| anonim_4396 a întrebat:

In Iulie am avut un contact sexual neprotejat care a durat câteva minute fără sa ejaculeze. De atunci mi-a venit menstruația in fiecare luna. Și in Iulie și in August și in Septembrie (țin sa precizez ca am menstruația neregulată și ma tine 2-3 zile) la 6 saptamani după contact am făcut un test de sarcina care a iesit negativ. E posibil sa fiu însărcinată? Ajutați-ma va rog!

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Foarte rar, mai exista si ciclu peste sarcina, dar daca nu ai simptome specifice si testul ti-a iesit negativ, eventual repeta-l.
Daca vrei sa fi si mai sigura, du-te la control, la o camera de garda, la un spital ginecologic, cu buletinul.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) In primul rand NUMARUL zilelor de manifestare a sangerarii menstruale NU are absolut nicio importanta sau relevanta in privinta folosirii acestei informatii in vederea stabilirii zilei de ovulatie a perioadei fertile a ciclului sau a unei sarcinii ipotetice.
2.) In schimb o importanta covarsitoare, FOARTE mare o are numarul zilelor situate intre 2 menstruatii consecutive, fiindca reprezinta lungimea CICLULUI MENSTRUAL. Ciclul menstrual poate avea caracteristica principala de a fi NEREGULATA sau REGULATA atunci cand toate ciclurile menstruale au mereu acelasi numar de zile sau o mica abatere de +/- 1 sau 2 zile.
3.) Contactele sexuale neprotejate pot fi intretinute in toate zilele ciclului menstrual, CU EXCEPTIA celor 5-6 zile care apartin de PERIOADA FERTILA, singurele zile in care se poate forma o sarcina in cazul in care in mod sigur a ajuns sperma IN vagin. In cazul in care testul de sarcina a fost efectuat dupa trecerea a 6 saptamani dela data la care a avut loc actul sexual, rezultatul obtinut (negativ sau pozitiv) se apreciaza ca este VALID, VALABIL si CORECT in proportie de peste 98-99%. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt sanse sa fii gravida.

| alina2k18 a răspuns:

Din moment ce iti vine sanse 0 de gestatiewinking

| barosanu69 a răspuns:

Nici o sansa