| Lilia2621 a întrebat:

Iubitul meu vrea sa aiba relatii sexuale cu mine! Suntem de 5 luni impreuna, eu sunt virgina. I-am zis ca da, ca sunt de acord sa-mi incep viata sexuala cu el, dar acum nu mai sunt sigura ca e ceea ce vreau. Nu sunt pregatita, cum ii zic ca nu vreau, ca sa ma mai astepte? Ambii avem 19 ani.

18 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ii spui frumos ca acceptarea ta contine si o amanare.
Nu-l refuzi,dar macar poti alege singura momentul,ma indoiesc ca l-ar deranja lucrul asta.
Mi se pare absolut normal sa nu fii pregatita si sa ceri un ragaz in care sa te gandesti!
Discuta cu el si fa-l sa inteleaga,nu-mi imaginez ca n-ar fi in stare sa-ti dea timpul necesar.
Numai sa nu se transforme asteptarea intr-o presiune continua..."te-ai hotarat?","cand te hotarasti","cat sa te mai astept", daca vor aparea genul asta de intrebari, iubitul tau nu e deloc fair play.
Deci, cere-i timp si pana te hotarasti, observa-i putin atitudinea.
happy
Si sa ai grija de tine.

| EvilThoughts a răspuns:

Comunicați.
Situația asta ar putea fi un test pentru relația voastră.
Dacă îi spui că te-ai răzgândit și că ar trebui să mai așteptați iar el este de acord și nu face din țânțar armăsar, atunci știi că e un băiat bun și că nu te vrea doar pentru sex. În schimb, dacă face pe nebunul și nu te mai poți înțelege cu el doar pentru că ai spus "nu"... păi atunci...

| Trolli a răspuns:

Daca nu esti pregatita, atunci nu trebuie sa faci acest pas!
Este decizia ta, tu hotaresti! Vorbeste cu prietenul tau deschis despre ce simti, despre temerile tale, ce crezi ca te impiedica sa faci acel pas.
P.S. Nu asculta sfaturi de genul: "ai 19 ani si trebuie sa o faci!".
Poti sta virgina si pana la 20-25 de ani, chiar daca alte fete de varsta ta si-au inceput viata sexuala! E strict alegerea ta...
Succes!

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

La 19 e foarte ok sa iti incepi viata sexuala. Ce sa mai astepte? Daca tot amani, crezi ca mai sta ala dupa tine ca esti tu indecisa? Daca va iubiti, ce va opreste?

| Rebecca009 a răspuns:

Se vede clar ca nu esti pregatita pentru o relatie. Ofera-i libertate iubitului tau si lasa-l sa-si gaseasca o fata care e capabila sa-i ofere ceea ce isi doreste. Nu-i irosi timpul cu capriciile tale.

| Lilia2621 explică (pentru Rebecca009):

Crezi ca e un capriciu sa nu fiu inca pregatita pentru a-mi incepe viata sexuala?

| RAY a răspuns (pentru Lilia2621):

Nu,cum poate asta sa fie un capriciu fi serioasa

| RAY a răspuns:

Chestiile astea vin spontan nu ca iubitul isi cere nu esti pe centura sincer e corpul tau,ala ori sta pentru sex cu tine desi cam cred ca da, asa ceva nu se cere mie mi-ar fi rusine asta vb cu o prostituata hai o facem si noi azi, aiurea, mai bine ai cauta si tu unu cu finante si matur isi pierzi timpul aiurea si virginitatea, pacat ca nu sunt fata

| mihai69 a răspuns:

I-ai zis că ești de acord s-o faci cu el, dar... nu ai hotărât și data. Așadar, dacă te vrea cu adevărat, mai poa' s-aștepte.
Dacă nu poate, există profesioniste care îl pot scăpa de stres.
Oricum - e bine să vorbiți deschis. Dacă înțeleg bine ce ai spus mai sus, tu nu ai renunțat la accept, ci doar ai vrea să mai întârzii întâmplarea. Spune-i asta, n-o să moară!

| Alcyon a răspuns:

E prietenul tau pana la urma. Trebuie a discuti aceste probleme cu el.

| Latinmoon a răspuns:

Incearca sa-i explici asta, spune-i ca nu vrei sa te grabesti, plus de asta simti ca nu esti inca pregatita iar daca te incepe ce va despartiti si alte chestii parerea mea este sa-ti cauti pe altcineva... Iubirea nu trebuie sa fie din interes.
Te pup si toate cele bune! kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce simti tu atunci cand zici ca nu esti pregatita? Ia-ti iubitul de manuta si mergeti la un psholog

| MedRex a răspuns:

Vorbiți deschis despre subiect, nu te lăsa să fii împinsă în a face ceva cu care nu ești tu pe deplin de acord. Ești de acord, dar te și poți răzgândi. Deja dacă o relație este serioasă, începi să devii responsabil și pentru partener ceea ce conferă chestiei ăsteia caracterul de dilemă. Dar cel mai bine ca să preveniți viitoare certuri inutile, vorbiți. Oricum ar ieși va fi bine.

| Qwertyuop2389 a răspuns:

Ar trebui deoarece esti la o varsta la care majoritatea fetelor isi incep viata sexuala. Exista momentul acela de durere cand te dezvirginizezi dar totul va fi trecator si vei scapa de aceasta plus ca o sa mai vrei pana la urma. Sper ca te-am ajutat in privinta acestei probleme!

| Lilia2621 explică (pentru Qwertyuop2389):

Durerea nu ma preocupa... Doar ca nu sunt pregatita, inca nu vreau

| andreimrm a răspuns:

Nu fa nimic daca nu esti pregatita, nu are rost sa te grabesti si sa faci lucruri pe care ai sa le regreti ulterior, poate nu e el "acel baiat",, spune-i ca nu esti pregatita, discutati despre asta, vezi ce zice, daca tine cu adevarat la tine o sa aiba rabdare, daca nu o sa-si caute alta si o sa te bucuri ca nu ai luat decizii pripite. O sa simti cand va fi momentul...

| Rusu_Bogdan_1998 a răspuns:

Femeile gusta placerea abia de la a 3-a partida( primele 2 sunt de acomodare si de la a 3-a este necesitate). Eu zic sa incercati si sa aveti grija la protectie

| FurrChaPuk a răspuns:

Inteleg exact cum te simti si eu am trecut prin asta. Si eu eram speriata de durere in punctele erogene feminine, dar prima data mi-am luat teama in gat si apoi in locuri mai ascunse. Spun asta, deoarece am trecut si eu recent prin asta, dar nu ai de ce sa iti fie teama, durerile crancene nu dureaza decat vreo 5 minute si a doua zi cand te trezesti putin... o sa simti ca e ceva schimbat in tine. Eu, personal prima oara am luat un pumn de algocalmin tot din pricina fricii... si intre timp am lesinat in timpul actului, dar prietenul nu a realizat si tot m-a scapat de virginitate si nu am simtit mare lucru. Insa a doua oara a fost perfect, acum chiar m-am obisnuit, o fac zilnic. Daca esti o persoana religioasa chiar te poti ruga la Dumnezeu, dar iti reamintesc ceva, ca Dumnezeu nu-si are locul "acolo", dar am auzit ca pe unii ii ajuta sa gandeasca in felul asta.Astea fiind spuse iti urez noroc!