| vasto a întrebat:

In cele din urma,de unde ne vine acest gand placut,sa fi iubit și a iubi? din inima cumva/pur si simplu soarta decide acest "gand" pentru noi, ce credeti?

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Face parte din noi, si nu numai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O avea si soarta un rol dar nu toti credem in soarta. Multi merg pe ideea ca soarta si-o face omul. Deci dupa mine iubirea vine clar din inima. Vorbesc despre iubirea adevarata nu cea care vine din cauza banilor sau a puterii. Vine din nevoia de a iubi si de a fi iubit. Multi nu isi dau seama dar oamenii au nevoie de dragoste a fel cum plantele au nevoie de lumina si de apa. Cum a spus Victor Hugo "Omul are nevoie de dragoste. Viata fara duiosie si fara iubire nu e decat un mecanism uscat scartaitor si sfasietor"

Răspuns utilizator avertizat
| VerdeLila a răspuns:

Cred ca este un sentiment primitiv, cu care ne nastem. Asa cum instinctiv te feresti de rau, de persoanele care-ti fac rau, asa stii sa apreciezi o persoana care este buna cu tine si iti arata iubire.

| lianaiovan a răspuns:

La un moment dat incepi sa te simti singur si ai nevoie de afectiune si grija. Dragostea inseamna aceasta afectiune, sa iubesti inseamna sa tii la cineva, dar nu ca prieten, mai mult de atat. Dragostea vine adanc din suflet, din inima...