| amyamy a întrebat:

Iubitul meu, de 10 luni, ne intelegm bine ne iubim eu leu el (capricorn)! e doar o chestie pe care nu o pot intelege prea bine: stiu ca ma iubeste si simt insa el parca mai mult curaj are sa imi spuna ca ma iubeste printr-un mesaj decat in fata, adica cand e plecat (nu ne vedem 5zile pe saptamana) dar vorbim la telefon, si prin mesaje si parca e altfel abia asteapta sa ma vada imi spune, imi trimite mesaje ca eu sunt iubirea vietii lui ca e indragostit de mine nebuneste si ca cu mine vrea sa fie mereu, si de altfel isi cere iertare pentru mici gafe care le face (adica cand este nervos pe orice altceva prefera sa nu vorbeasca si tace)ceea ce pe mine ma scoate din sarite si el stie asta, lucrurile astea nu mi le spune in fata, imi spune ca ma iubeste normal nu zi de zi insa in limita nevoilor mele, insa in mesaje e mult mai indragostit, cu mult dor de mine si drag si parca cand suntem noi doi nu il vad chiar asa, adica nu vreau sa spun ca nu il simt deloc din contra, ceea ce ma intreb eu este de ce oare nu poate sa imi spuna in fata ce simte in cuvinte oare pentru barbati e asa greu chestiile astea sau li se par ridicole? vi s-a intamplat fetelor? de ex: intr. o seara imi probam o pereche de jeansi si l-am intrebat cum sta pe mine ii place, cum sunt. iar el a raspuns : cum sa fii esti normala, iar zici ca te-ai ingrasat?"" iar eu i-am raspuns sec"" da bine, mersi normala""(normal ca ma asteptam sa zica altceva) la care el zice" stiu eu ce vrei tu sa zic, si as zice normal numai ca nu vreau sa iti dau "coarne" (omg!) oare ce a vrut sa spuna cu asta! apoi mi-a spus normal ca esti frumoasa si arati bine, insa ti-am spus (...)continua el. ce sa mai cred? in mesaje e super indragostit, dar nu cred ca ar putea spune in fata ce mi-a scris in mesaj -sunt indragostit de tine esti femeia vietii mele si cu tine vreau sa traiesc, te iubesc"! oare e timiditatea asta la unii baietii? in ambele cazuri cu iubitul meu nici nu stiu ce sa cred, am inteles ca, capricornii is mai dificili si noi leoaicele avem nevoie de multa atentie. chiar daca imi spune ca ma iubeste si ma rasfata, simt ca vreau mai mult(si eu is culmea cateodata); dati-mi un sfat, spuneti-va o parere, am nevoie si va multumesc mult :* si funda :*

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Din postarea ta am inteles ca relatia pe care o ai e formata doar din persoana ta.
Tu vrei sa fii iubita,tu ai nevoie de atentie si in ciuda eforturilor pe care le face iubitul tau,nimic nu-ti ajunge.
Peste putin timp ai toate sansele sa ne spui ca,nu stii de ce, dar ai fost parasita!
De ce nu realizezi singura ca baiatul asta se da peste cap sa-ti fie pe plac? In mod sigur o timiditate si o jena innascute, il opresc sa mearga cu tine de mana si sa urle la fiecare 10 metri "o iubesc,oameni,priviti-o,e cea mai frumoasa fiinta de pe pamant!".
El,face tot ce poate,banuiesc ca mult si peste ceea ce poate si se izbeste,in continuare,de nemultumirea,pretentiile si egoismul tau.
Nu-l vad sa reziste prea mult la ce ritm ii impui!
Invata sa apreciezi iubirea asa cum iti e oferita si atat cat iti e oferita!
Cuvintele sunt un indicator fals si inselator,si eu iti pot spune ca te iubesc,ma crezi?
Vezi ca,brusc,te ghidezi dupa altceva?
Un "te iubesc" nespus,poate avea mult mai mare importanta daca il simti!
Traiesti o dragoste frumoasa si te stradui s-o strici.
Daca mai incerci mult,te asigur ca vei reusi.
Sa nu intrebi de ce, vei fi singura vinovata, potoleste-te!

| tenutza a răspuns (pentru greece12):

Asa estehappySunt total de acord, noi, oamenii cerem unii de la ceilalti imposibilul si nu intelegem de ce nu ni-l pot oferisad

| greece12 a răspuns (pentru tenutza):

Cand iubesti, iti incredintezi inima in mainile celuilalt si speri sa faca si el la fel...

| UnCalatorPrinViata a răspuns:

Din experientele mele cu persoane din zodia capricon pot spune ca nu isi exprima sentimentele asa usor, sunt mai timizi, ocolesc subiectu, debea scoti un cuvant de la ei, si cu toate astea sunt plini de regrete.
Trebuie sa iesiti mai mult doar voi doi afara happy

| Lascu_Ciprian_1977 a răspuns:

Parea mea este ca iti faci prea multe griji pentru putin si prea putine griji pentru ceva care ar trebui sa te ingrijoreze mai mult.Anume; citeste toata povestea scrisa de tine si vezi de cate ori ai spus despre el ca si-a declarat iubirea fata de tine si de cate ori ai spus despre tine ca te-ai fi declarat iubirea fata de el.Pentru aproape arice barbat e foarte greu sa-si exprime sentimentele fata de jumatatea din viata lui(fata in fata)oriunde si oricand(ceeace este o prostie bine inteles) dar daca esti constienta de iubirea lui, nu mai ramane decat sa fii contienta si de iubirea ta pentru el (daca acesta exista)fiindca din istorisirea ta nu apare nici macar o situatie in care tu i-ai spune ca il iubesti.succes

| tenutza a răspuns:

Draga mea:)
Eu sunt o fata capricorn si am avut o relatie cu un leu timp de cam 8 luni.Motivul pentru care ne-am despartit a fost cel de care te plangi tu acum- "nu imi dai destula atentie.Nu ma intelegi.Am simtit ca nu ma iubesti".Si noi ne vedeam tot in weekend-uri.
Vezi tu, noi, capricornii, suntem genul de oameni care isi exprima ft greu sentimentele.desi eu il iubeam, nu ii spuneam asta fata in fata decat cand mi-o spunea el primul.Pt ca imi era ft greu sa spun ceea ce simt.Asa cum crezi ca noi suntem ft dificili si voi sunteti, pentru ca vreti sa fiti tot timpul laudati si iubiti, tindeti in extreme, iar noua nu ne sta in caracter sa facem asta, fiind destul de realisti si pesimisti.Voi trebuie sa ne intelegeti ca ne este ft greu si sa ne incurajati. Incearca sa vorbesti cu el despre asta, dar nu ii reprosa nimic pentru ca ai sa te lovesti de un sloi de gheata si s-ar putea sa nu uite niciodata asta.Noi tindem sa credem ca dragostea o arati, nu o spui.Si noi credem cavoi stiti ca va iubim, desi nu o spunem prea des.Eu una asa credeam.Ce rost au cuvintele, daca el ti-o demostreaza? iar daca tu ii zici pur si simplu ceea ce ai scris aici...s-ar putea sa il faci sa sufere.Si crede-ma, capricornii iarta, dar nu uita.Nu o sa iti arate ca sufera, eu una nu o fac, dar in mintea si intimitatea lor o sa planga si "o sa se dea cu capul de pereti", iar asta il va face sa se comporte cu tine intr-un fel pe care nu ti-l doresti.Succes.Ai nevoie! Relatiilede genul asta merg doar daca amandoi sunteti dispusi sa faceti sacrificii.Nu uita ca si tu trebuie sa ii spui lui ceea ce tu vrei sa auzi de la el, nu astepta ca numai el sa o faca! sper ca te-am ajutat, avand in vedere ca ti-am zis exact ceea ce trebuie sa stii.
http://www.eastrolog.ro/compatibilitati/leu/capricorn.php

| amyamy explică:

Va multumesc pentru toate sfaturile! Logic am uitat sa mentionez ca eu ii spun tot timpul ca il iubesc,fie prin mesaje fie in fata (nici mie nu mi-e tocmai usor) si eu sunt dificila in a spune te iubesc, o spun doar daca stiu ce spun si normal ca lui ii spun ca il iubesc enorm, si cred ca as muri fara el sad; insa el e mai dificil avand in vedere ca e capricorn, sunt de acord cu tenutza foarte mult in ceea ce privesc capricornii sunt foarte greu de inteles, si Greece12 scuza-ma ca nu am mentionat faptul ca eu tot timpul ii spun ca il iubesc, alta-data se simte flatat, maret nu stiu cum sa ma exprim,si mi-am pus eu in gand sa nu ii spun prea prea des pentru ca poate atunci incep sa ii dau eu "coarne" nu el mie cum spuneam mai susbatting eyelashes. Sunt multumita de relatia mea, incerc sa nu presez lucruile prea mult, ne intelegem foarte bine,anul acesta ne mutam impreuna, si-asa stam impreuna la mine insa serviciul lui nu ii permite decat in wekeend sa fie acasa sad! nelamurirea mea a fost faptul ca el are un caracter foarte complicat in a spune lucrurile pe fata, si vorba lui Greece12 mi-e frica de esec, avand in vedere personalitatea lui "foarte dificila"mi-e frica sa nu ma trezesc intr-o zi singura, atat de mult il iubesc.si nu ma inteleg cateodata pe mine,de ce,totul e bine, sunt femeia vietii lui(ok stai linistita-imi spun in gand- insa parca gandul meu zboara la ce ii mai rau, chiar daca imi spune ca ma iubeste,si tot ce povestit mai sus; stiu ca iubirea nu are nevoie de cuvinte, simt asta,il simt si pe el ca e indragostit de mine,mi-a marturisit(in mesaj)si il simt si eu, insa sunt eu asa,am o personalitate foarte slaba, nu mi-e frica de nimic in general,doar de esecul in dragoste,ma gandesc cateodata -oare ce s-ar intampla cu mine daca nu am mai fi impreuna (prost gandit) insa nu imi pot scoate din minte chestia asta,cu toate ca totul merge cum se zice "ca pe roate"! Cateodata, ii mai bat un mic apropo, foarte mic si ala poate odata la 3 luni, ultima data cand i-am spus asa ceva mi-a spus doara atat"te rog sa nu mai gandesti asa, eu pe tine nu te voi parasi niciodata", si totusi, cate gandui imi dau tarcole uneori de imi vine sa innebunesc sad. oare toti sunt asa cand iubesc cu adevarat? oare caracterul lui complicat ma face asa(ceea ce nu cred insa e si asta o posibilitate). sau doar gandurile mele "tampite" de care as vrea sa scap odata? atatea intrebari fara raspuns; sunt marcata si de trecut putin, am avut inainte doua relatii stabile ( 3 ani amandoua ma refer) si nu au fost tocmai bune,pentru ca am patit sa iubesc si sa fiu iubita insa luata peste picior(cum ar veni) :"lasa ca ma iubeste de moare ma iarta pentru orice", si asa a si fost pana intr-o zi cand m-am saturat si nu am mai iertat deloc, si s-a lasat cu plansete si cu te rog te iubesc nu mai fac.si nu m-am mai intors (sa fiu poate marcata si de asta, frica aia. nu mai inteleg nimic cateodata! oricum va multumesc pentru sfaturi, si vreau sa va spun ca sunt o fata enorm de dificila in ceea ce priveste dragostea,si stiu ca ar trebui sa invat mult mai multe,sa fiu multumita cu ceea ce primesc si bineinteles dau in schimb,insa eu asa ma manifest, nu stiu.dar un lucru stiu sigur il iubesc mai mult ca viata mea pe acest baiat care e capricorn, il inteleg sau cel putin incerc in alte situatii, si m-am gandit ca trebuie sa ma gandesc (asa e el! ) :*

| tenutza a răspuns (pentru amyamy):

Buna!
Pai, eu vreau sa iti spun ca, particular, atunci cand am tot ceea ce imi doresc de la o relatie eu una nu simt nici o atractie fata de ceilalti barbati din jurul meu. Poate uneori sunt un pic mai "flirty" cu uni din ei(atunci cand ma mai simt descurajata de partener sau cand vad ca scartaie ceva...adica daca vad o lipsa de interes din partea lui tind sa ma molipsesc, daca ma intelegihappy dar niciodata nu ma gandesc ca ar deveni ceva mai serios.Bineinteles, cu totii/toate ne uitam dupa alte persoane pe strada fie ele mai bune sau nu sau de acelasi sex sau nu.Dar asta se intampla din admiratie, sa zicem. Eu una de ex chiar si de cand m-am despartit de iubitul meu - adica din decembrie - am vorbit cu mai multi baieti.Culmea e ca acum ma simt "atacata" de lei, pentru ca numai de ei dau, no offense.Adica inainte de el am mai cunoscut un leu cu care am avut o relatie de jumatate de an.Presupun ca iti dai seama ca dupa doua relatii "esuate" cu lei, am inceput sa "ma feresc" de o relatie cu unul. Dar in fine, ideea e ca, desi am vb cu alti tipi in ultimele 2 luni (nu numai lei), si desi ei m-au invitat sa iesim etc., nu am putut face asta.Pt ca eu si fostul am mai vorbit de atunci, si nu stiu, pur si simplu nu am putut iesi cu ceilalti.Nu stiu de ce, dar zilnic le spun ceva de genul: "Azi e urat afara/e deja noapte, hai sa o lasam pe maine". Sincer ma mir ca unii inca mai insistalaughing. Deci vezi tu...noi ne-am despartit de 2luni si eu inca nu am iesit cu altul.Crede-ma, capricornii sunt genul care nu prea inseala.Sau poate sunt doar eu. Oricum, eu zic sa nu iti mai faci atatea griji si sa ai mai multa incredere in el.Tu ai intr-adevar niste "sechele" din trecut, peste care trebuie sa treci.Nu toti suntem la fel, si avand in vedere ca el e diferit de ceilalti dupa cum zici, cred ca o sa fie diferit intr-u totul.Sa iubesti o persoana inseamna sa o accepti asa cum e, atat pe ea cat si defectele ei.Si daca nu poti trai cu defectele unei persoane inseamna ca acea persoana nu este (buna) pentru tine. Iubirea inseamna toleranta.
Si inca cevabig grin - voi leii tindeti un pic sa dramatizati totultongue dupa cum citisem undeva, traiti de fiecare data iubirea ca si cum ar fi prima... Fara el ai sa traiesti cum ai trait si pana cand l-ai cunoscut.Gandesti totul la o scara prea mare : gen : "vreau totul sau nimic" si vezi sa nu te alegi cu a doua.Cand pretinzi mai multe decat un om iti poate da el incepe sa creada ca nu e de ajuns pentru tine sa fie el insusi cu tine - eu asta am inteles de la fostul - ca, cu el trebuie sa ma comport total diferit fata de cum sunt cu adevarat, iar asta e descurajant.Mai bine traieste viata asa cum e, pentru azi, si nu mai pierde prezentul gandindu-te la viitor, pentru ca viata trece si alta nu mai primim.Incearca doar sa faci alegerile pe care le crezi bune si daca gresesti, e mai bine sa stii si sa confrunti problema mai tarziu decat niciodata, nu?happy

| anabatr a răspuns:

Compatibilitatea intre zodii spune totul..sunt pasionata de zodiac si imi place zodiacool.ro.aici citesc tot ce vreau sa aflu. iti las link sa descoperi. poate vei gasi un raspuns https://www. zodiacool.ro/zodiac-european/compatibilitate-zodii