Întrebare recomandată | lauradiana a întrebat:

Am o grava problemă: sunt intr-o relație de 5 ani. La început nu era așa grav, dar de 1 an e f violent. Practic, am ajuns de stau cu el de frică. S-a mutat el la mine, pt ca am făcut credit, ma amenință ca ma omoară daca il las (oricum nu vrea sa plece din casa, deci nu pot sa o termin amiabil) si ca e in stare sa ma omoare de fata cu poliția daca îi chem. Nu stiu cum sa procedez. Sunt disperata. Am coșmaruri ca ma va omora. Nu ma odihnesc, nu mănânc, nu mai am vlaga in mine deloc. As pleca din tara, dar am un loc de munca ce ma multumeste si pt care am muncit mult. Va rog, un sfat!

Răspuns Câştigător
| e1xtz a răspuns:

@Felys abereaza si probabil nu are idee pe ce planeta se afla.
Daca ce spui tu este real si efectiv ai ajuns sa ai cosmaruri, este foarte aiurea situatia in care ai ajuns.Crime pe fondul acestei situatii au loc zilnic, nu sunt prezentate toate in 'media', si uneori pentru mai putin decat ce spui tu, s-a ajuns la drame.
Din nefericire toti cei care opineaza pe aici cu ''la politie dom-le'' sa ii arate lui, nu au nici o legatura cu relaitatea.Cel mult, cu reclamatii si insistente un judecator il va scoate din casa si eventual ii va pune un ordin de restrictie si asta nu neaparat, dar asta nu inseamna ca acea hartie te va apara de el.
Situatia este foarte sensibila si din nefericire nu cred ca cineva de aici, organele abilitate, etc, iti va da solutia corecta(politia il amendeaza, il scoate din casa fortat, nebunul peste o zi, doua, o saptamana, te asteapta, te taie bucati si gata), nu este nici primul caz, nici ultimul, si in istoria ultimelor 2-3 luni s-au vazut la tv astfel de situatii.
Opinez ca o parere in plus, poate la fel de neavenita, cum le consider pe cele citite pana acum, ca singura sansa reala este ca 'psihopatul' de care vorbesti sa fie doar gura de el, si tot ce sustine este doar presiune pusa pe tine cu scopul de a te tine langa el din disperarea de a nu te pierde(acest lucru poate tu sa il identifici mai corect), esti cea care ai trait cu el, si pentru mine este o surpriza de ce ai avansat pana la a-l primi in casa ta, deoarece astfel de persoane dau semne de genul de foarte devreme, nu sunt necesari 5 ani.
Succes si grija, poate nu o sa fie atat de neagra situatia, dar nici roz nu pare.

44 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Politia probabil ca nu o sa faca nimic, astia de obicei actioneaza dupa ce esti moarta. Cel mai simplu ar fi sa gasesti pe cineva care sa il faca disparut pe individ. De-a binelea. Stii tu, gen Elodia, se mai intimpla...

| anonimg a răspuns:

Domnul Isus spune: "Veniti la Mine, toti cei truditi si impovarati, si Eu va voi da odihna." (Matei.11:28) Asta trebuie sa facem toti, si te incurajez sa faci asta. Crezi ca exista problema pe care Dumnezeu sa nu o poata rezolva? Nicidecum. Daca n-ar fi probleme si nevoi mari, in veci nu am apela la El.
O carte foarte buna: http://www.google.ro/......http?/url

Răspuns utilizator avertizat
| SkyPilot a răspuns:

Mergi si stabilesti cu politia ce e de facut. Cand mergi acolo, fii ca se poate de convingatoare, daca te-a lovit aminteste-ti cand si de ce ca sa poti da detalii. Nu te lasa trimisa la plimbare, ei incearca sa scape de astfel de probleme.

| alexandralenuta2001 a răspuns (pentru SkyPilot):

Singurul lucru pe care ar trebui sa l faci este sa mergi la politie sa nu -ti fie frica

| danay72 a răspuns:

Vorbeste cu familia, prietenii si cu politia sI fii curajoasa, pentru ca incearca sa te intimideze. Oricum e periculos ca stai acolo.Ia legatura chiar cu asociatii pentru protectia femeilor abuzate. Te pot indruma sa procedezi corect. Imi pare rau ca treci prin asa ceva, roaga-te lui Dumnezeu sa iti dea curaj pentru a trece la actiune.

| Felys a răspuns:

Domnisoara,i-ai permis acestui individ sa faca legea in casa ta,el nici nu trebuia sa sufle,trebuia sa se poarte super frumos cu tine ca l-ai adapostit,jegul a prins curaj si din asta om nu mai faci, mergi si depune plangere si sa vada el ce amenda penala isi va lua si daca incalca restrictiile care i se vor impune face si puscarie, nu esti singura pe o insula pustie, treci la represalii si tu ca doar nu e dupa el, dat afara din casa si viata ta cat mai urgent

| Lawliet14 a răspuns:

Parinti nu ai? Bineinteles ca la politie trebuie sa apelezi oricum. Exista ordine de restrictie daca el se mai apropie de tine la o adica!

| Exilee a răspuns:

Solutia de a pleca din tara nu este tocmai o idee,ci este mai mult un rod al disperarii ( crede-ma ca si acolo e suficient de greu cu locul de munca si stabilirea intr-o locuinta). Eu te-as sfatui sa stai o eprioada foarte aproape de el si sa incerci sa osbervi temepramentul barbatului pentru ca este totusi o diferenta in a ceda presiunii nervilor din cauza unor tensiuni cu propria sa familie, a locului de munca, a unei cunostinte ( complexul de inferioritate) si neprimind sprijin din partea ta se abzeaza pe instincte pentru acel calm.
Daca nu are o situatie financiara stabila, daca reactioneaza cu salbaticie si satiul si-l creeaza prin bauturi alcoolice, atunci e clar ca nu ai gasit persoana potrivita. Oricum ar fi, ai foarte mare grija. Asta nu este clar o relatie "de cinci ani" ( nu inteleg de ce nu recunosti, adica deja aici nu este nimic apreciabil cand evoci termenul ) daca tu ca fata/domnisoara/femeie ( imic er scuze aici) nu esti in stare sa ai o notorietate, sa te simti si tu stapana si sa fii alaturi de partener fara constrangeri, teama sau posibilitatea unui atac fizic. Restrictiile lui practic te impedieca sa ai acel spirit feminist si iti afecteaza armonia cu mediul, devenind o silueta plina de slabiciuni, neputinta si teama. Ai face bine sa analizezi orice, dar politia totusi trebuie sesizata sau orice altceva.

Sper ca aceste sfaturi sa nu reprezinte o cumpana a vietii tale, dar eu zic macar odata sa patrunzi DRASTIC in companie partenerului, caci chiar si eu sustin incompetenta politiei.

Insa, o cale ar fi sa-l dai in judecata pentru agresiune. Constituia spune clar ca toti suntem eglai si ca nu trebuie sa fim supusi prin frica unii fata de altii, si orice act de vatamare corporala, care atenteaza, care lezeaza imaginea, prestanta unui om se depunde plangere. Dupa ce ai depus plangerea, printr-un ordin judecatoresc desigur, CERE IEMDIAT PROTECTIE din partea unor politisti si le explici cat de grvaa este situatia.
Cu tot respectul, dar cred ca mai bine alegeai o persoana care itnr-adevar ar fi tinut la tine. Nu stiu cum ai ajuns la o astfel de decizie. Iubire, din apcate nu mai exista la voi.

Ai grija de viata ta.

Ce e mai important este sa scpai de el si e dificil, adica aici tine de tine. Imi pare nespus de rau.

| MiruD a răspuns:

Soluția se numește Politie. Acolo o sa găsești răspuns la problema ta, nu pe internet.
Ai grija.

| Țoglă a răspuns:

Pui punct relației exact cum se face cu un psihopat.Îl chemi la o cafenea și îi spui tot ce ai de zis.Crede-mă că pe lângă mai multe persoane nu o să aibă curaj să-ți facă ceva.Mai degrabă te-ar bate de față cu poliția decât în fața oamenilor. Diferența îi că polițiștii nu îți vor fi martori, ci vor "restabili liniștea" doar.

Trebuie doar să-ți faci curaj și nu neapărat să depui plângere la poliție... poți doar vorbi cu cineva de acolo să vezi cât poți să o duci pe cont propriu în asta și dacă ceva merge rău, au același nr de telefon.

| Țoglă a răspuns (pentru Țoglă):

Am uitat să pui vârsta... aici se obișnuiește să se scrie vârsta pentru a primi un răspuns cât mai adecvat.

| Arthiom a răspuns (pentru Țoglă):

E interesanta ideea ta dar ar trebui sa te gandesti ca la un om de genu asta nu prea ai la ce sa te astepti, adica nu stii ce o sa faca dupa ce ies de acolo. Daca o ia cu forta, sau daca o asteapta cu altii, sau singur, cum au mai spus si altii e o situatie foarte delicata care poate degenera brusc chiar si de la un simplu gest.

| Kyılε a răspuns:

Da-l, mane in judecata!

| Gabitzu246 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la politie si sa te protejeze cineva dupa aceea, alta optiune nu gasesc, totusi esti si tu devina ca acest comportament nu se dezvolta intr-un an de zile, el este cel putin din adolescenta dezvoltat, nu stiu care a fost treaba de l-ai lasat sa stea in casa ta si tot el sa faca legea, politia intr-adevar nu poate sa te protejeze mereu, trebuie sa stai un timp cu prietenii/rude ceva, si bagat putin frica in el prin niste metode neortodoxe de bataie ca sa nu te mai deranjeze.

| DjNick112 a răspuns:

Problema e ca ai facut o mare greseala. De ce locuiti impreuna? Sau mai bine zis de ce ati hotarat sa locuiti impreuna? Sa zicem ca pe vremea cand era totul in roz, de ce? Esti insurata cu el? Asta e cea mai mare greseala, pe care tot mai multi tineri o fac, si toate fetele ajung in strada batute si asa mai departe sa nu mai continui, vva cunoasteti de 2 ani(cel mult) vedeti ca merge bine relatia si gata, vai de mine, cat de mult va iubiti, va mutati impreuna, mai faceti 2 copii si intr-un final se lasa cu violente, cu crime si asa mai departe, DEZASTRU! Eu ca baiat nu as accepta asa ceva.
Bun, dar acum problema tot trebuie rezolvata, din cate am inteles de la tine ai un loc de munca care te tine, dar banuiesc ca ai parinti, ai frati/surori sau alte rude, iti zic in calitate de viitor politisti: DACA VREI SA MAI TRAIESTI, DU-TE LA POLITIE APOI INDEPARTEAZA-TE DE EL, DU-TE LA O PRIETENA, LA MAMA, TATA, BUNICA, ORIUNDE, te va cauta, asta e clar, incearca sa nu mergi singura noaptea (mai ales daca stie unde lucrezi) incearca sa ai mereu companie, si ce e mai important, cand ai sesizat ca te urmarete ANUNTA POLITIA, bineinteles asa cum am mai spus, doar daca vrei sa mai vezi lumina zilei! Bafta!

| DjNick112 a răspuns:

Da..Baga cutitul pe la spate, apoi du-te la politie sa te predai!

| Delocimportant a răspuns:

Tu ti-i l-ai ales? Acum suporta-l. Cred ca ti-ai dat seama, inca de cand l-ai cunoscut, de faptul ca e o fire mai temperamentala. Toate vreti barbati duri, iar apoi va plangeti ca se poarta urat cu voi. Cei blegi nu va plac, fiindca va plictisiti repede de ei. Eu cred ca iti meriti soarta cu varf si indesat! Taci si suporta, asa meriti! Sigur ai facut tu ceva pentru care se poarta asa cu tine, dar asta nu ne-ai zis, ca sa para ca tu ai fi un inger. Tu ti-ai ales soarta asta! E doar vina ta. Acum suporta!

| shainitainii a răspuns:

Mergi la politie! Daca ai unde altundeva sa te muti, muta-te! Nu casa e importanta ci sanatatea ta. Imi imaginez cat de ingrozitor este.

| Felys a răspuns (pentru shainitainii):

Cum sa plece draga ea din casa ei si sa ramana escrocul, afara pe usa cu politiadat, face asa ca o stie fricoasa dar nu cred ca se mai da cocos daca il ia de gat organele abilitate

| GgAnett a răspuns:

Nu sunt sigura ca politia va fi dispusa sa iti acorde ajutorul necesar. In primul si primul rand cum ai ajuns in sitiatia asta? Cum ai permis sa ajunga el asa departe si sa nu mai aiba nicio urma de respect fata de tine. Intr-adevar incearca la politie, daca nu merge, fara gluma, cheama-i pe cei de la antena sau acces direct, stiu ca nu iti convine sa iesi in ochii lumii, dar se va simti amenintat cand va fi facut public ce face, iar cei de la politie te vor baga in seama daca va ajunge stirea atat de publica

| FazekasErvin a răspuns:

Eu zic sa mergi la un membru al familiei dar acest individ sa nu fie cu tine si sa apelezi la politie ca el sa nu stie si sa le povestesti de amenintari celor de la politie si daca politia nu face nimic apeleaza la forte si mai competente

| radubz a răspuns:

Sfatul meu este sa te mariti cu el. Asa fac majoritatea femeilor cu barbatii abuzivi. Daca totusi nu te accepta de nevasta, eu te-as sfatui sa ramai cat mai multa vreme cu el deoarece pare un baiat chiar de treaba.

| Elisabitaaa a răspuns:

Du-te la o prietenă,acolo suni la poliție, dai andresa, ei vin, îl duc la închisoare și voila.
Saaau spui unei televiziuni precum Acces Direct.
Se rezolvă, stai calmă.

| adelina9999 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti cu politia. URGENT! Incerca daca poti sa-l filmezi in timp ce te bate.

| GeorgianaSoare23 a răspuns:

*Anunta Politia, depune o plangere! *NU-TI RETRAGE PLANGEREA! Te amagesti crezand promisiunile lui ca nu te va mai lovi!
*Prezinta-te la Institutul de Medicina Legala pentru a-ti fi eliberat un certificat medico-legal; acesta dovedeste leziunile provocate prin agresare si este important pentru incadrarea juridica a faptei; tel. 0265/215240 pentru eliberarea uni certificat medico-legal care atesta leziunile suferite;
*Adreseaza-te Directiei Generale Pentru Protectia Drepturilor Copilului, daca sunt copii implicati;
*Linia Telefonică cu Tarif Gratuit a Organizației de Asistență pentru Femei oferă informații confidențiale, sprijin şi înțelegere pentru femeile care sunt abuzate fizic, emoțional, financiar și sexual în propriile lor case. Tel 1800 341 900
Este deschisă 7 zile pe săptămână între orele 10.00 - 22.00 http://www.womensaid.ie/ro/nationalfreepho4.html
* A.L.E.G. Helpline:
0753 893 531. De asemenea, ai posibilitatea sa iti faci un cont pe http://aleg-romania.eu/consiliere/ si sa comunici online cu un consilier.

Sfatul meu este sa apelezi cu incredere numerele de mai sus pentru ca, inainte de toate, sa iti depasesti teama, sa realizezi ca trebuie sa iesi din aceasta situatie inainte sa fie prea tarziu pentru tine... Am incredere in tine.

| Constantin_Sergiu_1981 a răspuns:

Buna
Laura ce sa spun o gramada de sfaturi dar si eu caend eram mai mic la fel se intampla cu mama, foarte periculoasi acesti oameni cand incepe sa transforme. asa ca trebuie sa actionezi brutal cu el. daca spui ca ai un salariu decent poti plati pe cineva sa-i dea o bataie sora cu moartea si mai bine sa planga masa decat tu.sunt baieti disponibile pentru 1000 de euro il impacheteaza si ai scapat de belea doar cu forta bruta o poti scoate la capat in rest ce spune oameni ca ai fost... ca l-ai primit niste aiureli era clar sa il primesti cand este sotul tau. dar acum ca s-a transformat trebuie sa il linistesti.

| EduardPirvu a răspuns:

Din punct de vedere legislativ politia te poate ajuta astfel si in urmatoarele cazuri:
1) depui o plangere impotriva respectivului, i se intocmeste un dosar penal pentru Loviri si alte violente. Poate primii un ordin de restrictie fata de tine pe o distanta de ce lmult 500 m.
2) Puteti da amandoi in fata unui agent de politie o declaratie pe propria raspundere care sa contina angajamentul ca din acea data nu va veti mai agresa fizic/verbal. In caz de nerespectare a acesteia din nou se face dosar penal.

In aceste cazuri nu te poate ajuta foarte mult politia. Judecatorul este cel ce iti poate fi aliat mai ales ca ai si un copil. Contacteaza un avocat sau mergi la cea mai apropiata sectie si ti se va spune exact ce este de facut!

| Eduard_Stefan_1997 a răspuns:

E foarte simplu...rupe-te de el. daca vrei sa te feresti de o drama..si daca tot te va cauta.ia un ordin de restrictie de la postul de politie din localitatea ta FUNDA? puppy dog eyes

| KittenLover155 a răspuns:

Incearca sa vorbeste cu politia si explica-i tot fara ca el sa te vada cand pleci sau sa stie c-ai fost la politie.

| KittenLover155 a răspuns:

Vorbeste cu politia fa tot ce-ti sta in putiiinta ca sa spapi de escrocul acesta.

| Petrareanu_Stefan_1998 a răspuns:

Du-te la sectia de politie si cheama un politist cu tine si zii ce se intampla.

| MarinAndreea56 a răspuns:

Eu as zice ca neaparat ar trebui sa vorbesti cu politia. straight face

| lauradiana explică:

Mulțumesc! Știu ca poliția e cea competenta, dar nu am încredere deloc. Am văzut nenumărate cazuri când nebunu' efectiv a omorât-o pe strada. Plus ca oamenii sunt diferiți, iar un psihopat are rațiunea lui, diferită de a unui om sănătos la cap. Nu știu nici aici de ce am scris, ca nu are nimeni ce sa îmi facă, mai mult de îndrumarea la poliție. Poate daca am fi avut si noi politie ca la carte as fi avut încredere.

| Arthiom a răspuns (pentru lauradiana):

Sincer ai dreptate.

| e1xtz a răspuns (pentru lauradiana):

@Felys abereaza si probabil nu are idee pe ce planeta se afla.
Daca ce spui tu este real si efectiv ai ajuns sa ai cosmaruri, este foarte aiurea situatia in care ai ajuns.Crime pe fondul acestei situatii au loc zilnic, nu sunt prezentate toate in 'media', si uneori pentru mai putin decat ce spui tu, s-a ajuns la drame.
Din nefericire toti cei care opineaza pe aici cu ''la politie dom-le'' sa ii arate lui, nu au nici o legatura cu relaitatea.Cel mult, cu reclamatii si insistente un judecator il va scoate din casa si eventual ii va pune un ordin de restrictie si asta nu neaparat, dar asta nu inseamna ca acea hartie te va apara de el.
Situatia este foarte sensibila si din nefericire nu cred ca cineva de aici, organele abilitate, etc, iti va da solutia corecta(politia il amendeaza, il scoate din casa fortat, nebunul peste o zi, doua, o saptamana, te asteapta, te taie bucati si gata), nu este nici primul caz, nici ultimul, si in istoria ultimelor 2-3 luni s-au vazut la tv astfel de situatii.
Opinez ca o parere in plus, poate la fel de neavenita, cum le consider pe cele citite pana acum, ca singura sansa reala este ca 'psihopatul' de care vorbesti sa fie doar gura de el, si tot ce sustine este doar presiune pusa pe tine cu scopul de a te tine langa el din disperarea de a nu te pierde(acest lucru poate tu sa il identifici mai corect), esti cea care ai trait cu el, si pentru mine este o surpriza de ce ai avansat pana la a-l primi in casa ta, deoarece astfel de persoane dau semne de genul de foarte devreme, nu sunt necesari 5 ani.
Succes si grija, poate nu o sa fie atat de neagra situatia, dar nici roz nu pare.

| lauradiana explică:

Mulțumesc! Recunosc ca e vina mea, ca a multor femei care fac greșeala sa stea cu un om nepotrivit, mergând pe ideea ca se va schimba. Dar acum trebuie sa ies din asta cu orice preț. M-am gândit sa mă mut și sa schimb serviciul(viața e mai importanta). Ma gândesc ca, la cat de mare e Bucureștiul, ii va fi greu sa ma găsească, daca nu știe unde stau si unde lucrez. Sper ca asta sa fie o soluție. Este singura care îmi trece prin minte. Nu va fi ușor, dar sper ca daca îmi calculez fiecare pas, sa reușesc. Apoi, cu trecerea timpului, poate îi va trece obsesia si ma va uita.