| Shimonakatokka a întrebat:

Întrebare pentru barbati: Am penisul de 15-16 cm in erectie, dar dupa prima ejaculare scade la 10-12 cm si devine moale. Este normal? Este ceva specific "labei"?
Am 17 ani si am crescut fără tata. Este o întrebare serioasa. Multumesc!

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dimensiunea penisului in stare flasca (moale/moarta) adica cea normala poate varia foarte mult astfel ca in conditii mai deosebite, de frig/rece acesta se poate micsora/restrange si astfel poate atinge o marime chiar foarte mica de doar 4-5 cm. In stare erecta dimensiunea este una perfect normala.De asemenea si marimea de circa 10 cm rezultata dupa ejaculare se poate aprecia/considera ca fiind una perfect normala.

| doctorandus a răspuns:

Da, e normal. Abia la 17 ani ai constatat asta?

Orgasmul produce prolactina, care blocheaza temporar erectiile.

http://en.wikipedia.org/wiki/Refractory_period_%28sex%29

| Emilian65 a răspuns:

Este un fenomen normal ceea ce ti se intampla tie. Majoritatea baietilor trec prin aceasta faza prin care ai trecut tu.

| Oana92 a răspuns:

Asa e normal sa se intampla. Cand e in erectie e mai mare si mai tare, cand nu esti excitat e mai mic si moale.

Masturbarea nu are efecte negative!

| Xpressurself a răspuns:

Masturbarea are efecte negative mai ales cand este practicata foarte des.
Normal este sa o faci cu o fata. Daca nu ai prietena asteapta pana vei avea una. Mai bine spus, cauta-ti o prietena nu astepta sa te caute ea pe tine happy
Marimea este absolut normala, probabil ai vreo 15 cm. este in regula asa, ajunge sa penetrezi o fata complet, adica sa ii atingi capatul vaginului, colul uterin. Mai mult ce vrei la 17 ani. Abia iti incepi viata de adult.
Faptul legat de lipsa din familie nu te afecteaza absolut deloc, ba chiar baietii care nu au tata sunt mai maturi pentru ca preiau responsabilitatea de barbat in casa.
Faptul ca scade erectia este pentru ca organismul tau are nevoie sa se refaca, sa-si refaca rezervele, pentru ca sperma este si o rezerva de resurse pe langa celule de reproducere.
Daca vrei erectii tari fa multa miscare, fi dragut cu fetele iubeste-le.

| doctorandus a răspuns (pentru Xpressurself):

Da o sursa valabila pentru afirmatiile despre masturbare sau conchidem ca bati campii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Daca nu te-as lasa sa maninci pana nu-mi demonstrezi stiintific ca ti-e foame, cum ar suna? asa suna si afirmatiile tale.
citeste despre continenta sexuala. Cat intelegi tine doar de tine si de cat efort depui pentru a reusi sa fii mai bun atat in pat cat si in viata.

http://www.yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=1698

http://yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=3952

| Celcareajuta a răspuns (pentru anonim_4396):

"Daca nu te-as lasa sa maninci pana nu-mi demonstrezi stiintific ca ti-e foame, cum ar suna?"= unde e asemanare intre ce iti cere el si ce spui tu?

In primul rand: yogaesoteric e o sursa la fel de buna si de veridica cum sunt stirile wowbiz. In cel de-al doilea rand: "Din timpuri străvechi, oamenii au observat că sperma pe care o poate ejacula un bărbat în timpul vieţii este o cantitate limitată, care, în funcţie de înţelepciunea cu care o elimină acesta, poate să mai fie prezentă în corpul său şi la vârste înaintate" - spermatogeneza se produce de la pubertate toata viata! Articole scrise de tampiti care nu au notiunile necesare si se afirma pe net(vezi si Olivia Steer) nu se pot lua ca dovezi.

Un argument pentru afirmatia "masturbarea face rau" ar putea sa fie un ARTICOL stiintific, nicidecum jurnalistic.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Yogaesoteric este websiteul sectei bautorilor de urina, nu e nici pe departe tratat medical sau de psihologie. Cand ti se cere o sursa valabila e dovada de ticneala sa dai un link la radio sant.

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

| Xpressurself a răspuns (pentru Xpressurself):

Vreau sa intelegi ca o erectie sanatoasa trebuie sa aiba loc in prezenta unei fete pe care o iubesti si cu care doresti sa faci dragoste. Retine, am spus in prezenta ei.
Folosirea imaginatiei si a materialelor pornografice pentru obtinerea erectiei poate duce la atasament fata de aceste practici, adica dependenta si din pacate la lipsa erectiei in prezenta unei fete frumoase.
Masturbarea si pornografia in exces sunt reteta ideala pentru a deveni un obsedat sexual si un impotent psihologic in prezenta femeilor.
Mentinerea unei erectii puternice in prezenta iubitei tale are loc cand faci eforturi repetate pentru a o satisface pe ea prima data, Vezi tu, asta inseamna sa iubesti, sa-ti pese de ea mai mult decat de propria ta placere. Adica sa incerci sa te abtii sa ejaculezi inainte ca ea sa fie satisfacuta, sa aiba cate orgasme simte ea ca vrea sa aiba. Asta se face cu rabdare, este nevoie de comunicare intre tine si ea, sa va spuneti ce anume va place si ce nu.
Cauta-ti o prietena si nu te mai masturba deloc. Ai sa vezi ca ai sa reusesti in momentul in care te hotarasti cu adevarat sa fii serios.

Uite un film din care sa inveti ceva folositor:

No Mires Para Abajo / Dont look down (2008)