| MrBlueEnergy a întrebat:

(Incercati)Deschide un document nou in Word si scrie

=rand(200, 90)

apoi apasa enter

Microsoft e gata sa "plateasca milioane" pentru cel care poate oferi explicatia!

Interesant, nu happy.

Răspuns Câştigător
| sinx a răspuns:

Este o comanda pentru a genera un text. Se foloseste atunci cand vrei sa aranjezi o pagina cu poze, tabele, etc si inca nu ai textul. Primul parametru (200) reprezinta numarul de paragrafe in care se va afisa aceasta panagrama, iar cel de-al doilea parametru (90) reprezinta numarul de aparitii intr-un paragraf.
Iar "=Rand" reprezinta o functie prin care se afiseaza un text.
Daca va intrebati de ce au ales tocmai propozitia ''The quick brown fox jumps over the lazy dog.'' explicatia este cat se poate de simpla. Pe vremuri, cei care lucrau cu masini de scris le testau cu aceasta propozitie intrucat in ea se regasesc toate literele alfabetului. Asa ca aceasta propozitie a ramas un fel de ''traditie'' desi tehnologia a avansat.

Sper ca am dat explicatia corecta. Astept FUNDA si bine-inteles milioanele de la Microsoft.

1 răspuns:
| tbc a răspuns:

E vorba despre o comanda rapida existenta an Linux explicatia e sinpla ar face bine sa nu mai foloseasca coduri sursa furate, zile asta poate iei milioanele