| Spataru_Razvan_1997 a întrebat:

Cei din armata (SGP), pot merge in misiuni? Gen Afganistan, Irak ssau alte multe locuri?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca pot merge, de altfel, de regula, doar militarii merg in actiuni in asemenea locuri.

12 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Da, se pot oferi voluntari. Nimeni nu e trimis pe teatre de conflict, altfel decat voluntar.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru Joker3134):

Daca mergi pe un teatru de conflict, primesti mult mai multi bani. Tarile care nu participa la nici un conflict, pentru ce isi platesc militarii? Ca doar militarii sunt bine platiti in orice tara. Militarii sunt platiti pentru ca se pregatesc, si oricand exista posibilitatea sa fie nevoie de un contingent mare, iar atunci nu se va mai folosi voluntariatul.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru Joker3134):

Poate fi oricand nevoie de un contingent mare pentru participarea la un conflict ca cele de acum, poate mai apropiat de noi, mai urgent si mai extins; nu este probabil, dar nici nu este exclus. Daca le vor trebui 2000 de oameni odata, cum au cateva zeci de mii, calculand rulajul, nu ii va mai intreba nimeni. Si daca treci in rezerva, fara sa fi participat la razboi, ce? Din 1945, pana in 1990, nu am participat la conflicte, trebuia sa tinem cadrele militare in mizerie?

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru Joker3134):

Si daca nu ai nici un risc, ce?

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru Joker3134):

Munca de politist nu e usoara, presupune studii de drept si abilitati pe care putini oameni le au.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru Joker3134):

Face dosarul, trebuie sa isi de seama cum au stat lucrurile, infractorii isi ascund fapta, se acopera, au grija ca dupa ei sa sparga mai multi, de exemplu, depinde mult de ofiterul de caz ca sa inteleaga cum au stat de fapt lucrurile; nu poate oricine.

Răspuns utilizator avertizat