; un tip instabil iti poate face viata un calvar; o sa stai tot timpul sa te intrebi ce-o sa zica a doua zi dupa ce ai luat o decizie, iti dai seama ce-o sa fie la gura lui mai ales daca nu o sa fie prea inspirata? Si de la cuvinte urate la bataie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La sa l esti o aventura pentru el daca vrei poti sa vb cu mine pe mes marianburlacu70

Răspuns utilizator avertizat
| alinaaa92 a răspuns:

Am trecut si eu prin asa situatia... ma amagea, ma punea pe locul 2/ nu ma suna, numi scria si eu ca sa-l uit mam intilnit cu al baiat, si totusi nu l-am uitat pe primul. ca nici nu puteam/ peste 2 luni niam vazut am vb, el s-a schimbat mult' dupa ce i-am aratat ca nu numai el se poate indragosti de mine, dar si altii. si a renuntat la prietenii lui si eu sunt pe primul rind la el// si acum suntem fericiti'' fii indiferenta, chiar daca in suflet nu-i asa arata ca esti indiferenta de el. poti chiar sa-l faci gelos/ si el o sa regrete si singur o sa te caute.

| ely1991 a răspuns:

Stii povestea ta e la fel ca a mea numai ca prietenul meu e mai mare cu 13 ani si suntem impreuna de 11 luni. Asa era si la nooi la inceput totul era foarte bine si frumos dar de la o vreme s-a schimbat totul. Eu incerc sa ma resemnez, mai sunt baieti in lume si apropo daca te iubeste nu te va lasa caci asa mi se intampla mie ne certam si a doua zi vine si isi cere scuze. Eram si eu ca tine dar m_am schimbat si e mai bine acum

DEci sfatul meu e sa fii mai indiferenta si sa nu-i mai arati cat de mult il iubesti caci daca stie poate sa te joace pe degete.

Dar mna e alegerea ta asta e doar un sf eu asa am procedat si a mers

. SUCCES

| 01111975 a răspuns:

Draga girlxx21 cred ca ar trebui sa-i dai papucii, nu te iubeste cu adevarat, si nu are curajul sa-ti spuna, are nevoie de tine poate pentru a se descarca de nervi. Am cunoscut pe cineva cu acelasi caracter si acelasi comportamnet, am suferit mult, dar am fost ffffffffffff. fericita cand am scapat de acea relatie. Nu-ti va fi rau si nici greu, pentru ca deja relatia voastra nu mai exista ci e o corvoada, poate pentru amandoi.De schimbat nu-l poti schimba, nici cu vorba buna nu vei reusii, stiu din proprie experienta, vei ajunge peste o perioada sa-l urasti, sa-ti para rau ca ai fost slaba in fata lui, crede-ma!