| anonim_4396 a întrebat:

Imi cer scuze pentru romanul care urmeaza, dar nu am cui sa ma deschid...
Am fost 2 ani de zile cu un baiat, ne-am despartit prin iunie. A fost primul din viata mea. Mentionez ca am 21 de ani. Din februarie ar fi cam trebuit sa se termine relatia, deoarece stiam ca va pleca la studii in strainatate si totusi, nu stiu de ce, m-am agatat de relatie, desi nu trebuia, mai ales ca incepea deja si sa isi mareasca sfera de "prieteni/e" si sa vorbeasca cu mai multe fete.
Cand ne-am despartit, am trecut usor peste pentru ca nu-l vazusem cateva zile bune + ca nu prea ne mai cautam si eu aveam cu cine sa ies pe afara, etc.
Chestia e ca de vreo luna si ceva tot mai des ma gandesc la el, cam de cand am aflat ca e plecat deja dincolo.
Si uneori ma gandesc oare ce face, daca este bine, daca oare se mai gandeste la mine, daca m-a uitat deja. Nu cred ca pot sa zic ca il vreau inapoi, dar inainte de a fi impreuna am fost buni prieteni. si totusi... nu pot spune ca imi lipseste prietenia lui. Nu pot sa ma mai ascund dupa deget. Pur si simplu, uneori simt ca am nevoie de el, am nevoie sa ma iubeasca, sa faca orice lucru facea inainte.
M-am gandit sa il caut, dar parca mi-e greu, pentru ca mi-e frica de ceea ce va putea urma: sa vad un om schimbat, sa nu raspunda, sa vad ca ar vrea ceva si ca nu m-a cautat nici el tot din cauza asta, nu stiu. pur si simplu mi-e frica.
Sfaturi? M-ar putea ajuta si daca am vorbi prin mesaje. Multumesc!

10 răspunsuri:
| maradi3 a răspuns:

In timp, lucrurile se schimba! Desi poate vei incerca sa-l uiti, daca zici c-a fost prima ta dragoste, e clar, te va"urmari

| iiSceneXX a răspuns:

Buna.
Stiu cum este. Sa fii cu cineva o perioada lunga si-apoi sa plece din viata ta, la inceput sa fie bine si-apoi sa te copleseasca dorul.
Singura solutie e ori sa discuti cu el, ori sa intrebi discret pe cineva despre el.
Stiu ca e greu sa-i scrii, si ti-e teama de ceea ce s-ar putea sa vezi. Dar doar tu stii ce simti. Poti face ce iti spune inima. Doar sa fi constienta ca oamenii se schimba, si sa nu ai un soc prea mare. Dar s-ar putea sa fie la fel, si sa ai o surpriza placuta. Ideea e sa incerci, ca vorba aceea : Incercarea moarte n-are.
Multa bafta!

| Laura927 a răspuns:

Buna
Relatia care ai avut-o e una care nu merita continui toate, din punctul meu de vedere.
Ti-a fost usor la inceput pentru ca aveai nevoie de " bula ta" daca intelegi ce vreau sa zic( spatiul tau)
Acum ii simti nevoia doar din obisnuita!
Multe persoane confund obisnuinta cu iubirea!
Sincer acum gandeste " la rece" chiar crezi ca relatia in stadiul care era putea avea un viitor?
Eu sunt de parere ca merita sa dai tot pentru persoana care o iubesti, dar daca nu merita...
Ocupa-ti timpul cu altceva mai folositorlaughing
Nu vreau sa cred ca esti una dintre femeile care se complace cu unu' de nota 2 jumatelaughing
Esti doar putin sensibila,e normal.
Ce e important este sa gasesti orgoliu feminin si sa treci peste situatia in care te afli!
Nu il suna/ SMS / Facebook etc.
Inscriete la un curs de ceva ce iti place sa faci, iesi cu alti masculihappy
Nu merita sa fii singura care face eforturi ca relatia sa " mearga".
Si eu pierdeam nopti si omoram google " cum sa fac relatia sa functioneze" laughing si eram doar eu in situatia asta el statea, il durea in cot de mine, pana cand s-a racit atat de mine ca relatia s-a rupt singurica fara sa ne dam seamalaughing
Mergi mai departe, nu intra in vreun' cer vicios in care nu ai sa mai poti iesi.
Plus ca ai scris ca i-si extindea area de prieteni...sad cine stie cu cat si-a " extins area din zona pantalonilor" laughing
O sa fii bine fara el ai sa veziwinking
Bafta

| AlinChiriac a răspuns:

Sunt de parere ca ai nevoie de o ocupatie, ceva ce iti face placere sau ceva ce nu ai mai facut de mult, poate chiar niciodata. Mereu am folosit acest truc cand stiam ca trebuie sa trec peste o despartire.

Cat despre " M-am gandit sa il caut " Nu cred ca e cea mai buna idee. Ce poti primi in schimb? Peste 80% din baieti nu sunt incantati de ideea de a avea o relatie la distanta. Si nici tu nu cred ca ai avea in momentul acesta nevoie de o relatie la distanta. Sau daca vrei, o poti numi dupa bunul plac.

"Si uneori ma gandesc oare ce face, daca este bine, daca oare se mai gandeste la mine, daca m-a uitat deja." Cred ca esti usor infantila la treaba asta. Ai mentionat mai sus ca ai 21 de ani. Tu inca mai crezi in Per Noel la varsta asta? Dragostea e aer. Ceea ce face o relatie faina este comunicarea, onestitatea, dinamica si nu in ultimul rand timpul.

Inca mai cred ca ai nevoie de ceva nou in viata ta. Prieteni noi, activitati noi, etc. Cu cat stai mai mult fara sa faci nimic interesant, cu atat te gandesti mai mult la fostul partener.

| elenna01 a răspuns:

Heii
Am citit tot cu atentie.Si eu am trecut exact prin aceeasi chestie, doar ca relatia mea a durat 1 an jumatate.Era o iubire nebuna...si totusi s-a terminat.Inainte sa fim impreuna eram cei mai buni prieteni, vorbeam zi si noapte si nimic nu ne putea strica prietenia.Asta pana ne-am indragostit unul de celalalt.Dar dupa 1 an jumate ne-am despartit...eu am suferit foarte mult iar el intre timp si-a refacut viata.Desi stiam ca este cu altcineva i-am lasat un mesaj pe facebook si am inceput sa vorbim ca amici. Poti incerca sa ii lasi si tu un mesaj privat, iar daca el va alege sa nu raspunda tu macar ai incerxcat.Pana nu incerci nu vei sti.
Succes kiss

| kesu0 a răspuns:

Mmm sunt baiat si iti spun ca noi trecem destul de repede de la dragoste la aproape nimic sa zic asa. dupa o relatie de 2 ani totusi cred ca trebuie sa mai tina la tine da cum e plecat ii e mai greu sa te si caute. vorbeste cu el da nu ca si cum l-ai ruga sa se intoarca la tine prin simple vorbe o sa iti dai seama daca mai e ceva intre voi. ce pot sa iti zic bafta in incercarea de impacare.

| varcolaccc a răspuns (pentru kesu0):

Sa iti zic sincer daca te-ai îndrăgostit de una, nu treci la alta chiar asa usor. Crede-ma stiu ce zic, daca treci dintr-o relatie în alta cu usurinta nu ai iubit acea persoana. Acum de potențialul, caracterul pe scurt de om. Eu in momentul de fata pot face fata la orice chestie din asta.

| ultra a răspuns:

Da-mi un id pe mailul hello_andrew@yahoo.com daca vrei sa vorbim mai multe si sa te ajut eventual cu ceva sfaturi. Numai bine. Ar fi prea multe sa-ti spun ca sa pot cuprinde totul aici.

| FataCareRadeDinOrice a răspuns (pentru ultra):

Cand am zis ca pot vorbi prin mesaje, ma refeream aici, pe site.

| varcolaccc a răspuns (pentru ultra):

Ce gluma buna laughing