| DarkusEyes13 a întrebat:

Iubita mea mi-a spus ca i-au curs 2 picauri de sange din vagin si acum nu-i mai vine ciclul... a trecut cam o saptamana peste termenul la care trebuia sa vina, mi-a spus ca o doare putin undeva in zona burtii (sub buric). care ar fi cauzele acelei sangerari? sa fie raceala?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ati intretinut raporturi sexuale nepotejate in perioada fertila exista probabilitatea de a se fi format o sarcina si din acest motiv menstruatia nu se mai porneste in momentul clculat/asteptat. In cazul in care pe parcursul ciclului menstrual nu ati intretinut raporturi sexuale neprotejate, cel mai probabil poate fi vorba de o dereglare hormonala care sa provoace aceasta intarziere. Deoarece intarzierea a depasit 7 zile se poate face testul de sarcina fiindca in acest caz rezultatul poate fi considerat ca fiind corect/valid. Indiferent de rezultat daca intarzierea continua, dupa 4-5 zile se face un al 2-lea test pentru verificarea si confirmarea primului rezultat. In cazul in care intarzierea depaseste 12-15 zile vizita ginecologica devine obligatorie. Multa sanatate.

| 4psiho a răspuns:

V-ați jucat unul cu altul?
Fugi și cumpără un test de sarcină.
Dacă durerea nu dispare în 2-3 zile să facă o vizită la medic.