| AnonymousSSR a întrebat:

La anul vreau sa lucrez in armata. Eu zic ca merita este o meseria frumoasa. Ce părere aveți? V-as îndruma si pe voi spre acest drum plus de asta, ești luat altfel în viziune în societate,in oraș este respectat fiindcă la locul de munca te prezinți mereu in uniforma. de exemplu eu eram in tramvai Vineri seara, si când s-a urcat un militar in tramvai s-a făcut liniște. PS chiar si Soldații Gradați Profesionist participa la misiuni in Afganistan. Kosovo, etc..eu unul chiar aștept asta happy chiar daca sunt șanse de 95% sa ma întorc în mormânt. P.S am 17 ani! happy Sărbători fericite la toată lume!

7 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Eu una nu as da sansa de a avea o familie normala pe linistea din tramvai. Cu atat mai putin mi-as risca viata sau as dori sa intemeiez o familie cu un barbat care face asta.
Daca dupa parerea ta o uniforma te face mai bine vazut in societate, e trist.

| AnonymousSSR explică (pentru DeeaMarry):

De ce e trist? Meseria asta mi-o place foarte mult...

| DeeaMarry a răspuns (pentru AnonymousSSR):

Pot sa inteleg ca iti doresti sa lucrezi in armata, insa argumentele tale nu mi se par deloc potrivite.
Sa le luam pe rand:
1. "esti luat altfel in viziune in societate" - poti sa reusesti asta orice profesie ti-ai alege;
2. "in oras esti respectat pentru ca la locul de munca te prezinti mereu in uniforma" - nu trebuie sa lucrezi in armata pentru a purta o uniforma la locul de munca;
3. "astept sa particip la misiuni" - ei, asta ar fi un motiv mult mai bun si drept de luat in seama.
Gandeste-te insa si la argumentele mele din raspunsul anterior.
Daca tu crezi ca poti trece peste, go for it! Dar nu inainte de a fi complet sigur de decizia ta.

| AnonymousSSR explică (pentru DeeaMarry):

Am multi prieteni care lucrează acolo. Si mi-au spus ca ești văzut altfel, bine acum n-o fac pentru aia, o fac fiindcă iubesc meseria asta mai presus decât orice(bineinteles familia e pe primul loc) Daar...sunt pregătit de orice, si de moarte fiindcă pe front e o vorba "ucizi sau ești ucis"

| RAY a răspuns:

La multi ani si tie

| Viitorulapropiat a răspuns:

Asta imi doresc si eu sa de devin, tocmai de aceea vreau sa dau la un liceu militar.Militarii sunt unii dintre cei mai respectati si admirati oameni. Daca sti cum sa te descurci si inveti toate indicatiile, acele 95% sanse se reduc la 0, 5%. Mult succes si sarbatori fericite.

| AdelaElena88 a răspuns:

Iti doresc mult succes in a avea o cariera militara.Fratele meu a luat aceasta decizie la o varsta destul de frageda, el studiaza la liceul militar si intr-adevar ma uit si eu in jur, sunt foarte respectati.Sistemul militar dispune de multe avantaje, locuri asigurate de munca si un trai mai mult decat decent, daca muncesti. Totusi, sunt si sacrificiile, dar daca esti pasionat vei trece peste orice. Mult succes!