| anonim_4396 a întrebat:

Imi spune ca ma iubeste dar vrea sa ne despartim. Eu o iubesc enorm dar nu stiu daca are rost sa sufar atat daca ea va ramane fixata pe despartire.

10 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@furbo ai putea avea dreptate in 10% din cazuri.
Daca cineva te iubeste nu vrea sa se desparta. E o contradictie grava intr-o fraza scurta. Presupun ca n-are nimic impotriva sa fiti prieteni. In cazul asta, si daca te iubeste, n-ar fi o problema sa pastrati temporar relatia, tu acceptand ca v-ati despartit, dar singura diferenta sa fie relatia fizica. Daca sunteti prieteni puteti iesi in continuare impreuna, puteti sa va iubiti la fel ca inainte si fara sex, nu? Daca accepta, probabil e doar un test de rabdare pentru tine. Ar fi bine sa afli motivele totusi. N-ai precizat cat timp ati fost impreuna, care sunt problemele de cuplu, ce ar fi putut s-o determine la decizia asta. Cauta sa intelegi situatia pe cat de obiectiv posibil. Daca nu stii cauza, nu poti afla remediul.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Sa fii gata de orice daca vrea sa continuati, sa fii sincer, deschis si gata sa faci un efort pentru ea. Fa ce iti sta in putinta s-o pastrezi. Discuta cu rabdare, fara nervi si daca are un motiv serios sa va despartiti va trebui sa o lasi cu viata ei. Daca ai nevoie sa discuti cu cineva despre asta dupa aceea, eu unul incerc sa te sustin, pentru ca stiu cum e.

soothe
| soothe a răspuns:

Nu cred ca are rost sa o contrazici. Poarta-te in asa fel sa simta ca esti acolo pentru ea, ai rabdare si lucrurile au sa se schimbe.

| Sice a răspuns:

Treaba e simpla.In ciuda faptului ca toti iti zic ca o sa se schimbe si o sa fie bine eu iti zic ca nu. Odata ce iti zice ca vrea sa va despartiti fata a gasit ceva mai bun; crede-ma! Sau tu o nemultumesti neputundu-i oferi ceea ce isi doreste de la tine.Mai sta langa tine si iti spune ca te iubeste doar pentru ca este dependenta emotional de tine datorita perioadei pe care ati petrecuto impreuna. Spune-i tu ca ai terminat-o cu ea si crede-ma ca mai degraba sunt in cazul asta sanse sa se intoarca ea la tine.Arata-i ca nu depinzi de ea, si ca pentru tine viata merge inainte si fara ea.Crede-ma ca mai sunt foarte multe fete cel putin la fel de frumoase si inteligente ca si ea.asa ca fii barbat si clarifica situatia.Lungind relatia nu iti vei face decat mai mult rau frate.Fii barbat si pune piciorul in prag.Viata e mult mai buna decat atat; arata-i ca poti trai si fara ea si va vrea sa se intoarca la tine.

| vali_6207 a răspuns:

Cel mai bine e sa nu te mai gandesti la despartire daca o iubesti, incearca sa fi mai dragut cu ea poate ca o superi cu ceva si nu sti, esti o fire prea geloasa sau invers incearca sa nu mai fiti, cel mai bine e sa vorbiti intre voi ca daca nu comunicati dupa parerea mea nu o sa mearga treaba intre voi. Si apoi asa sta treaba cu suferinta, la inceput suferi dar mai sunt si alte fete si ca sa nu suferi cel mai bine e daca va despartiti(ceea ce nu cred ca e cazul daca va iubiti) sa intri intr=o alta relatie ca asa ai sa o uiti mai repede. Bafta

| aiam a răspuns:

Dacă o pus cornele în prag uită de ea.
Încearcă cumva să o faci mai gingaşă, dai cadouri, flori, dar nici nu te fă slugă în faţa ei.Nui pentru ce. Baftă

| krisstinka a răspuns:

Poate ar fi bine sai dai un rastimp pentru a pune toate in ordine. iar daca te iubeste care e motivul ei ca vrea sa va despartiti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am vb cu ea azi dupa ce nu vb de 4 zile (pentru ca asa am stabilit) si parca situatia s-a inrautatit. Ii sunt si mai indifirent. Am stabilit ca o sa ne vedem zilele urmatoare sa imi spuna exact ce a dus la situatia asta. Ce mai pot sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stii, cred ca, mai bine ar fi sa o lasi sa plece.Sunt in aceeasi situatie, si, si eu, asta voi face... daca ea ar fi vrut, nu ar fi lungit'o atat. Demonstreza'ti tie ca ai puterea sa faci ce vrei, si ca nu depinzi de ea...crede'ma, e mai bine asahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa mult timp mi-am dat seama ca am iubit degeaba aceasta fata, s-a purtat foarte urat si a ajuns sa faca lucruri care m-au deranjat enorm. Cei ce ati spus sa imi vad de viata mea ati avut dreptate. Sfat pe viitor pentru altii, nu aveti incredere in fete.