| LuCi_6831 a întrebat:

La ce varsta e normal sa iti incepi fiata sexuala? fundita love struck

Răspuns Câştigător
| lolli_4147 a răspuns:

O sa fac o afirmatie ce nu ma va face cu nimic mai originala, intrucat nu putini sunt cei care au spus acelasi lucru inaintea mea:Cand te simti pregatita! Pregatita pe plan fizic, psihic si sentimental. Pt. astfel de probleme nu exista o varsta, asta cum exista o varsta de mers la scoala, o varsta de angajare, etc. Este o problema a carei rezolvare depinde de conditiile istorico-sociale ale fiecaruia, de convinerile, conceptiile fiecaruia dintre noi.Asteapta sa atingi, totusi, o limita a bunului simt si a dezvoltarii pe cele doua planuri:fizic si psihic(undeva dupa 16 ani atingi acest prag, iti recomand, insa, sa mai astepti). Rezolvarea acestei dileme este influentata de un alt mare factor:persoana potrivita. Nu te arunca sa iei o decizie inainte de a hotari daca cel cu care vrei sa faci acest pas este cel mai potrivit partener. Cand spun asta nu ma refer neaparat la o relatie care dureaza de ani buni si urmeaza sa se finalizeze cu o casatorie. Tot ce conteaza este ca cel de langa tine sa aiba, in primul rand experienta, pentru. a face lucrurile mult mai usoare, sau o educatie sexuala dezvoltata.

7 răspunsuri:
| Foca a răspuns:

Eu am inceputo la 14 ani. Poti sa o incepi cand vreiwinking dar cel mai indicat peste 16 ani Succesc SI prezervativul pe primul locwinking

| St3fU a răspuns:

17 ani in sus credthinking

| andree_5411 a răspuns:

Nu exista o perioada anume.
Depinde cand te simti pregatit.
Poti incepe la 12 ani, la 16 ani, chiar si la 24...
Cand crezi ca ai gasit persoana potrivita, dar si cand te simti pregatit, fa-o!
Nu ai nimic de pierdut.
Succes.
Funda?

| LostLady a răspuns:

17 ani cam asa. Asta bineinteles daca nu-i asculti pe toti mucosii care se lauda ca si-au inceput viata sexuala la 11 ani.

| Anne24 a răspuns:

Cand te simti pregatit pentru asta si daca crezi ca ai gasit p cineva potrivit o poti incepe

succes :*

| ĺuЂĺřξ a răspuns:

O faci cand te simti tu pregatita si cand ai incredere in partener dar nu e indicat sa incepi de le 12 ani mai astepti sa fi pregatita de la 16 17 in sus

| Alexandra_3724 a răspuns:

Cred ca 18 ani :*