| Tudor7445 a întrebat:

La 6 zile după escapelle au apărut sângerări asemănătoare ciclului (destul de abundente). Ciclul trebuia sa vina doar peste 2-3 zile. Mai exista risc de sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerare aparuta la 6 zile dupa ce a fost folosita pastila contraceptiva Escapelle, reprezinta reactia adversa, de aparare a organismului fata de masiva ''invazie'' de hormoni sintetici care actioneaza si deregleaza activitatea hormonala din corp. Chiar daca sangerarea este putin mai abundenta, nici in acel caz NU reprezinta menstruatia in cazul in care a fost folosita cu 8-9 zile inainte de data la care conform calculului ar fi urmat sa inceapa in mod normal menstruatia.
Dar problema cea mai grava este aceea ca pastila a fost folosita cu totul INUTIL/FARA ROST fiindca cu 8-9 zile inainte de ziua de menstruatie, ciclul menstrual era in faza de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual, moment in care era 100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca sperma a fost ejaculata in vagin. Folosirea pastilei Escapelle in acel moment a reprezentat o crasa IRESPONSABILITATE fiindca NU a existat nici cel mai mic risc de sarcina in acel moment. Sanatate!

7 răspunsuri:
| GouDidodino a răspuns:

Cand te mănâncă, te scarpini

| Tudor7445 explică (pentru GouDidodino):

În loc sa răspunzi asa ceva, mai bine te-ai abține

| GouDidodino a răspuns (pentru Tudor7445):

Raspund ce consider

| Tudor7445 explică (pentru GouDidodino):

Înțeleg. Ma refeream strict la întrebările mai serioase unde cei care întreabă nu sunt tocmai amuzați. Nu am vrut sa te ofensez absolut deloc. Mersi de înțelegere

| Ale5184 a răspuns:

Nu. Luand pastila, s-a eliminat. E in regula

| Tudor7445 explică (pentru Ale5184):

Si durerile intense sunt semn ca sigur nu mai poate fi vorba de sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Tudor7445):

Durerile premenstruale intense sunt provocate de substanta numita PROSTAGLANDINA, cea pe care organismul femeii incepe sa-l produca cu cateva zile inainte de momentul de pornire efectiva a sangerarii menstruale.
CRAMPELE MUSCULARE PREMENSTRUALE :
Cu cateva zile inainte dar si in timpul perioadei menstruale, muschii uterul sunt contractati, deformati, cu scopul de a fi desprins si expulzat ENDOMETRUL, tesutul/mucoasa care acopera peretele interior al uterului. Substante asemanatoare hormonilor, numite PROSTAGLANDINE sunt produse de organismul femeii cu scopul de a declansa pornirea menstruatie, deci PROSTAGLANDINA este substanta care provoaca contorsionarea muschilor uterului si determina durerea, inflamatia si declanseaza contractiile musculaturii uterine. Cu cat este mai mare cantitatea de prostaglandina, cu atat crampele menstruale sunt mai severe. Multi experti considera ca aceste contractii severe contracta in acelasi timp si vasele de sange care alimenteaza uterul si provoaca si ruperea lor.
Daca vei accesa si lectura articolul urmatorul, vei intelege care este originea atat a crampelor uterine cat si a durerilor asociate acesteia.
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/crampele-menstruale_9866
De ce sunt unele crampe menstruale atat de dureroase?
,, Crampele menstruale sunt cauzate de contractii uterine care apar ca raspuns la eliberarea de prostaglandine si a altor substante chimice.
Crampele sunt cu atat mai dureroase atunci cand apar cheaguri de sange sau bucati de tesut din mucoasa uterina si aceste resturi strabat colul uterin, mai ales in cazul in care canalul cervical este unul foarte ingust. Diferenta dintre crampele menstruale dureroase si cele care sunt mai putin dureroase depinde de cantitatea de prostaglandine produsa in cazul fiecarei femei in parte.
Femeile care au crampe menstruale intense, au intotdeauna valori ridicate ale prostaglandinelor la nivelul endomentrului (mucoasei uterine), comparativ cu cele care nu experimenteaza crampe menstruale.
Crampele menstruale sunt similare cu cele intalnite la femeile aflate inainte de momentul expulzarii fatului, moment in care li se administreaza substanta prostaglandina, sub forma medicamentoasa, pentru a li se induce travaliul.''