| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare, testul de sarcină sure check are linie de uscare/evaporare?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cea de a 2-a liniuta care indica existenta sarcinii se poate forma numai in cazul in care in urina testata exista substanta chimica numita hormon de sarcina, care este produsa de catre placenta in care se va dezvolta viitorul copil. Liniuta care indica faptul ca testul este POZITIV, apare ca o urmare a reactiei chimice care se produce intre substanta chimica numita hormon de sarcina hCG si reactivul existent in tester si aparitia liniutei ''de sarcina'' se produce dupa ce au trecut circa 4-6 minute, indiferent de starea in care se prezinta testerul folosit, de a fi deja uscat sau inca umed. Reactia chimica de colorare a liniutei se produce numai daca in urina testata exista cantitate minim necesara de hormon hCG incat sa fie realizata concentratie minim detectabila (CMD) de hormon hCG. In concluzie, rezulta ca producerea respectivei reactii chimice NU este influentata de factorii externi amintiti care ar fi starea uda sau uscata a testerului folosit. Sanatate!