| prodan90 a întrebat:

Iubita mea e cu 9 ani mai mare decât mine, când am cunoscut-o era distrusa pentru că urma să divorțeze, sa vândă casa care inca era in rate, i-au rămas puțini bani.Imi spunea că niciodată nu vrea sa mai audă de el.Eu am consolat-o.Pe plan sexual relația a început timid, a mers o perioada ca uns apoi în ultima vreme recunosc că am cam neglijat-o, am avut o mica cearta cu copilul ei de 10 ani cam răsfățat dar în rest m-am purtat extraordinar cu el. Apoi primesc un mesaj cum că nu e copilul meu și nu as putea sa îl iubesc ca un adevărat tata (care uita de ziua propriului copil etc) și că fostul s-a despărțit și el și i-a cerut o a 2-a șansa și s-a hotărât să îi dea, spunând că cu ocazia asta îmi face și mie un bine sa îmi fac propria familie.Mai zicea că vrea doar tata la copiii ei, mai are o fata de 17 ani plecata cu sportul in alt oraș. Sunt pur și simplu șocat.Voi ce părere aveți? Iar daca intr-o zi va încerca să se împace cu mine sa accept? Chiar daca fostul nu a revenit sau a revenit și s-au despărțit din nou? Multumesc

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu merita niciodata o a doua sansa.
E dureros sa patesti asa ceva, dar singura solutie este sa accepti situatia, si sa nu ii mai acorzi nici macar 2 minute respectivei.
Cine te pune o data pe planul 2, te va pune si in viitor, indiferent cum te porti. Trebuie doar sa apara cineva de planul 1 pentru ea, si uita de existenta ta.

| minrest a răspuns:

Face o greseala, norocul tau. Copilul ei e prea mare ca sa te accepte, ea este mai mare decat tine, si se asteapta sa te iei dupa ea, si este prea batrana fata de tine, noua ani in favoarea femeii este prea mult. Nu te mai impaca cu ea, gaseste alta un pic mai tanara ca tine, si fara copii.

| SG1995 a răspuns (pentru minrest):

E pla prea mult, mă îndoiesc adică dacă nu vreun puțache de 18 și are o vârstă 9 ani nu e mare chestie. Știu un caz când ea e mai mare cu 10 ani decât el și s-au căsătorit. În cazul de față nu vârsta e problema ci experiența de viață. El nu prea are experiența de-a avea în spate o familie, ea da.
Băiatul s-ar fi atașat până la urmă de el, dacă dădea dovadă de instinct patern, ceea ce îl lipsește. În orice caz, putea să fie și 2 ani diferență și el să fie mai mare rezultatul era același, experiența de viață nu vârstă face diferența.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Conteaza diferenta de varsta cand e mare. La copii din prima relatie, conteaza mult varsta. De ce sa il accepte ca tata, cand poate sa ii tina pe toti in sah, intrand in conflict cu el, si sa se considere si un campion al primei ei relatii? Oricum, decisiva e despatirea de acum, o relatie cu multe probleme nu isi poate permite perioade de despartire.

| prodan90 explică (pentru minrest):

Eu cu copilul m-am înțeles extraordinar, acum o lună am lipsit 3 zile și când mă văzut a țopăit și dansat cu mine 15 min. mi-a spus de 100 de ori cât de mult na iubește iar când era vb sa meargă la tatăl lui zicea, că nu vrea, nu are chef, abia mergea împreună cu sora lui.Eu îmi petreceam f mult timp cu copilul, îl adoram, ii făceam toate poftele, mă adora.Mama lui îmi zicea că vrea mai multa atenție de la mine, atat. Cu copilul m-am "certat" deoarece am vrut sa mă impun, mă jucasem cu el un joc și aproape că ma înjurat, a spart înainte și 2 tastaturi și am zis hai sa ii explic unele chestii poate se prinde ceva de el, era și mana iubitei acolo și când ea a venit de la lucru i-a zis că m-am certat groaznic cu copilul, dar nu a fost chiar așa pentru că dacă el ridică f tare vocea, am ridicat-o și eu că dacă nu făceam asta nici nu mă auzea ce spuneam. Apoi i-am zis iubitei că, copilul e cam răsfățat și agresiv, trebuie lăsat mai puțin pe Xbox și că dacă nu ia acum masuri va deveni și mai agresiv vând creste.Ea a zis apoi că am jignit-o f tare și că nu mai are chef să vb despre asta.Am păstrat distanța 3 zile.A 2-a zi am salutat-o pe mess far nu mi-a răspuns apoi a 3-a zi i-am scris că îmi e dor de ei dar ea mi-a scris că eu nu îl pot înțelege ca tatăl lui adevărat și că el s-a despărțit de fosta de câteva zile și i-a cerut să se împace dar ea a acceptat și că ea va trăi doar pentru copii că nu va avea relații cu el doar pentru copii să aibă pe tatăl lor langa ei așa că îți strâng hainele tale și ți le las la ușă, iar cu suma de bani care ți-o datorez îți trinit mesaj să ți dau iar eu am zis că mai bine îi lasă mamei, ea a zis că îi este f rușine de ea așa că mi lasă în posta săpt asta.Eu i-am zis că nimeni nu o va mai iubi cum o iubesc eu și că dacă nu a mers prima dată nu va merge nici acum,mi-e milă de voi,va fi bine la început dar apoi va fi rău,și că îmi vor face statuie până la iarna apoi am zis că din acest mom nici unul dintre ei,inclusiv copii și nu mă vor mai putea conecta niciodată pentru că blochez pe toți și niciunul sa nu îndrăznească sa mă mai salute,Adio. Durererea a fist așa mare pentru că eu am consolat-o când era în pragul divorțului, slăbise mult, suferea enorm, era speriată, el o jignea continuu că sigur și-o pune cu altul ceea ce nu era adevărat, ca acum sa aflu că se întoarce din nou la el? Se întoarce de unde a plecat? La naiba...

| minrest a răspuns (pentru prodan90):

Man, te-am inteles, cu copilul, in ciuda varstei, ai reusit sa ai relatii bune, dar sunt multe nepotriviri, a plecat, asta e, acum ai mult mai multa experienta, sa vina alta mai pregatita.

| Dandinelle a răspuns:

Cred ca face femeia aia o mare greseala sa se intoarca la tatal copilului de dragul copilului. Relatia aia desi sper sa mearga bine nu prea cred, iar copii vor avea cel mai mult de suferit daca se hotarasc sa se mute impreuna. Poate ar trebui sa te retragi si sa iei toata perioada asta ca pe o experienta. Nu are rost sa te complici cand femeia respectiva te arunca, ca o carpa cand e vorba de tatal copilului.
Gandeste-te bine cand te vrea inapoi, vezi de ce te vrea inapoi mai intai

Răspuns utilizator avertizat
| Spartacus12345 a răspuns:

Mai intai daca te lasa pentru fostul care era un distrus, chiar nu te merita. Si daca intr-o zi se va intoarce la tine sa nu o primesti nici in ruptul capului. Poate si diferenta prea mare de varsta v-a afectat, dar gandeste-te ca o sa traiesti mai bine cu o fata la fel de mare ca tine