| georgiana_1403 a întrebat:

Am si eu o problema. Vreau sa imi ajut una dintre cele mai bune prietene si pur si simplu nu stiu cum. Ea are o relatie cam de 2 luni cu un baiat care nu o respecta absolut deloc. Ii vorbeste in ultimul hal(fa,proasta dreacu,nebuna,dementa,curva, etc), tipa la ea si asta si de fata cu prietenii ei sau s-a intamplat si de fata cu mama ei si asta chiar la majoratul ei pe care tot el i l-a stricat purtandu-se foarte urat cu ea, nu o intelege daca ii zice o data ca nu are chef sa se culce cu el, este foarte gelos si posesiv si vrea sa ii controleze viata in cel mai mic detaliu si sa faca doar ce zice el. Nu o mai recunosc si s-a injosit de nenumarate ori in fata lui chiar si de fata cu prietenii ei. Ii spune ca s-a plictisit de ea si ca i-a ajuns 2 luni,iar apoi ii spune ca o iubeste, iar ea il crede mereu. Mi-a zis ca stie ca nu e bine sa continue relatia dar ca nu stie de ce o face, ca nu stie ce o retine. Ma doare sufletul ca stiu ca nu ii e bine si ma doare sufletul si ca stiu cat de mult sufera mama ei pentru ca si ea vrea sa o ajute dar nici ea nu stie cum. Eu tot ce i-am spus a fost degeaba, asa ca acum m-am limitat doar la a o asculta atunci cand imi spune ce i-a facut iar si iar dar vreau sa o ajut. Daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi va sunt recunoscatoare si va multumesc foarte mult. P.S.:ea are 18 ani, iar el 20.

Răspuns Câştigător
| Dănuuuuu a răspuns:

Heii :*
Of. Crede-mă că știu cum e să stai și să te gândești la ce ar putea păți cel mai bun prieten din cauza unor nenorociți.
Eu zic că ar fi bine să discuți cu ea.să o faci să înțeleagă. Dacă ai făcut asta și nu a funcționat e clar că ea ori îl iubește nebunește ori are un motiv bine întemeiat să stea cu cineva ca el și să ignore sfaturile prietenei și ale mamei mai ales.
La vârsta ei ..eu zic că ar trebui să știe ce e bine și ce e nu dar, dacă ea crede că e mai bine așa... Sincer, sunt foarte revoltată când văd astfel de persoane ce se înjosesc în fața partenerului care clar în cazul ei stă cu ea doar pentru sex, din plictiseală.
Dacă nici mama ei nu a reușit să o facă să înțeleagă...E oribtă de iubire. Cred că ar trebui să o iei deoparte și să începi să îi spui că nu e singurul băiat, 2 luni nu înseamnă nimic mai ales dacă o batjocorește în așa hal.Că ar putea foarte bine să își găsească un băiat bun, care să o respecte nu doar pentru ca e fată. Ci pentru că e ea. Să o iubească doar prin simplul fapt că există.
Fă-o să realizeze că e mult prea bună pentru el și el va regreta până la urmă. nu ea.
Baftă sad! puppy dog eyes

1 răspuns:
| ilovei a răspuns:

Incearca sa ii explici ca o rade lumea,o rad prietenii. Explica-i si arata-i ca merita ceva mai bun,nu merita sa se lase calcata in picioare. Intreab-o daca e nevoie sa o bata,si doar pe urma sa se desparta de el. Se va ajunge si acolo, fi sigura. Mai poti incerca sa ii prezinti alti baieti, sau sa ii dai exemple de alte relatii, unde partenerii se inteleg bine, si nu se jignesc. Sper sa rezolvati problema. Succes!