| Andreeadeea69 a întrebat:

I-am explicat fiicei mele de 10 ani, cand m-a intrebat ce sunt tampoanele si i-am raspuns la ce se folosesc. De atunci tot imi umbla in pachetul de tampoane si se joaca cu ele. De obicei urineaza pe ele si in joaca zice ca a avut... Mi-a folosit doua pachete mari de Always.Ce sa fac pana ii vine menstruatia? Sa ii cumpar si ei niste pachete de absorbante (din astea mai mici ) sau sa incerc sa o dezobisnuiesc?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce nu ti le incui in sertarul prorpiu? sau puse undeva unde enu poate ajunge.
Ma asteptam ca o fetita la 10 ani sa intelega cand nu are voie sa faca ceva, si sa nu atinga lucurile altcuiva, ori nu o prea ajuta capul?
In cazul asta, este bine sa le incui, impreuna cu prezeravativele si ce alte jucarii sexuale mai folosesti, pentru ca risti sa se autodezvirgineze, sau sa le duca la strada sa le arate copiilor.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Violleta2022):

"Autodezvirgineze". La varsta pe care o ai, ma gandeam ca poate stii macar ce inseamna a fi "virgina" si ce inseamna "dezvirginare".

| mihai69 a răspuns:

O secreție vaginală există cam constant, așadar portul unor absorbante de zi nu ar fi o problemă, dimpotrivă.
E puțin „ciudat" interesul ei pentru acestea, mai ales modul inedit de folosire. Dar poți să-i spui că pentru așa ceva se folosește alt produs - se cheamă „pampers" și dacă simte nevoie, poți să-i cumperi vreo două pachete.winking Poate așa pricepe unde e eroarea.

| Felys a răspuns:

E timpul sa o inveti exact pentru ce se folosesc si cum se folosesc, mie mi-a venit menstruatia la 10 ani jumate asa ca nu e deloc devreme pentru a explica copilului tau cum stau lucrurile ca sa fie pregatita din timp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine ii explici de pe acum exact ca unui copil mare cand o sa vina și cum o sa fie pentru ca mie mi-a venit menstruația la 10 ani, deci nu e deloc devreme sa știe despre asta și spune-i ca e mai bine sa păstreze pentru ea informația cam deodată. Chiar nu e ok ce face, e curioasa dar poate sa ajungă în situația în care sa minta despre asta și nu neapărat pe tine ci pe prietenule sau colegele de scoala doar ca sa atragă atenția

| Isys a răspuns:

Avand o varsta asa de frageda inca nu constientizeaza utilizarea normala a unui tampon, cu timpul va intelege dar este necesar sa i se explice fetitei ca nu se urineaza pe un tampon astfel isi va face un obicei deci trebuie dezobisnuita. O conversatie da mereu roade, nu consider ca ar fi normal sa i se cumpere absorbante fara ca ea sa aiba menstruatie.