| anais13 a întrebat:

Îmi poate explica cineva când este perioada infertilă?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual are 2 PERIOADE DE INFERTILITATE distincte si anume :
1.) Prima perioada INFERTILA a ciclului menstrual este situata intre cea de-a 3-a zi de menstruatie (inclusiv) si prima zi a PERIOADEI FERTILE. Aceasta perioada INFERTILA de la inceputul ciclului menstrual are lungimea variabila ca numar de zile, fiindca lungimea efectiva depinde pur si simplu de numar de zile a ciclului care poate avea lungimea minima de 21 de zile, medie de 28 de zile, lunga de pana la 35 sau uneori mult mai lunga :
-- lungime 0 zile in cazul ciclului foarte scurt de 21-22 zile;
-- lungime de 7-8 zile in cazul ciclului de 28 de zile.
-- lungime de 14 zile in cazul ciclului de 35 de zile.
-- lungime peste 15 zile daca ciclul are lungimea peste 35 zile,
Insa aceasta perioada INFERTILA cuprinsa intre MENSTRUATIE si inainte de OVULATIE este apreciata ca fiind RELATIVA adica pe intelesul tau intr-o oarecare masura NESIGURA fiindca in aceasta prima perioada, in anumite situatii sau conditii mai deosebite in care se produc dereglari hormonale, se poate produce ovulatia intr-un alt moment decat cel preconizat si din acest motiv intr-o astfel de situatie daca ajunge sperma in vagin in acel caz exista o probabilitate destul de mica insa ce nu poate fi ignorata de a se forma o sarcina. Se apreciaza ca aceasta posibilitate poate fi cuprinsa intre circa 3 si 10 % probabilitate de a se forma sarcina nedorita.
2. In cadrul fiecarui ciclu menstrual INDIFERENT de lungimea sa si tipul sau de a fi regulat sau neregulat, exista si a 2-a perioada infertila, cea autentica, care este situata dupa ce are loc ovulatia adica dupa terminarea PERIOADEI FERTILE a ciclului. Aceasta a 2-a perioada de infertilitate are intotdeauna lungimea FIXA de 14 zile si corespunde de fapt asa numitei PERIOADE LUTEALE. Aceasta perioada de 14 zile situate intre OVULATIE si ziua de incepere a viitoarei MENSTRUATII reprezinta de fapt adevarata perioada infertila a ciclului menstrual fiind denumita PERIOADA DE INFERTILITATE... ABSOLUTA (pe intelesul tau foarte SIGURA). In aceste 10-11 zile care sunt situate inaintea zilei de incepere a urmatoarei menstruatii, fiindca este cu totul IMPOSIBIL sa mai poata exista un OVUL VIABIL in uter, datorita acestui fapt/motiv sperma poate fi ejaculata in vagin de fiecare data fara teama sau retinere, fiindca formarea sarcinii in aceasta perioada este 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| teo530 a răspuns:

Zilele cat te tine menstruatia.

| SantalPorcocale a răspuns: