| georgiana_1403 a întrebat:

Am si eu o problema. Vreau sa imi ajut una dintre cele mai bune prietene si pur si simplu nu stiu cum. Ea are o relatie cam de 2 luni cu un baiat care nu o respecta absolut deloc. Ii vorbeste in ultimul hal(fa,proasta dreacu,nebuna,dementa,curva, etc),tipa la ea si asta si de fata cu prietenii ei sau s-a intamplat si de fata cu mama ei si asta chiar la majoratul ei pe care tot el i l-a stricat purtandu-se foarte urat cu ea, nu o intelege daca ii zice o data ca nu are chef sa se culce cu el, este foarte gelos si posesiv si vrea sa ii controleze viata in cel mai mic detaliu si sa faca doar ce zice el. Nu o mai recunosc si s-a injosit de nenumarate ori in fata lui chiar si de fata cu prietenii ei. Ii spune ca s-a plictisit de ea si ca i-a ajuns 2 luni,iar apoi ii spune ca o iubeste,iar ea il crede mereu. Mi-a zis ca stie ca nu e bine sa continue relatia dar ca nu stie de ce o face, ca nu stie ce o retine. Ma doare sufletul ca stiu ca nu ii e bine si ma doare sufletul si ca stiu cat de mult sufera mama ei pentru ca si ea vrea sa o ajute dar nici ea nu stie cum. Eu tot ce i-am spus a fost degeaba, asa ca acum m-am limitat doar la a o asculta atunci cand imi spune ce i-a facut iar si iar dar vreau sa o ajut. Daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi va sunt recunoscatoare si va multumesc foarte mult. P.S.:ea are 18 ani, iar el 20.

Răspuns Câştigător
| Lady.Love a răspuns:

Buna!
Explica-i ca s-a atasat de el si de asta ii e greu sa renunte. Dar spune-i foarte clar ca relatia asta nu va duce nicaieri, ca sunt alti baieti care ar putea-o iubi. De ce sa stai sa-si bata cineva joc de tine? Ea il iubeste, dar el nu o iubeste nici macar un pic. Se foloseste de ea si atat. Spune-i sa renunte cat mai repede posibil la el, ca nu mai merita sa sufere atat. Sunt sigura ca si ea vrea sa fie fericita, dar nu asa...nu e suficient sa iubesti, trebuie sa fii si tu iubit. Spune-i toate astea si nu renunta pana nu intelege. Daca tot nu vrea, atunci sfatuieste-o sa ia o pauza, sa vada ce bine ii va fi fara el. Posibil ca in acest timp el sa-i vorbeasca frumos ca sa o impace. Atunci va vedea cat de prefacut este!
Sper ca te-am putut ajuta! >big grin

| georgiana_1403 explică (pentru Lady.Love):

Se pare ca intelegi perfect situatia si ca gandim la fel. Problema este ca i-am spus toate vorbele care le spui tu si chiar mai multe. Pauza nu ia pentru ca ei mereu se despart cateva ore, maxim o zi si apoi se impaca pentru ca el mereu o ia cu vrajeli si ea il crede. Doar ca ea tot nu vede cat de prefacut este si ca nu o sa se schimbe niciodata. Nu stiu ce sa mai zic. Zici ca i-a facut ceva pentru ca nu intelege absolut deloc. Toti ii spune sa renunte ca nu o merita, iar eu si mama ei chiar nu mai stim ce sa facem. Au fost momente cand din cauza lui a plans si mama ei cu ea si momente cand am plans si eu pentru ca ma durea sufletul sa o vad asa doar ca ea nu intelege ca el nu o face doar pe ea sa sufere ci si pe cei din jurul ei. Sper doar sa ii vina mai repede mintea la cap.

| Lady.Love a răspuns (pentru georgiana_1403):

Pai...ce-ar fi daca ar vorbi mama ei cu el? Sa-i spuna ca daca tot nu se comporta frumos cu ea, sa o lase in pace!

| georgiana_1403 explică (pentru Lady.Love):

Sincer iti multumesc foarte mult pentru idee. Mi-ai fost de mare ajutor cu acest raspuns si chiar o sa vorbesc cu mama ei si poate asa o sa se rezolve situatia.

| Lady.Love a răspuns (pentru georgiana_1403):

Sa ma anunti daca ati reusit ceva. Chiar m-as bucura sa aud ca a scapat de el. Totusi...stii ce ma tot intreb? Cum s-a indragostit de el?

| georgiana_1403 explică (pentru Lady.Love):

Pai la inceput era dragut cu ea si avea momente din astea doar asa la cateva zile, dar acum face asa in fiecare zi. Asa ca purtandu-se dragut cu ea la inceput, a facut-o ca in cateva zile sa se indragosteasca de el, iar apoi restul e de inteles.

| Lady.Love a răspuns (pentru georgiana_1403):

Intreab-o asta: Daca acum l-ai cunoaste, sa stii ca asa se va comporta mereu cu tine, l-ai mai putea iubi? Pentru ca n-ar avea ce sa-ti placa la el.

| georgiana_1403 explică (pentru Lady.Love):

Asta e o intrebare foarte buna si chiar o sa o intreb. Sunt foarte curioasa ce o sa imi raspunda.

| Lady.Love a răspuns (pentru georgiana_1403):

Sper sa o poti trezi la realitate.

14 răspunsuri:
| măcheamăăăî a răspuns:

1.El e un dement!
2.Neaparat trebuie sa o convingi sa se desparta de el, cum poate sa stea batjocorita in halul asta?!
3.Il iubeste atat de tare incat sa se lase calcata in picioare de un nemernic? Fir-ar mama lui de om needucat, asta trebuie impuscat in limba(sau cel putin parasit cat mai repede).
4. Daca ar vrea prietena ta cu orice pret sa fie cu el, trebuie sa-i impuna cateva "reguli", sau nu stiu cum sa le zic...In primul rand sa se respecte reciproc(e foarte important), apoi sa aiba incredere unul in celalat.
5.E posibil sa se schimbe daca ii comunica anumite chestii, lucruri pe care el de face si o deranjeaza.
Bafta!
P.S: E de admirat ca te doare durerea altora :*

| georgiana_1403 explică (pentru măcheamăăăî):

Mare dreptate ai cu tot ce zici. La chestia cu regulile insa crede-ma ca i-a impus de multe ori insa mereu o minte ca se schimba si nu o face. Pur si simplu se enerveaza din orice si incepe sa tipe la ea si sa o faca in toate felurile. Am vorbit si eu cu el si imi zicea ca nu o sa mai faca asa dar degeaba. Tot ce stiu e ca trebuie sa ii deschid ochii si sa o fac sa vada ca nu se merita, ca are doar 18 ani si o viata inainte, insa ma doare ca totusi stiu ca nu am cum. Aseara imi venea sa il strang de gat cand de fata cu mine i-a zis ca s-a plictisit de ea si a facut-o dementa si nebuna, iar singura ei reactie era: a da? Adica pare ca deja s-a obisnuit cu toate astea...

| măcheamăăăî a răspuns (pentru georgiana_1403):

Ce cruda e viata pentru prietena ta care poate suporta toate magariile lui.Nu se va schimba asa usor, daca asta e caracterul lui, slabe sanse.Incearca sa o tii departe de respectiv si fa-o sa se indragosteasca de un baiat mai dragut si mai destepthee hee

| georgiana_1403 explică (pentru măcheamăăăî):

E si asta o idee si o sa incerc si asta. Iti multumesc foarte mult si iti doresc numai bine.

| măcheamăăăî a răspuns (pentru georgiana_1403):

Nu ai pentru ce! Sper sa se rezolve toate problemele.Stii cum se spune: "Tot raul inspre bine!"O zi buna!

| MaraMărr a răspuns:

Buna.Sa se desparta de el.Nici o feneie n-ar trebui sa indure ce`a indurat ea.Se vede ca ea il iubeste dar totul are o limita si el a intrcut`o de mult.