| ioanaalinastancu a întrebat:

AM si eu o intrebare. Iau pilule Yasmin de vreun an si inainte sa le iau am avut ciclul foarte dereglat si dureri la menstruatie, efecte care au disparut odata ce am inceput sa iau anticonceptionale. Acum vreau sa fac o pauza deoarece m-am ingrasat constant de cand le iau desi nu mananc mult, s-ar putea sa am ceva cu glanda si vreau sa ma duc sa imi fac niste analize. A vrea sa stiu daca intrerup acum, cand trebuie sa incep alt blister, iar contact nu am mai avut, e vreo sansa sa raman insarcinata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Daca nu ai contact nu ai cum sa ramain gravida insa daca intrerupi anticonceptionalele ar fi bine pe viitor sa va protejati cu alte metode pentru ca poti ramene gravida foarte usor... in legatura cu ingrasarea, mergi la ginecologul tau si spune-i sa iti prescrie alte alticonceptionale, sunt anticonceptionale cu doza de hormoni mai redus care nu afecteaza de loc greutatea corporala... si eu am luat anticonceptionale si nu m-am ingrasat de loc ...insa niste analize hormonale nu strica, ar fi bine sa te adresezi unui endocrinolog... multa sanatate

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din luna imediat urmatoare intreruperii pastilelor poti ramane insarcinata (practic din ziua in care trebuia sa incepi o noua folie si n-ai inceput-o). Orice contact sexual ai avut inainte, nu conteaza.