| Ionică a întrebat:

Am 22 de ani, sunt student si sunt din Constanta. Parintii mei nu ma lasa sa muncesc in timpul facultatii deoarece ai mei vrea ca eu sa urmez o facultate si sa ma tin de ea. Trecem printr-o perioada grea financiara si cum si cand spun la viitoare mea iubita? Sau nu trebuie sa spun situatia mea financiara actuala? Eu cred ca ea trebuie sa stie situatia mea financiara si eu sa stiu si pe a ei. Si daca apar probleme intre noi 2 si sa rezolvam noi singuri sau cu ajutorul parinitilor nostri si cei mai buni prieteni ai nostri? La inceputul relatiei si pe parcusul relatiei dintre 2 indragostiti, cine plateste consumatie, baiatul sau fata, sau fiecare plateste ce a consumat? Cum pot sa dau seama ca o fata sa stea cu mine numai pentru bani? Sa fac eu cinste de cinste de fiecare data; fata plateste in cele mai negre situatii; ca nu se multumeste sa impartim sucul si vrea separat; nu e cinste ca daca cere fata si daca e datoare? Un gentleman nu inseamna ca baiatul sa faca cinste de fiecare data, nu-i asa? Ce face un gentleman? E normal si scrie ca in "Codul Bunelor Maniere" ca baiatul face cinste de fiecare data?
Va rog mult sa ma ajutati si sa-mi dati sfaturi. Spuneti cu ce am gresit daca e cazul ca nu ma supar. Astept raspunsul. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Tu gresesti ca iti faci multe probleme fara sa le ai inca.Pai in primul rand iti trebuie o iubita.In Romania inca se mai obisnuieste ca persoana care invita, sa plateasca ea consumatia.Eu ca femeie, nu am acceptat niciodata ca altcineva(nici chiar fostul sot, cand eram impreuna) sa imi plateasca consumatia si din cauza asta toti care ieseau cu mine se simteau stanjeniti, daca nu chiar prost. Dar de fiecare data cand am invitat, eu am platit.Credeam atunci ca sunt o ciudata incapatanata dar uite ca odata venita in Occident, am ajuns tocmai acolo unde s-a inventat ideea "platim nemteste"(adica fiecare isi plateste consumatia, indiferent din partea cui vine invitatia). Sfatul meu este sa cauti o fata care are si ea o situatie cat de cat apropiata, numai cei ce se confrunta cu probleme financiare stiu despre ce e vorba si ce implica asta.Mult succes!

2 răspunsuri:
| kanamechidori a răspuns:

In primul rand imi pare rau de situatia ta financiara...In al doilea

| butterflyyyyy a răspuns:

In general plateste baiatul consumatia, e ceva de bun simt, dar daca ai o situatie financiara mai grea vorbesti cu ea si ii explici, atunci fiecare va plati ce a consumat, e cel mai corect.