| 1234blabla a întrebat:

Ieri a avut loc un contact sexual iar prezervativul s-a rupt. Azi mi-a venit ciclul. Mai trebuie sa iau pastila de a2-a zi? Daca o iau se poate intampla ceva grav?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde unde a avut loc.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu ai de ce sa iei o pastila atat de puternica, cand este imposibil sa ramai gravida la menstruatie.
Perioada fertila a femeii este in mijlocul perioadei dintre 2 ciclrui menstruale, deci tu NU ai cum sa ramai niciodata gravida, la menstruatie si nici motiv sa iei o asemenea "bomba hormonala" care-ti da sistemul hormonal peste cap, pe urmatoarele 6-12 luni.

In orice caz, iubitul asta al tau sa cumpere prezervative de masura corecta a cucului lui, ca alea foarte mari care le-a cumparat, s-au rasucit pe cuc in timpul sexului, s-au intins la maxim si au pocnit.

| dullcat a răspuns:

Buna.Pastila de a doua zi e un cocktail care iti afecteaza hormonii.Nu, nu trebuie sa o iei. Daca ti-a venit menstruatia inseamna ca nu exista riscul de sarcina.

| 1234blabla explică (pentru dullcat):

Pentru siguranta maxima am luat-o. Fiind in timpul menstruației se poate intampla ceva?

| dullcat a răspuns (pentru 1234blabla):

Te referi la pastila? Nu.Dar e foarte posibil ca, din cauza acesteia, luna urmatoare menstruatia sa apara mai devreme/tarziu, sau chiar sa isi schimbe consistenta si cantitatea.