| pAAuLL a întrebat:

La ce varsta este normal sa iti incepi viata sexuala si de ce?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

În cazul fetelor medicii recomandă începerea vieţii sexuale după vârsta de 17 ani şi jumătate (altfel apar riscuri grave pentru sănătate), însă şi mai bine ar fi după 18 ani, când eşti deja major şi cât de cât dezvoltat din punct de vedere fizic şi psihic.

10 răspunsuri:
| Sociopat a răspuns:

| RAY a răspuns:

Cand se termina pubertatea la fete 16 ani, baieti 18 ani, tu o poti incepe si de la 16 ani ca baiat dar find mic, imatur nu vad ce sanse ai

| Emilian65 a răspuns:

Iti incepi viata sexuala cand te simti pregatit(a).

| NOname a răspuns (pentru Emilian65):

Şi dacă "te simţi pregătită" pe la 12-13 ani?

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca trebuie sa-ti incepi viata sexuala atunci cand iubesti cu adevarat persoana cu care faci sex.In alta situatie mai bine mai astepti.

| NOname a răspuns (pentru Emilian65):

De acord, Emilian65, dar cu o mică completare: în cazul relaţiilor sexuale trebuie să existe o limită de jos, căci iubi sau avea impresia că iubesc oamenii pot la orice vârstă, iar sexul nu e pentru copii.

| Fatamuntilor a răspuns:

La 18 ani atat pentru fete cat si pentru baieti.Atunci organele sexuale (si mintea) sunt pregatite pentru asta.

| alexstb a răspuns:

Normal se incepe de la 18, dar in ziua de astazi se incepe de la 14-15 ani!winking

| TheWhiteTiger a răspuns:

Dupa 18 ani cand intelegi ca sunt niste precautii si cand ai cu cine.

| cipi90 a răspuns:

Atunci cand te simti pregatit/a!