| Utilizator007 a întrebat:

Ieri am avut contact sexual cu prietenul meu si s-a rupt prezervativul...iar azi mi-a venit ciclul... exista riscul sa raman insarcinata? sa iau pastila de a doua zi? sau sa mai astept?

Răspuns Câştigător
| ScapaMaDeEa a răspuns:

Buna! Ai avut noroc, nu ai cum sa ramai gravida o data ce ti-a venit menstruatia. Rare sunt cazurile de gravide cu menstruatie.winking Insa nu ai de ce sa te ingrijorezi, poate sa faci mai incolo un test de sarcina ca sa te asiguri, dar eu zic ca poti sta linistita! kiss

| Utilizator007 explică (pentru ScapaMaDeEa):

Multumesc pentru sfat :*

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca menstruatia a venit la data programata, riscul de sarcina este practic 0. Nu poti lua pilula de a doua zi in timpul menstrei, vei vedea maine cand mergi la ginecolog pentr a ti-o prescrie ca acesta nu iti va da voie (riscurile de reactii adverse grave sunt foarte mari, iar beneficiile absente)

| VadTot a răspuns:

Daca ti a venit ~nu ai ramas gravida!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Riscul de sarcină există, dar este foarte MIC ( aproape neglijabil ) deoarece deja te aflai în perioada cu fertilitate foarte SCĂZUTĂ ( deci şi riscul este minim, sub 1 % )!

Nu cred că are rost să iei "pilula de a 2-a zi"!
Dacă o iei totuşi, să şti că NU mai poţi lua alta timp de 6 luni - NU se iau mai mult de 2 pilule pe an, la interval de MINIM 6 luni!

Apoi, poate s-a rupt prezervativul şi el nu a ejaculat în tine; sau chiar dacă s-a terminat în tine, dacă sperma era în vârful prezervativului ( în acel "rezervor" ) atunci nu prea ai de ce să-ţi faci "probleme"!

Dacă te HOTĂRĂŞTI să iei ( totuşi ) "pilula de a 2-a zi" NU mai ai ce să aştepţi - TREBUIE luată cât mai repede, cu atât efectul ei va fi mai sigur!

| Utilizator007 explică (pentru bursuc001):

Daca sunt la ciclu pot sa iau pastila?

| bursuc001 a răspuns (pentru Utilizator007):

DA, poţi s-o iei LINIŞTITĂ!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Citez din Prospectul Postinor 2 : "Postinor-2 poate fi utilizat oricand pe parcursul ciclului menstrual daca nu s-a produs intarzierea sangerarii menstruale." - un ciclu menstrual complet este intervalul de timp cuprins între prima zi de menstruaţie / Ziua 1 a ciclului menstrual şi prima zi a următorului ciclu.

A se vedea Prospectul la linkul : http://www.medipedia.ro/......NOR-2.aspx

| ScapaMaDeEa a răspuns:

Ca sa fie sigura, sa nu isi mai faca probleme! Chiar nu pricepi? straight face

| Utilizator007 explică:

Deci...sa imi fac griji sau nu?sad