| Alex a întrebat:

O anumita fata vrea ca iubitul ei sa faca cinste de fiecare data si sa faca el cadouri, surprize etc. pentru ea. Aceasta fata spune ca asa sunt reguli de politete si asa e scrisa in Codul Bunelor Maniere. Si mai zice daca nu face cinste de fiecare data iubitul ei sau daca face ea cinste sau ea faca cadouri, surprize pentru el etc., inseamna ca el este zgarcit. Dar iubitul ei nu e de acord pentru ca nu poate sa faca cinste de fiecare data si el crede ca ea sta cu el numai pentru bani. Iubitul ei zice ca n-are bani si fata are bani, tot el sa faca cinste? Nu-i corect. Hai sa fim seriosi. Nu s-a nascut baiatul de bani gata si fata saraca. Iubitul ei este om, nu robot, nu-i asa? Barbatii nu poata sa primeasca nimica de la femei? Numai femeile sa primeasca de la barbarti? Nu cred asa ceva. Nu cred ca e rusine sa faca cinste fata sau ea sa faca cadouri, surprize pentru iubitul ei. Ea crede ca baiatul trebuie sa faca cadouri, surprize etc. si ea sa primeasca, nu invers. Sunt multe carti de bunele maniere si fiecare carte are regulile lui.
Ce parere aveti? Cine are dreptate?

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cand iubesti, faci toate aceste lucruri din placere si nu simti nevoia sa-i reprosezi partenerului/ei dupa.
Eu zic, ca ar fi normal/logic, ca ambii parteneri sa faca surprize, cadouri (atat, cat se poate) unul celuilalt. Cand o face unul singur, in timp incepe sa se simta frustrat, neglijat, pierde increderea in el, in dragostea partenerului/ei, isi pune semnul intrebarii, daca conteaza el/ea sau banii lui/ei. Deci trebuie, totusi, gasit un echilibru.
Doar ea sau doar el - asa nu merge. Succes!

| Klepto a răspuns:

Pe criza asta don'soara vrea cadouri si plimbata.
Cum fiecare actiune are si o reactiune eu as juca alta carte cu ea.Tot baga faza cu Codul Bunelor Maniere? m-as documenta, as invata-o cap coada si i-as scoate ochii cand greseste.
O relatie este ca si o echipa nu doar unu da si altu se uita sau poate eu sunt mai batut in cap.
Fazele astea care le face respectiva put de la o posta a feminism acerb."Eu trebuie sa primesc, tu trebuie doar sa dai", "Tu imi dai o bratara, eu iti dau o cravata" etc etc etc.
Daca eu nu am bani azi... ce ar trebui sa fac? sa dau in cap cuiva sa te scot la un suc?
Vrea tinuta in puf sau sa vrea tinuta in brate de baiatul pe care il iubeste?
Da, sunt frumoase atentiile si surprizele dar asta nu inseamna ca non stop trebuie sa fie date; mai rarut ca-i mai dragut.
Scuze ca sunt cam dur dar cam asa este normal(cat de cat din perspectiva mea).

| Irinna a răspuns:

Pai este frumos ca baiatul sa faca cinste. Mie una nu`mi place asta, ma simt ciudat.cand ies cu iubitul meu el cumpara un hamburger, eu cumpar sucul(nu stiu ce exemplu sa-ti dau).
Poate ca a invatat`o asa, sa plateasca el tot, cred ca ar trebui sa vorbeasca cu ea si sa ii spuna ca degeaba scrie asa in Codul bunelor maniere, mai trebuie sa`si ia si ea cand vrea ceva.
Cat despre cadouri sunt de parere ca trebuie luate doar de Craciun, Valentine`s Day, de ziua ei/lui si de ziua lor(cand fac 1 an, 2.).
Sper ca am ajutat!

| Noonee a răspuns:

E frumos sa faci cadouri asta nu tine neaparat ca baietul trebuie sa le faca pe toate. daca e iubire adevarata totul este reciproc sau fiecare cum isi permite^_^

Normal la prima intalnire (daca baiatul invita fata) baiatul trebuie sa-i cumpere un suc fetei, apoi daca este cu ea impreuna sa-i faca un cadou simbolic gen ursulet de plus o inimioara o ciocolata.

Apoi nu trebuie sa plateasca numai baiatul totul sa fie reciproc, asta daca nu unul dintre voi vrea sa mai faca un cadou. happy