| anonim_4396 a întrebat:

Imi place mult de o fata si de la un timp nu stiu cum se face si incep sa devin foarte gelos. De exemplu si daca vorbeste cu un alt baiat incep sa devin gelos laughing...

Nu stiu de la ce e asta dar vreau sa scap de acest sentiment, sa nu mai fiu asa, funda la cel mai bun sfatwinkingwinking happy

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Gelozia inteligenta, pe care cred ca o ai, nu este agresiva, este doar un strigat de disperare : Nu vreau sa te pierd.
Daca nu vrei sa o pierzi, ai face bine sa ii arati ce simti. Cauta sa fii in prejma ei, sa o ajuti cu ceva fara sa fii prea insistent. Si apoi, spune-i cand sunteti doar voi doi.
E singura cale. Afli daca ai o sansa cu ea sau nu. Daca ai o sansa cu ea e foarte fain ca veti ajunge probabil impreuna, iar daca nu iti dai seama ca n-ai de ce sa fii gelos pentru ca n-a fost niciodata a ta.

NOname
| NOname a răspuns:

Puţină gelozie, pasională şi jucăuşă, condimentează relaţia şi prezenţa ei e normală şi plăcută.
Totul e să nu se exagereze cu ea şi să nu se transforme în lanţuri şi durere.

| fabiola a răspuns:

Gelozia e o boala care macina trupul,sufletul,mintea! Trebuie sa stii sa te autoeduci, sa stii ca orice ai face, daca vrea sa te insele tot o va face, sa stii ca dragostea nu se impune, nu se cerseste si se simte numai atunci cand pleaca din sufletul celuilalt!

evenso
| evenso a răspuns:

Gelozia pana la o limita este normal si de inteles, dar trebuie sa intelegi ca o alta pesroana nu este proprietatea ta, nu ai voie sa fii posesiv pentru ca mai incolo acest lucru va duce la discutii si multe lucruri urate.
Daca te straduiesti sa intelegi cauza si efectul geloziei atunci prin autocontrol poti scapa de asta.

Răspuns utilizator avertizat
| iKivy a răspuns:

Bun, gelozia e buna si nebuna laughing poti scapa de gelozia asta daca vezi de unde provine si daca poti sa o opresti cumva.

| LucyLiu a răspuns:

Gelozia ta este ceva omenesc, obisnuit.
Iubita ta este proprietatea ta. Sa o asemanam cu o jucarie( chiar daca nu este). Jucaria ta nu o dai nimanui deoarece este a ta, nu vrei sa o strice altcineva, NU VREI SA TI-O FURE! deci poti scapa de acest sentiment avand incredere in iubita ta.BAFTA!

SPER CA TE-AM AJUTAT!happy

| Petrescu_Anda_1979 a răspuns:

Gelozia intervine in momentul in care o crezi proprietate personala, nu ai incredere in tine, in ce simte ea pentru tine!