| eliza7943 a întrebat:

Vreau sa incep de la inceput, sunt intr-o relatie de 1 an, locuiesc impreuna cu iubitul meu de la inceputul relatiei.
De ceva luni avem certuri din ce in ce mai dese, nu exista saptamana in care sa nu plang macar odata, el este un jucator inrait de fifa si de la asta incepe cearta, eu nu pot sa-i spun nimic pentru ca el incepe sa tipe, injure etc.
De curant am inceput sa vorbesc cu un prieten care locuieste in Anglia foarte bun si drag mie, despre ce mi se intampla si usor usor am ajuns la altceva.
El imi ofera atentia pe care iubitul nu mi-o ofera el fiind langa mine... am ajuns cu, conversatia in stadiul in care ne dorim sa facem dragoste. Nu stiu cat de bine e asta, dar el e singurul cu care pot vorbi, ne stim de 5 ani.
Ce sa fac, imi iubesc iubitul dar il si urasc cand ma injura si ma calca in picioare si verbal si psihic, nu ma pot desparti de el. El imi spune de fiecare data ca o sa se schimbe dar nu face asta si mereu ne certam.

Răspuns Câştigător
| SEMIHA a răspuns:

Din păcate, iubitul tău a devenit dependent de acest joc. Am înțeles că tu ai oferit înțelegere la cote maxime și el își bate joc. Însă vreau să îți mai spun ceva. Bărbații au și ei "nebuniile" lor. Pentru unii acelea sunt mașinile, de exemplu. Fiecare cu plăcerile lui. Îmi dau seama că tu vrei să simți afecțiune din partea lui. Că vrei ca cele 7-8 ore în care se joacă, să le petreacă măcar jumătate cu tine sau cel puțin să nu mai înjure sau să îți vorbească urât. Chiar înțeleg. Să știi că iubitul meu se joacă la 2-3 zile, câte 1 ora maxim, de obicei seara. Eu respect asta, pentru că e ceva ce lui îi place și nu am nimic împotrivă. În acel timp eu gătesc ceva, fac duș, fac ordine prin casă sau chestii care mă fac pe mine să mă simt bine, mă uit la un film, ies puțin să mă plimb etc. După ce se joacă, de obicei seara cum am spus mai inainte, ne punem în pat și vorbim, ne ținem în brațe. Să știi că fiecare partener într-o relație are nevoie de chestia asta care se numește spațiu sau timp în care simți nevoia de a fi tu singur puțin sau mai mult. Eu te sfatuiesc să faci tu o schimbare în relația voastră. Ia-l prin surprindere cu ceva. Ești femeie, nu ai cum să dai greș. Trebuie să îl ajuți și tu să treacă peste momentele astea. El deja e controlat de jocul ala. Ajuta-l daca il iubesti, nu îl fă pe la spate cu altul. Trebuie sa ii fi alături, deși el e se comporta ca un măgar când nu te respectă. Poti sa reușești. Ramane la voința ta.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pleaca in gb cu celalalt

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce nu te poti desparti de el daca citez:
ma calca in piciore si verbal si psihic""

| mihai69 a răspuns:

„... ma injura si ma calca in piciore si verbal si psihic, nu ma pot desparti de el."
===
Auzi, dar ce ar trebui să (îți) facă pentru a te convinge că locul tău nu e lângă animal?!? Să te omoare? Vezi că sunt deja destule exemple pe la știri, vrei să te numeri și tu printre ele?

| Drimmero a răspuns:

Fifa e boala grea, am fost si eu candva jucator inrait pana cand am realizat singur ca viata trece pe langa mine si am zis ca nu mai are rost sa ma joc.
Daca se joaca 2-3 meciuri pe zi e ok, dar daca nu-l poti scoate din fifa e o problema pentru ca se izoleaza, e precum un drogat in sevraj si dependente.
Prietenul tau are o problema,, ar trebui sa-i stai alaturi, nu sa-l parasesti pentru ca ceea ce face e din inertie si ii trebuie ambitie sa se lase.
Daca certurile voastre sunt doar datorita jocului atunci si tu gresesti cautand atentie in alta parte, e ok sa ai si alte placeri/ pasiuni chit ca ai relatie, nu trebuie sa stai 24/24 bot in bot...eu zic sa-i dai o sansa daca tu consideri, comunicati si arata-i ca-l iubesti, va realiza singur ca dependenta lui de fifa naste doar frustrari, nervi, izolare si pierderea de oameni.

| eliza7943 explică (pentru Drimmero):

Mereu am fost alaturi de el... dar am ajuns sa mi fie frica sa i mai zic ceva, sta si se joaca cate 7-8 ore fifa... si imi urla in cap, am incercat sa vorbesc cu el si de fiecare data imi spune ca o sa se schimbe, dar nu se imtampla
Noi nu mai avem timp de noi, si de asta incerc sa gasesc atentie din partea altui barbat

| Drimmero a răspuns (pentru eliza7943):

7-8 ore? E clar ca e irecuperabil, e in lumea lui si in general cei care se joaca jocuri fiind dependenti sunt asa, nu cei care se joaca cate putin.

Si-a cam bagat picioarele in ea de relatie.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Castigai bine man?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu jucam pe bani ci doar de placere, era un hobby care mi-a facut numai nervi.

| Freya1 a răspuns:

Te sfatuiesc o chestie.
Pune punct relației cu actualul si pleaca la ai tai, nu ii mai da nici o sansa si asteapta sa il cunosti pe băiatul respectiv sa va întâlniți treptat si poate ai noroc sa formeze o relație frumoasa.
Dacă nu muncești gaseste ceva de munca, gaseste-ti o pasiune si lasă-l naibii ca nu e de viitor.

| Plato a răspuns:

Nu-ti irosi viata intr-o relatie mizeră.
Nimeni nu-ti dă inapoi anii astia pe care ii pierzi.
El nu se va schimba niciodata, 100%.

| Emma30555 a răspuns:

De ce nu îl lași? Poți încerca cu celalalt sau sa îți găsești pe altcineva

| Raven a răspuns:

Oamenii nu se schimbă, ține minte chestia asta și nu fi fraieră!
Ce bucurie poți avea într-o relație în care tu vii pe locul 2, după pasiunea lui pentru jocuri? Ce plăcerea naibii să ai să fii abuzată verbal și emoțional? Câtă vreme crezi că ai să mai simți iubire pentru tipul ăsta care nu te respectă și te tratează ca pe un gunoi?
Ai găsit pe cineva care te pune pe primul loc și te tratează cu atenția pe care o meriți...și mai stai să te gândești?
În locul tău aș înhăța oportunitatea asta cu ambele mâini și aș tuli-o fără să mă mai uit înapoi, lasă-l să-i țină FIFA de cald noaptea!

| GirlOnline81 a răspuns:

Contrar spuselor lui Raven, o persoana se poate schimba, dar ca sa se intample asta, acea persoana trebuie sa si vrea. In cazul tau insa, te lupti cu morile de vant: o relatie dureaza cand ambii parteneri sunt implicati, si nu separat.

In legatura cu celalalt tip... fata mea, daca ai coloana vertebrala ( din punct de vedere etic), asigura-te ca o porti ca atare. Mai intai desprinde-te de iubitul tau si abia apoi vezi-ti de viata ta.

Răspuns utilizator avertizat
| Rux04 a răspuns:

Bună, dacă vrei să începi o relație cu cel din Anglia te sfătuiesc să te desparți de actualul. Nu este frumos să înșeli. Și 2. Crezi că se va schimba? Din moment ce a tot promis și până acum nu a făcut nimic nu cred că se va întâmpla acest lucru.

| Șurubelniță a răspuns:

Dacă te bagi în treburi pe care nu le înțelegi, apar rezultate nedorite.
Acum nu că reacțiile iubitului tău ar fi unele normale dar jocurile video pot crea dependență și nasc orgolii mari. Precum în cazul lui. Nu poți înțelege frustrările lui sau nervii pe care îi are din cauza jocului, însă cel mai bine e atunci când se joacă să îl lași în pace, să își vadă de treburile lui. După îi vor trece nervii și va fi totul în regulă.
Vrei să se comporte la fel? Bagă-te peste el în continuare și atunci o să te trezești în stradă laughing

Adică cu alte cuvinte te simți nebăgată în seamă și ai nevoie de un flăcău ce stă toată ziua cu tine și nu face nimic altceva în afară de a îți acorda ție toată atenția. Cum cel actual nu îți mai oferă asta încerci să te reorientezi undeva unde îți va fi mai bine însă îți e frică să îi dai papucii actualului pentru că nu știi ce va fi pe viitor, că pate fi mai rău de atât plus că încă speri că se va schimba(nici nu ești naivă la faza asta).
Când o să ți se umple paharul, vei pleca de una singură, chit că asta va însemna să renunți la confortul de a locui la prietenul tău. Totul depinde de tine, de cât de mult mai vrei să înghiți ceea ce îți face și cât de mult îți dorești ceva nou.

| eliza7943 explică (pentru Șurubelniță):

Eu nu ii spun nimic cand se joaca, stau langa el si atat pentru ca nu ma lasa sa merg in dormitor.
Sunt ore intregi in care nu i spun nici pâs

| IamJoKeR a răspuns:

Scuze ca spun asta, dar iubitul tău este un individ lipsit de cei 7 ani de acasă, si de bunul simț, este un " gunoi" care își bate joc de tine, iti vorbește urât, si nu e ok, de loc. Nu te mai lăsa călcată în picioare de nimeni, el nu te merită, o dată ce îți face chestiile astea si se poartă urât cu tine ar trebui să-ți dea de gandit. Încearcă să te concentrezi pe acel băiat din Anglia și alui tău îi dai papucii, încearcă să înțelegi că meriți mai mult si viata pe care o trăiești acum cu el nu se va schimba. Baftă!