| anonim_4396 a întrebat:

Îmi explica și mie cineva va rog care e faza cu ovulatia, cu perioada infertila și fertila ca nu înțeleg nimic?

Răspuns Câştigător
| iulia0514 a răspuns:

Pai perioada nefertiala este din momentul în care îți vine menstruația și tine cam 1 săptămână după terminarea ei, adică în mod normal sunt șanse minime sa rămâi însărcinată, la 5-7 zile după terminarea menstruației începe perioada fertila atunci poți rămâne însărcinată mai ușor, perioada fertila tine între 6-7 zile ovulația propriu zisa poate apărea oricând dar asta depinde de fiecare în parte și de cât de regulată îți este menstruația îți recomand să-ți descarci o aplicație calendar pentru menstruație

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu e greu, o sa-ti explic.
Initial, trebuie sa stii ca o femeie este fertila atat timp cand are ciclu menstrual.Perioada fertila si infertila e o greseala de exprimare,exista doar perioade cu fertilitate ridicata(la ovulatie) si perioade cu fertilitate scazuta.
In momentul in care ciclul menstrual isi face aparitia,organismul elimina ovulul nefecundat,eliminare insotita de hemoragia obisnuita.
In momentul in care ovulul nefecundat este expulzat de organism, in paralel, un alt ovul incepe sa se maturizeze, sa creasca, pentru a-i lua locul.Intregul proces dureaza intre 7-10 zile din momentul aparitiei ciclului menstrual.
Ovulul vechi fiind expulzat iar cel nou crescand, organismul este din nou pregatit (ca in fiecare luna) sa procreeze si ajungem la momentul de maturitate al ovulului nou, moment denumit ovulatie.E un proces care dureaza intre 7 si 10 zile,pentru ca maturizat,ovulul va astepta sa-si faca datoria,dar nefecundat,va incepe sa-si piarda proprietatile si calitatea.
Si va incepe sa "imbatraneasca" si sa devina inutil organismului,asa ca,va fi expulzat, expulzare insotita de hemoragia aferenta, momentul in care, de fapt, incepe iarasi ciclul menstrual.Acest proces dureaza, de asemenea, intre 7 si 10 zile.
Deci, sunt trei mari perioade intr-un ciclu menstrual.

1. Expulzarea vechiului ovul(nefecundat) si nasterea unuia nou.7-10 zile.

2.Maturizarea noului ovul si pregatirea organismului pentru o eventuala sarcina-ovulatia.7-10 zile.

3. Pierderea calitatilor procreative ale ovului si expulzarea lui.7-10 zile.

Spun mereu 7-10 zile pentru ca un ciclu menstrual nu are o perioada standard la toate femeile, dar s-a convenit ca intre 21 si 30 de zile,vorbim de un ciclu normal.
Daca ai un ciclu regulat, va veni la acelasi numar de zile intotdeauna.E bine sa notezi in fiecare luna data exacta a aparitiei ciclului menstrual, asa incat, in cateva luni sa intelegi daca e vorba de un ciclu regulat sau nu.
Sper ca ai inteles. Oricum, pentru orice nelamurire iti stau la dispozitie.
happy

| relian a răspuns:

Perioada fertila si infertila laughing ces astea? O femeie este fertila, adica poate sa ramina insarcinata, adica sa faca pui, asa pricepi?

Daca este infertila, aia inseamna ca are ceva probleme la nivelul organelor reproducatoare, mai simplu spus, nu poate sa faca copii.

Ce este ovulatia?
Femeia se naste cu oua, sau ovule, dar f f mici, nici nu se vad. Din acele ovule la varsta de 12 ani, unele incep sa creasca, sa se faca mai mari.
Aceste ovule, se afla in 2 organe numite ovare, acele ovare contin ovulele de care am spus mai sus si tot acolo acele ovule incep sa creasca, in fiecare luna pleaca in crerstere mai multe ovule, dar numai un ovul ajunge mare si frumoslaughing

Cind acel ovul a atins cresterea maxima, se spune ca este matur, atunci se desprinde de ovar si cade in trompa uterina.

Ei din momentul asta de cand ovulul este matur, se spune ca femeia este la ovulatie.

Ovulatia, inseamna ca acel ovul este capabil sa fie fecundat.

Poate tu ai vrut sa stii perioada cand poate ovul sa fie fecundat si cand nu poate.Aia este alta poveste,nu tine ca esti fertila sau infertila.

Cu alte cuvinte ovul poate fi fecundat doar daca este matur,adica a crescut,s-a desprins de ovar,cade in trompa si doar daca are o varsta anume.
Mai scurt,perioada in care acel ovul poate sa fie fecundat este cam de o zi maxim, deci cade in trompa,incepe sa o ia la vale, ajunge la cotitutra trompei, ala ar fi momentul cand poate fi fecundat.
Daca dupa drumul ala parcurs, nu apare nici un spermatozoid sa fecundeze,deja ovulul respectiv este batrin, sia inchis portile,nu mai poate fi fecundat.

Tot procesul asta dureaza in general cam o zi, dupa o zi,ovulul deja este batrin.

Sa intelegi mai simplu,e ca si la om. Cind esti mic nu poti face copii,pentru ca nu esti dezvoltat normal. La maturitate faci copii, apoi la batrinete iar nu mai faci,pentru ca nu mai ai ovule.
Viata omului este lunga, cea a ovulului este f scurta,deci totul dureaza cateva zile,maxim o luna.

Acel ovul f mic care pornenste sa creasca si pana cand este fecundat sau eliminat in cazul in care n-a fost fecundat cam atit traieste,maxim o luna,ciclu ala cel au femeile.
La unele dureaza si mai putin.Dar perioada in care poate sa fie fecundat este de max o zi. Chestia e ca nu stii exact cand este ziua aia, multe femei stiu, cel putin cele care au ciclu regulat, asa evita sa ramana insarcinate.

Nu stiu daca am exeplicat destul de simplu, daca ai intrebari, spune, mai sunt si altii pe aici care iti pot explica. Cel mai bun, sa intelegi f bine, cauta pe Youtube un video animatie, deci ceva desene animate cam ce se intampla, ala sigur te va lamuri.