| Alleee18 a întrebat:

Imi iubesc cel mai bun prieten.adica.nu e chiar cel mai bun insa e unul dintre singurii cu care vorbesc deschis, care ma intelege, cu care nu mi este frica sa ii povestesc despre mine si alte din astea. o sa am ceva de povestit dar va rog sa ma ajutati. el e in cl. a 11 a iar eu intr a 10a.noi ar fi trebuit sa invatam in corpuri diferite ale liceului insa toata clasa lui a venit"in localul de jos"cum ii spunem noi.cand l am vazut la inceput am ramas "holbandu ma"la el pentru ca semana cu fostul meu prieten. o colega de-a mea il placea deja si eu am zis ca e ok dar atat. dupa ceva timp i am vazut hi5 ul...deja eram interesata de el. mi a dat id ul de mess si la inceput nu prea am vb.intr o seara i am spus ca l plac dar nu a reactionat bine[atunci noi nici nu ne prea cunosteam]si eu i am zis ca era doar o gluma. un timp ne am indepartat. apoi eu am candidat pentru presedentia elevilor si asa am gasit scuze sa vb mai mult.de atunci vb pe mess zilnic.mereu vb cu mine, ii pasa daca sunt suparata, e gata mereu sa ma asculte, am creat cu el si un fel de joc:d.ne prefacem ca suntem colegi de camera si vb ore in sir despre ce am putea face noi[cum sa decoram etc. sper sa nu ziceti ca am innebunit]. Asa. el la scoala este genu' care sta mai mult cu prietenii.insa am aflat ca el o place pe o fata de la mine din clasa dar ca a renuntat, fiindca ea nu l place si a zis ca renunta.de atunci mereu imi spune sa i zambesc, sa zambesc si sa fiu fericita pentru el.eu sunt nebuna dupa el. ce sa fac.sa i spun sau nu? eu nu vreau sa l piierd ca prieten totusi dar as risca daca ar vrea sa fie si el cu mine. off... ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| cOnTexT a răspuns:

Nu exista prietenie la gradul care il zici tu intre baieti si fete happy daca unu din ei nu doreste o relatie... poate el nu are "vrajeala" si este mai timid! Cum ziceam "mai bine regreti ca ai facut decat sa regreti ca nu ai facut"winking bft

7 răspunsuri:
| Ingerash a răspuns:

Mai bine nu ii spui ca daca reactioneaza iarasi urat nu mai poti sa-i spui ca ai glumit, ca nu mai tine, ar fi pacat sa pierzi prietenia lui, asteapta, poate se va indragosti de tine si va face el primul pas

| Lora a răspuns:

Eu zic sa-i spui incercarea moarte n-are!

| Alleee18 explică:

Va multumesc pentru raspunsuri.eu...cred ca voi incerca sa transform dragostea pe care o simt pentru el intr o iubire profunda... dar prieteneasca. oricum. daca ma voi hotari sa i spun.ma voi gandi foarte bine inainte.si va mai trece ceva timp pana sa imi fac curaj.multummesc oricum pentru sfaturi.:*:*

| L0vely a răspuns:

Spune-i ce simti! nu ai nimic de pierdut. Explica-i ca daca te va refuza asta nu va va afecta relatia de prietenie. Daca vrea cu adevarat sa iti fie prieten va trece peste asta...si te va ajuta si pe tinewinking Daca il intrebi afli 2 lucrurismughee hee:X:*

| Andreeeeea_2521 a răspuns:

Sincer dar sa nu te superi pe mine:-s
Daca era te placea d la inceput dar de fapt i-a placut de colega ta din clasathinking
Parerea mea este sa iti iei gandu de la elthinking
Asa mi s-a intamplat si mie si mi-am loat gandu de la el.Si acum tot liceu spune ca e mort dupa mine si chestii d genu.Si mie nu mai imi place de ellaughing)))

Deci sincer mai binethinking nu stiu zic sa iti iei gandu de la el

Bafta:*

| viK_4698 a răspuns:

Sunt exact in aceashi situatzie:-(...am gasit ceva pe net : ntradevar unde se incepe si unde se sfirseste prietenia dintre fata si baiat?…clar daca avem dreptul sa numim asa ceva– Prietenie…oare realmente sa existe prietenie sincera intre o fata si un baiat?…sau e doar o confuzie la mijloc…cei uneste.Eu personal nu pot sa afirm cu certitudine ca stiu cei aceea PRIETENIE ADEVARATA…deoarece nu am simtit niciodata acel ceva care sa ma faca sa spun –"cu inima si mintea’—ca asta-i prietenie sincera, dezinteresata…si reciproca la care cu totii aspiram…DOAR aspiram.Deseori confundam dragostea cu prietenia si prietenia cu dragostea…si stiti de ce? pentru ca mereu se gaseste :unul care prieteneste si celalalt care iubeste…Adesea cel ce prieteneste.vede in persoana in cauza un permanent sprijin…CARE INDIFERENT de orce…niciodata nu il v-a refuza pe cel iubit–din cauza fricii de a nu fi respins si din cauza ca crede ca cu incetul –v-a cistiga astfel dragostea ce o asteapta. semanind-o! Aparent nu pare nimic strasnic…insa pe parcurs poate povoca multe necazuri si deziluzii.—spun asta deoarece multe prietenii de genul acesta se sfirsesc cu o relatie inceputa si interpretata GRESIT.Pacat ca dupa toate intimplarile traite. aceste doua persoane ramin dezamagite una de alta si nici o altfel de relatie nu se mai poate crea intre ei.deoarece e greu sa treci indiferent peste astfel de momente.ce par uneori atit de simple …dar care au puterea de a schimba percepirile despre astfel de lucruri si chiar in cel mai rau caz schimba caractere…si pe linga toate se pierde increderea. acest sentiment care se cistiga atit de greu…si se pierde atit de usor…apoi vine lucru cel mai greu… invatarea recistigarii acesteia…care cu parere de rau nu toti depasesc starea si reusesc sa invinga temerile…

| katrin7727 a răspuns:

Bun deci u daca o sa fii cu el pana la urma o sa va certati din cine stie c si o sa va despartiti iar atunci nici pr nu o sa iti mai fie deci eu iti spun sufera in tacere e greu dar e mai bine asa