| sabin123 a întrebat:

Exista 3 lucruri pe care Microsoft nu le poate explica:

1. Un indian a descoperit ca nimeni nu poate crea un folder oriunde in calculator sub numele de "CON". E ceva ciudat si inexplicabil!…La Microsoft, nimeni din echipa nu a putut explica de ce se intampla asta! Poti incerca acum, dar niciodata nu o sa poti crea un folder "CON".

2. Pentru cei dintre voi care folositi Windows, incercati asta:

* Deschideti un fisier gol Notepad

* Tastati "Bush hid the facts" (fara ghilimele)

* Salvati-l ca orice doriti

* Inchideti-l si redeschideti-l! Ati observat? Nimeni nu poate explica

3. Deschideti Microsoft Word si tastati "=rand(200, 99)" – tot fara ghilimele. Apoi apasati Enter si vedeti magia!

Răspuns Câştigător
| andreiano a răspuns:

Există mai multe combinaţii de 3 litere sub care nu se pot creea foldere (am o listă pe undeva, acum nu îmi vine nimic în minte). Cei de la Microsoft au bâguit ceva despre rămăşiţe ale anticului MS DOS, cei care au pus mâna pe un calculator în anii '90 ştiu despre ce e vorba.

Faza de la pct. 2 pare o glumă ascunsă a unui programator, cum mai găseşti în alte aplicaţii şi jocuri.

Şi în word sunt mai multe combinaţii de simboluri care afişează cu totul altceva, unele introduse voit, altele probabil nu. De exemplu, ţineţi apăsată tasta Alt şi tastaţi 0128 pe keypad (tastele numerice din dreapta tastaturii, nu cele de sus), cu condiţia cu NumLock să fie activat (ON) şi vedeţi ce apare.

3 răspunsuri:
| Sofffie a răspuns:

Chiar am incercat. Este tare, dar oare de ce se intampla asa?

| stefangeles a răspuns:

FAZA cu folderul CON nu se poate face din cauza ca mai exista cate-va altele in Windows... restul is niste coduri la anumite reprogramari facute de Microsoft big grin... ca si in viata daca vrei sa mearga ceva si-l repari apare o alta problema altundeva asa ca cei de la Microsoft au mtat problemele in Ward si Notepad

| KagomeHigurashiLoveInuyasha a răspuns:

Am incercat si eu si o prietena chiar acum da` nu merge! Inexplicabil...