| anonim_4396 a întrebat:

Iubitul meu este dependent de mine. Suntem de ceva ani impreuna si imi dau seama ca asa cum eu il iubesc mult si el ma iubeste pe mine foarte mult. Tocmai de aceea nici nu imi greseste cu nimic si incearca mereu sa imi faca pe plac. Am vrut sa il parasesc pentru ca era foarte gelos si posesiv incercand sa imi controleze viata si spre uimirea mea cand a auzit asta s-a schimbat in cateva zile acum purtandu-se foarte frumos. Insa nu imi place ca este dependent de mine. I-am mai zis o data sa ne despartim ca sa vad cum reactioneaza si a inceput sa se puna in genunchi, sa planga si sa imi spuna ca viata lui nu are rost fara mine, ca nu mai are pentru ce lupta, ca el nu vrea sa traiasca fara mine si tot asa. Si cand are o problema nu poate niciodata sa treaca peste decat daca il incurajez eu mereu spunandu-i ca sunt langa el, ca totul o sa fie bine, ca o sa reuseasca. Adica fara mine nu face nimic. Ma suna chiar si sa imi spuna ca mananca. I-am zis sa nu mai fie dependent de mine si a zis ca nu poate, ca s-a atasat mult de mine si ca ma iubeste foarte mult. Pe mine nu ma deranjeaza ca este dependent de mine dar nu poti sa stii niciodata ce iti rezerva viata si nu vreau ca mai tarziu sa sufere el. Adica eu chiar nu as putea sa-i fac rau vreodata dar totusi isi face rau singur. Vreau sa fie independent, sa ia propriile lui decizii(asta pentru ca si in viata lui tot pe mine ma pune sa iau deciziile pentru ca imi spune ca e mai bine cum zic eu). Daca aveti cateva sfaturi, idei cum as putea sa-l ajut v-as fi recunoscatoare. Si daca conteaza eu am 18 ani, iar el 21 si avem o relatie de 3 ani.

Răspuns Câştigător
| UbexFlo a răspuns:

In primul rand niciodata sa nu-i mai faci faze doar ca sa vezi cum reactioneaza.In al doilea rand trebuie sa-l pui in situatii in care trebuie sa ia si el decizii.De exemplu il poti intreba tu anumite lucruri, de exemplu unde ar fi bine sa mergeti in vacanta.Asta e doar un exemplu ca sa intelegi la ce ma refer.Il pui sa te ajute pe tine sa iei niste decizii si cu timpul se va obisnui cu idee ca este si el in stare sa faca acest lucru singur.Intr-un fel i se va urca la cap dar pentru el se va urca in sensul bun al cuvantului pentru ca el are nevoie de"tupeul"asta sa zic asa. Pune-l in situatii in care sa te ajute pe tine, sa hotarati ceva impreuna, nu mergand doar pe ideea ta asa cum si-ar dori el si atunci el se va obisnui sa ia singur decizii.
P.S. Felicitari pentru durata relatiei avand in vedere ca erai o pustoaica cand ati facut pasul tongue Apreciez.

Pa, pa!

4 răspunsuri:
| lolly a răspuns:

Oh draga multe fete ar vrea un baiat ca el. Pentru faptul ca s-a pus in genunchi si a inceput sa planga si te-a implorat. ca sa nu va despartiti este wowwww! Foarte rar vezi un baiat care sa te iubeasca cu adevarat, pretuieste-l ce-ti poti dorii mai mult decat atat? Decat o iubire adevarata? Stii este gelos pentru ca nu vrea sa te riste si posesiv pentru ca tine foarte mult la tine si vrea sa stie tot. sa fiti un intreg:) Si eu sunt asa doar ca am o relatie la distanta si crede-ma ca il iubesc din toata inima, stiu cum gandeste.Nu-l lasa pentru motivele astea. pentru ca te iubeste!

| BlancaFantasma a răspuns:

Tu ai 18 ani esti in tanara, la liceu(sau poate chiar la facultate).ok, aveti o relatie de 3 ani, deci in tot timpul asta(de cand aveai 15 ani) ai stat numai cu el,fara sa ai alte experiente,sa vezi cum e sa iubesti alti baieti,sau sa fi libera, sa iesi cu fetele sa faci ce vrei tuhappy el te iubeste foarte mult cred ca de asta se poarta asa, ii e teama sa nu te piarda.personal,mi-ar placea un baiat atat de "sufocant" care sa`mi spuna tot ce facetongue poate fiindca intr-un fel cam asa as fi si eu.sunt fire care are pernanent nevoie de afectiun, asa o fi si el.insa daca i`ai spus clar ca nu iti "place" cum se poarta.nu stiu ma gandesc sa nu cumva sa faca o obsesie pentru tine.desi nu cred. poate el viseaza la o eventuala casatorie, ceea ce cred ca tu nu vrei, ai abia 18 ani(si eu la fel tot 18, fac 19 peste 4 luni si nu m`as vedea niciodata casatorita de acum!).din cate spui tu:Vreau sa fie independent,sa ia propriile lui decizii(asta pentru ca si in viata lui tot pe mine ma pune sa iau deciziile pentru ca imi spune ca e mai bine cum zic eu), el pare a fi o fire slaba care se subordoneaza tie, poate din cauza ca te iubeste enorm de mult.imi cer scuze acum am vazut ca tonguee mine nu ma deranjeaza ca este dependent de mine ". poate ar trebui sa luati o mica pauza, desi nu cred ca ar fi de acord.acum tu stii mai bine, faci cum vrei! bafta! sa nu faci ceva ce ai putea regreta mai tarziuhappy

| MaTrIx8378 a răspuns:

rar gasesti asa baieti, cum poate sa te duca mintea sa te desparti de el? daca gaseai unu care te insela si te facea sa suferi? asta tine la tine si te iubeste foarte mult, viata e frumoasa happy

| DulceCandy95 a răspuns:

Buna...poti incerca sa reactionezi exact ca el o perioada si sa observi daca e vreo schimbare adica, nu stiu poate va observa ca e cam nasol ca in fiecare minut sa ii spuna cineva ce face si sa fie sufocat, adica eu te inteleg, care mai este farmecul asteptarii in sensul ca "vai abia ast sa il vd " ma intelegi la ce ma refer, sau daca tot nu merge vorbiti deschis, tot ce te deranjeaza cu exemple si sa incerce sa o lase mai moale big grin bafta oricum:*happy