| HowToFeel a întrebat:

La sfarsitul clasei a12a, o fata mi-a dat semne ca ma place. Am tot incercat sa fac contact vizual cu ea la liceu, iar in ultima zi de scoala s-a pus langa mine si eu m-am speriat, nu am avut curaj sa vb cu ea si am intrat la ora. De atunci am ramas cu regretul(care m-a chinuit in fiecare zi) Toata vara ne-am cautat si mereu cand o vedeam imi tremurau picioarele si ma feream de ea. Acum de cateva zile mi-a dat iar semne, pe Facebook si m-a luat iar indragosteala. Apoi, dintr-o data am devenit imun, nu mai simt nimic pentru nimeni, nu imi mai plac lucrurile care ma faceau fericit, nu imi mai doresc nimic de la viata. Parca imi pare rau ca nu mai sufar... stiu e ciudat, si nu mai ma simt atras de nicio fata.

Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Pai daca reprimi emotiile ajungi sa te anesteziezi sau dai in depresie.
Sportul asta nu e bun. Sunt putin ingrozit de tehnica ta eficienta si rapida.

Invata sa-ti asculti emotiile nu sa le bagi la fund. Emotiile iti transmit mesaje despre tine. Daca le opresti sau nu le asculti te detasezi de tine si de altii.

Sper ca iti vrei emotiile inapoi. Si pe cele placute si pe cele neplacute.

O solutie rapida ar fi sa faci cateva sedinte de acupunctura. Vorbeste cu medicul acupuncturist de problemele tale. O sa stie mai bine unde sa infiga acele si o sa-ti dea si niste ceaiuri. Nu mai zic ca acupuncturistii se pricep foarte bine si la tehnici de relaxare. Acele nu dor si nici nu le simti. Daca nu esti atent poti pleca cu ele acasa.

Pe de alta parte cauta pe cineva care sa te invete sa meditezi. E alta modalitate sa-ti iei emotiile inapoi.

Pune-te pe citit. Poti sa incepi cu cartea lui Ekman care e expertul nr. 1 in emotii: http://www.elefant.ro/......70552.html

Alta carte care te invata despre emotiile tale e asta: http://carturesti.ro/......atea-55995

Bafta!

| HowToFeel explică (pentru seth2016):

Desigur ca imi vreau emotiile inapoi...mai ales acum ca sunt sigur ca ma place, imi pare rau de ea. Nu am posibilitati sa fac acupunctura, o sa incerc restul sfaturilor, merci! Chestia e ca nu intentionat mi-am reprimat emotiile, si prin depresii am trecut de la inceputul verii.

| seth2016 a răspuns (pentru HowToFeel):

Cred ca nu intentionat. A devenit ceva automat. Bafta!